Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Zmiana czasu w pracy. Pracodawca musi ci dać specjalny dodatek - Gospodarka i Biznes News

Zmiana czasu w pracy. Pracodawca musi ci dać specjalny dodatek

W nocy z 26 na 27 października dojdzie do zmiany czasu z letniego na zimowy. W ostatni weekend października zegarki zostaną przestawione w nocy o godzinę do tyłu, co nie pozostanie bez wpływu na pracujących w tym momencie. Kodeks pracy jasno wskazuje, jaki dodatek należy się w takiej sytuacji.

Zmiana czasu w pracy. Pracodawca musi ci dać specjalny dodatek /123RF/PICSEL Zmiana czasu w pracy. Pracodawca musi ci dać specjalny dodatek /123RF/PICSEL

  • Zmiana czasu już niebawem. W ostatni weekend października przestawimy zegarki o godzinę wstecz.
  • Wprost wpływa to na wynagrodzenie osób pracujących w noc zmiany czasu.
  • Kodeks pracy wskazuje wysokość dodatku za nadliczbowy czas pracy.

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbędzie się już niebawem w ostatnią niedzielę października. Dokładnie 27 października wskazówki zegara cofną się o godzinę – z 3:00 na 2:00 w nocy. W ten sposób zyskamy godzinę snu lub, jeśli pracujemy na nocnej zmianie, będziemy musieli przepracować dodatkową godzinę.

Kodeks pracy a zmiana czasu z letniego na zimowy

Pracujący w nocy najczęściej wykonują swoje obowiązki pracownicze od 22:00 do 6:00 rano. Jeśli pracują w noc zmiany czasu z 26 na 27 października, do ich grafików zostanie dołożona dodatkowa godzina pracy.

9 godzin w pracy rozpatrywane jest w Kodeksie pracy jako przekroczenie dobowej normy pracy. Zgodnie z art. 80 Kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi dodatek. Wyższy od normalnej stawki.

Zmiana czasu w pracy? Pracodawca musi wypłacić ci ten dodatek

Zgodnie z przepisami, za nadgodziny pracownik powinien otrzymać dodatkowe 100 proc. wynagrodzenia, jeśli nadliczbowe godziny przypadają w nocy, w niedziele i święta, o ile te nie są dla zatrudnionego dniami pracy ustalonymi wcześniej w grafiku. W dni powszednie wysokość dodatku wynosi 50 proc. od wynagrodzenia.

Biorąc pod uwagę omawiany przypadek, pracownicy będą mogli liczyć na podwójną „godzinówkę” za nadliczbowy czas pracy. Noce w weekendy obejmują sporą grupę zatrudnionych. Mowa między innymi o pracownikach produkcji, która często odbywa się w trybie trzyzmianowym. Więcej zarobi też personel w szpitalach, kierowcy komunikacji zbiorowej, ochroniarze i policjanci czy pracownicy fabryk pracujących bez przerwy.

Przemysław Terlecki

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *