Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Spowolnienie w branży IT. Większa konkurencja w sektorze informatycznym - Gospodarka i Biznes News

Spowolnienie w branży IT. Większa konkurencja w sektorze informatycznym

Branżę IT dotknęło spowolnienie. Czuć niepewność i obawę przed sztuczną inteligencją

Branżę IT dotknęło spowolnienie. Czuć niepewność i obawę przed sztuczną inteligencjąTVN24

To, co czeka Polskę w następnych latach, to stopniowe przenoszenie pracy IT do krajów, gdzie zarobki są niższe. Warto więc posłuchać ekspertów, którzy zgodnie przypominają, że w branży IT droga na skróty już się skończyła. Według danych firmy Awareson obecnie w branży IT można zarobić od 11 do nawet 35 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Najpierw czas dynamicznego rozwoju, a następnie okres znacznie gorszy. Branżę IT dotknęło spowolnienie. Czuć niepewność i obawę przed sztuczną inteligencją oraz tanią siłą roboczą z Azji.

Czy programiści rzeczywiście mają się czego obawiać?

Zatrudnienie od zaraz, wysoka pensja, szybki awans – jeszcze do niedawna sektor IT był pracowniczym eldorado. – Mówiło się o tym, że jak programista spotyka programistę na piwo czy na kawę to mówi: ’- Wiesz co straszne rzeczy, nie mam pracy. – No i co? -To były najgorsze dwie minuty w moim życiu.’ W czasie pandemii życie prywatne i zawodowe przeniosło się w dużej mierze do internetu. A było to możliwe dzięki rozwiązaniom IT. Nastał boom na specjalistów, a firmy rezerwowały ich usługi jeszcze zanim pojawiło się zlecenie – mówi Anna Jaglińska-Prawdzik z Awareson, autorka raportu „Zwolnienia w IT. Rozwiewamy mity”. – Dla branży IT, jak pracuję w niej 25 lat, to był najlepszy okres – dodaje Konrad Weiske, wiceprezes SoDA (organizacji pracodawców usług IT zrzeszająca blisko 200 firm z sektora) Jak dodaje prof. Krzysztof Stefański z wydziału prawa i administracji Uniwersytety Łódzkiego, wystarczyło ukończyć kurs programowania i już aplikować o pracę i dostać pracę w tym sektorze. – Teraz jest znacznie trudniej, ten rynek usług się zmniejsza – zaznacza. Bo pandemia minęła, nadeszła inflacja a wraz z nią niepewność. Firmy zaczęły wstrzymywać inwestycje i ostrożniej podchodzić do projektów. – To było zarówno przeinwestowanie przez międzynarodowe firmy, szczególnie przez amerykańskie. One zatrudniają ludzi z Polski więc to miało na nas duży wpływ. Recesja plus inflacje, więc trzeba było dawać podwyżki. To bardzo drylowało budżety firm – podkreśla Anna Jaglińska-Prawdzik Teraz szukanie pracy trwa nawet tygodniami, choć to nie oznacza, że programiści nie znajdują zatrudnienia.

"Nie wystarczy już szybki kurs programowania i wyłącznie podstawowa wiedza"

– Najtrudniej jest jak zawsze – no poza okresem pandemicznym – juniorom, 2-3 lata doświadczenia, którzy się przebranżawiali, namawiani przez różne tego typu firmy – zaznacza autorka raportu Bo, żeby utrzymać się w branży na pewno nie wystarczy już szybki kurs programowania i wyłącznie podstawowa wiedza. – Trzeba zaproponować pracodawcy coś więcej. To nie może być coś, co jest w stanie zaproponować pracodawcy zautomatyzowany system. To nie może być coś, czego maszyna potrafi się bardzo szybko nauczyć – podkreśla z kolei Piotr Wieczorek, zastępca dyrektora Instytutu Informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim. A uczy się coraz szybciej. Dlatego ci, którzy chcą utrzymać pracę, powinni poznawać możliwości nowych technologii. – Te osoby, które będą miały wystarczające kwalifikacje, żeby stosować narzędzia, które daje nam sztuczna inteligencja, będą jeszcze bardziej pożądani. To będzie taki smakowity kąsek dla firm – zauważa z kolei prof. Krzysztof Stefański Konrad Weiske, jako przykład przytacza sytuację z własnej firmy. – W ciągu roku liczba osób zajmujących się sztuczną inteligencją wzrosła u nas dwukrotnie – zauważa. To głównie ludzie z wieloletnim doświadczeniem – bardzo w branży cenionym. Jak dodaje Anna Jaglińska-Prawdzik 'musi być doświadczenie, które się cały czas updejtuje, oni cały czas uczą się nowych rzeczy, szczególnie z obszaru machine learning i AI”.

Najatrakcyjniejsze specjalizacje

Obok specjalistów od sztucznej inteligencji najbardziej pożądani są pracownicy na stanowiskach związanych z data science, czyli analizą danych oraz specjaliści dbający o bezpieczeństwo sieci i infrastruktury. Ci w branży IT zarobią najwięcej.

Najatrakcyjniejsze stanowiska w branży ITTVN24/ Magazyn Polska i Świat

– Według dostępnych danych wciąż zarabia się dobrze. Natomiast nie dotyczy to już każdego – podkreśla Piotr Wieczorek z Uniwersytetu Wrocławskiego. Według danych firmy Awareson obecnie w branży IT można zarobić od 11 do nawet 35 tysięcy złotych brutto miesięcznie. – Są miejsca na świecie, gdzie te zarobki są wyższe i gdzie są niższe. To co czeka Polskę w następnych latach, to stopniowe przenoszenie pracy IT do krajów, gdzie te zarobki są niższe – uważa Konrad Weiske. Warto więc posłuchać ekspertów, którzy zgodnie przypominają, że w branży IT droga na skróty już się skończyła. – Żeby pójść dalej, najważniejsze jest szybko się uczyć – zaznacza Piotr Wieczorek.

– I inwestować w swoje kwalifikacje i wiedzę. To jest najważniejsze teraz. I mieć trochę szczęscia, bo to też jest potrzebne – dodaje prof. Krzysztof Stefański.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *