Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Liczba upadłości w Polsce szokuje. W 2024 roku były ich setki - Gospodarka i Biznes News

Liczba upadłości w Polsce szokuje. W 2024 roku były ich setki

O 10 proc. wzrosła liczba upadłości w Polsce. Bliski kadr na modela w czarnej koszuli, trzymającego pod prawym ramieniem czarną torbę.

Handel w naszym kraju nie ma powodów do optymizmu. Jak podaje Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, aż 20,54 proc. upadłych w tym roku firm związanych było z tą kategorią. Niepokojące dane wskazują na aż 10 proc. wzrost wszystkich bankructw odnotowanych w naszym kraju w pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku. Co napędza rosnącą liczbę upadłości w Polsce?

Ile pojawiło się upadłości w Polsce w 2024 roku?

Z analizy przeprowadzonej przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej wynika, że w naszym kraju, od początku stycznia do końca września odnotowano 331 upadłości. Pobrane z Monitora Sądowego i Gospodarczego oraz Krajowego Rejestru Zadłużonych dane wskazują na 10-proc. wzrost bankructw względem analogicznego okresu ubiegłego roku.

Warto zauważyć jednak, że tegoroczna liczba upadłości nie zbliża się do historycznych szczytów. Znacznie więcej firm zniknęło z polskiego rynku w latach poprzedzających pandemię lub w pierwszych kilkunastu miesiącach kryzysu wywołanego przez COVID-19. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku ogłoszono 471 upadłości, w 2019 roku 453, w 2018 roku 444, natomiast w 2017 roku było ich 441. O wiele gorsze dane płyną z raportu dotyczącego liczby bankructw osób fizycznych w I półroczu 2024 roku.

Które firmy najczęściej upadają?

Według dostępnych danych w okresie pierwszych trzech kwartałów bieżącego roku ze wszystkich upadłości w Polsce aż 22,66 proc. firm związanych było z przetwórstwem przemysłowym. Niewiele mniej, bowiem 20,54 proc., czyli 68 pomiotów, prowadziło działalność w obrębie handlu. 46 starało się rozwijać w segmencie budownictwa, a po 22 bankructwa odnotowano w kategoriach “Transport i gospodarka magazynowa”, “Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości” oraz “Działalność profesjonalna, naukowa i techniczna”.

W 2024 roku upadłości w Polsce wzrosły w pierwszych trzech kwartałach o 10-proc. rdr. Backstage sesji lub pokazu. Na pierwszym tle modela w beżowej sukience i czerwonych szpilkach.

Czy po ogłoszeniu upadłości długi znikają?

Nie w każdym przypadku ogłoszenie upadłości jest jednoznaczne z uniknięciem odpowiedzialności za wygenerowane długi. Zgodnie z przepisami regulowanymi przez prawo upadłościowe, w znaczącej większości przypadków wszelkie zobowiązania wobec wierzycieli spłaca syndyk po spieniężeniu majątku znikającego z rynku podmiotu. Jak jednak podaje KPR Kancelaria Restrukturyzacyjna, dłużnik nie jest zobowiązany do samodzielnego spłacania wygenerowanych należności.

Przeczytaj również o trendach podbijających ulice. Tej jesieni perły nosimy nie tylko na szyi!

Zdjęcie główne: Spotlight

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *