Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Resort rodziny porzuca projekt jednolitej umowy o pracę. Skąd ta decyzja? - Gospodarka i Biznes News

Resort rodziny porzuca projekt jednolitej umowy o pracę. Skąd ta decyzja?

Resort rodziny rezygnuje z prac nad tzw. jednolitą umową o pracę, która miała zastąpić umowy czasowe i umowy cywilnoprawne. Eksperci nie rekomendują wprowadzania jednolitego kontraktu na krajowy rynek pracy.

Nie będzie jednolitej umowy o pracę. Resort rodziny rezygnuje z prac legislacyjnych. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL Nie będzie jednolitej umowy o pracę. Resort rodziny rezygnuje z prac legislacyjnych. Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL

Resort rodziny nie wdroży do polskiego systemu prawnego jednolitej umowy o pracę. Uzasadnia to treścią raportu nadzorowanego przez siebie instytutu, który nie rekomenduje wprowadzania tej formy zatrudnienia – poinformował we wtorek „Dziennik Gazeta Prawna”.

„DGP” przypomniał, że jednolita umowa o pracę (lub jednolity kontrakt) miała w założeniu zastąpić umowy czasowe i cywilnoprawne.

„Polska w swoim Krajowym Planie Odbudowy za sprawą kamieni milowych zobowiązała się do dwóch działań: zrealizowania badania dotyczącego wpływu jednolitego kontraktu na krajowy rynek pracy oraz uchwalenia odpowiednich przepisów w celu wdrożenia priorytetów reformy określonych w tymże badaniu. To drugie działanie miało być zakończone do końca września br.” – wskazał „DGP”.

Jak podał dziennik, wyniki badania pozwalają resortowi rodziny na to, by nie dokonywać zmian w przepisach. „Raport nie rekomenduje jej (jednolitej umowy o pracę – red.) wprowadzenia do polskiego porządku prawnego. Nie ma więc podstaw do podjęcia prac legislacyjnych w ramach realizacji kamienia milowego A54G w zakresie wdrożenia do prawa polskiego jednolitej umowy o pracę. W konsekwencji w zakresie właściwości Departamentu Prawa Pracy kamień milowy A54G realizacji nie wymaga” – wskazano w odpowiedzi resortu, którą zacytował „DGP”.

Jednolita umowa o pracę nie jest potrzebna na polskim rynku?

Badanie wykonał w 2022 r. Instytut Pracy i Spraw Socjalnych na zlecenie resortu rodziny, który nadzoruje instytut. IPiSS w podsumowującym raporcie stwierdził, że wprowadzenie tego typu umów „musiałoby się wiązać z ograniczeniem lub nawet wykluczeniem stosowania innych rodzajów umów o pracę, w tym zwłaszcza umów terminowych”. W konkluzjach instytut ocenił, że jednolity kontrakt nie jest odpowiedzią na obecne bolączki polskiego rynku pracy.

***

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *