Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Ta decyzja rządu będzie miała wpływ na pensje. Ważna zapowiedź - Gospodarka i Biznes News

Ta decyzja rządu będzie miała wpływ na pensje. Ważna zapowiedź

Pełczyńska-Nałęcz o składaniu kolejnych wniosków w ramach KPO

Pełczyńska-Nałęcz o składaniu kolejnych wniosków w ramach KPO

– Podjęcie decyzji przez rząd w sprawie oskładkowania umów cywilnoprawnych jest niezbędnym warunkiem do kolejnych płatności z Krajowego Planu Odbudowy. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej chce wysłać wnioski w sprawie kolejnych pieniędzy na przełomie roku – poinformowała ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

– Kamień (milowy KPO – red. ) dotyczący oskładkowania (umów cywilnoprawnych – red.) powinien znaleźć się w tych wnioskach. Tutaj kluczowa jest decyzja, którą rząd polski ma prawo suwerennie podjąć, czy chce tę reformę realizować, czy nie – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz, pytana podczas konferencji o oskładkowanie umów cywilnoprawnych, co jest jednym z tzw. kamieni milowych KPO warunkujących wypłatę części środków.

Chodzi o „zwiększenie ochrony socjalnej wszystkich osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych”.

Decyzja w ciągu dni, tygodni. "Wówczas siadamy do stołu i rozmawiamy z KE"

Dodała, że ministerstwo funduszy czeka na tę decyzję, która powinna zostać podjęta w ciągu najbliższych dni, tygodni.

– I wówczas, w zależności od tego, jak zostanie zaplanowana reforma, czy w pełni, czy w części, czy odłożona w czasie – my siadamy do stołu i rozmawiamy z Komisją Europejską – powiedziała ministra.

– Jesteśmy gotowi podjąć najtrudniejsze wyzwanie negocjacyjne, natomiast kluczowy jest punkt wyjścia, wspólna decyzja rządu polskiego i na tę decyzję czekamy – dodała.

Zlecenia i umowy o dzieło

W kwietniu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) w odpowiedzi na pytanie redakcji biznesowej tvn24.pl na temat oskładkowania umów cywilnoprawnych informowało, że obecnie w resorcie „trwają prace analityczne i ustalenia w celu przygotowania projektu ustawy, wdrażającej reformę A4.7 (zapisaną w Krajowym Planie Odbudowy)”. Chodzi o „zwiększenie ochrony socjalnej wszystkich osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych”.  

„W ramach wdrożenia przedmiotowej reformy wymagane jest m.in. objęcie wszystkich umów zlecenia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi – podlegałyby tym samym zasadom ubezpieczeń społecznych co umowy o pracę. W przypadku umów zleceń konieczna jest zmiana charakteru ubezpieczenia chorobowego (z dobrowolne na obowiązkowe)” – wskazało MRPiPS.

Obecnie w przypadku kilku umów zleceń obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym podlega się z jednej umowy – zawartej wcześniej albo wybranej. Druga i kolejne mogą być zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne pod warunkiem, że z pierwszej lub wybranej umowy współpracownik uzyskuje przynajmniej minimalne wynagrodzenie.

Ministerstwo jednocześnie przekazało wówczas, że zgodnie z przygotowywanym projektem ustawy również wszystkie umowy o dzieło powinny zostać objęte obowiązkowym ubezpieczeniami emerytalnym, rentowym i wypadkowym (ubezpieczenie chorobowe będzie dobrowolne). „Obecnie umowy o dzieło są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem jedynie w przypadku, jeżeli zawarte są one z własnym pracodawcą, z którym pozostają równocześnie w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy” – wyjaśniono.

Ministerstwo dodało także, że powyższe zmiany nie objęłyby tylko umów cywilnoprawnych zawieranych przez studentów/uczniów poniżej 26. roku życia. Umowy te pozostałyby nieoskładkowane, tak jak ma to miejsce obecnie.

Komentarze i wyliczenia

Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w serii komentarzy zamieszczonym wcześniej na portalu X wskazał, że „dyskusja o tej zmianie jest często sprowadzana do interpretacji jej jako przejawu fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy”.

„Ale gra toczy się również o uzdrowienie rynku pracy oraz konkurencji” – ocenił.

Dodał też, że brak składek od umów zleceń przyczynił się do trendu, jakim jest wzrost liczby osób, które pobierają emeryturę niższą niż minimalna.

Czytaj również: Polska „absolutnym ewenementem”. Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników >>>

Z kolei Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partnerka w Grant Thorton, przedstawiła możliwe scenariusze dla wysokości pensji pracowników po wprowadzeniu ozusowania wszystkich umów zlecenia od 2025 roku. 

Rozwiń

Ekspertka w kolejnym wpisie zauważyła, że „kwota netto zleceniobiorcy spadnie o 28 proc. jeśli firma nie zwiększy kosztów umowy po swojej stronie”. Z kolei „koszt firmy wzrośnie prawie o 40 proc. jeśli zleceniobiorca ma po ozusowaniu umowy zlecenia dostać taką samą kwotę 'na rękę'”.

W pierwszym półroczu 2024 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłoszono 696,02 tys. umów o dzieło. To najniższa liczba od początku funkcjonowania rejestru.

Z kolei według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec czerwca 2023 r. w Polsce było 2332,5 tys. osób wykonujących pracę na podstawie umów zlecenia.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *