Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Gdańsk/ Naukowcy z PG skonstruowali autonomiczną łódź do badań dna Bałtyku - Gospodarka i Biznes News

Gdańsk/ Naukowcy z PG skonstruowali autonomiczną łódź do badań dna Bałtyku

„Hornet” — autonomiczna i bezzałogowa łódź Politechniki Gdańskiej. Fot. Bartosz Bańka/PG „Hornet” — autonomiczna i bezzałogowa łódź Politechniki Gdańskiej. Fot. Bartosz Bańka/PG

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej skonstruowali bezzałogową łódź „Hornet”, która jest przeznaczona do badań dna Bałtyku oraz ochrony i inspekcji polskich instalacji offshore – takich jak np. morskie farmy wiatrowe.

Nowy statek o nazwie „Hornet” (czyli „szerszeń” w języku polskim) został zaprezentowany w środę przy przystani Nadwiślańskiej na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. W trakcie prezentacji podkreślono, że jest to pierwsza tego typu jednostka, którą w całości opracowano w Polsce.

„Sercem +Horneta+ jest autorski system superszybkiego przetwarzania informacji z zaawansowanych urządzeń i sensorów, który precyzyjnie wykrywa obiekty na powierzchni wody, a także to, co jest pod powierzchnią” – tłumaczył główny autor projektu prof. Łukasz Kulas z Katedry Inżynierii Mikrofalowej i Antenowej na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki, koordynator Centrum Technologii Cyfrowych PG.

Podkreślił, że wszystkie dane są gromadzone, analizowane i przetwarzane w komputerze pokładowym, co umożliwia systemowi podejmowanie decyzji praktycznie w czasie rzeczywistym. „W przypadku natrafienia na nieoczekiwaną przeszkodę na drodze łodzi, zainstalowane systemy decyzyjne bezpiecznie ją ominą” – dodał.

W siedmiometrowej łodzi poza systemem do przetwarzania danych zostały zamontowane także okablowanie strukturalne oraz szereg sensorów do wykrywania obiektów, m.in. kamer, radarów i lidarów, znanych np. z najnowocześniejszych samochodów.

Uczelnia podała, że w trakcie prac nad „Hornetem” naukowcy nawiązali współpracę z polskimi i zagranicznymi podmiotami zainteresowanymi zarówno wykorzystaniem tego typu łodzi w ich bieżącej działalności, jak też produkcją tego typu jednostek.

Prof. Kulas podkreślił, że rozwiązanie wykorzystane w jednostce jest „uniwersalne, niezawodne i skalowalne, a jedocześnie koszt wytworzenia i utrzymania jest wielokrotnie niższy niż w przypadku zagranicznych rozwiązań konkurencyjnych”.

Nad bezpieczeństwem systemu czuwa unikalny system komunikacji bezprzewodowej, która służy do zapewnienia łączności z wieloma jednostkami bezzałogowymi jednocześnie. Bazuje on na innowacyjnych antenach inteligentnych, które są oryginalnym produktem Politechniki Gdańskiej.

„Zwiększają one odporność komunikacji bezprzewodowej na działanie radiowych urządzeń zagłuszających, a w przypadku pojawienia się interferencji radiowych, są one w stanie szybko wzmocnić sygnały pożądane i wytłumić zakłócenia” – tłumaczył prof. Kulas.

Docelowo łódź będzie wykorzystywana przy inspekcji kanałów żeglugowych i patrolowaniu farm wiatrowych na morzu, rozpoznając obiekty, które nie powinny się znaleźć na danym obszarze. Jednostka może służyć do monitorowania konstrukcji offshore, w tym farm wiatrowych.

W trakcie prezentacji bezzałogowej jednostki rektor uczelni prof. Krzysztof Wilde stwierdził, że PG odgrywa kluczową rolę w zielonej transformacji Polski, której jednym z najważniejszych elementów jest budowa morskich farm wiatrowych na wodach polskiego Bałtyku. „Współpracujemy z podmiotami odpowiedzialnymi za ich budowę, dzielimy się wiedzą, ale także gotowymi rozwiązaniami, takimi właśnie jak prezentowany dziś +Hornet+, służący ochronie instalacji offshore” – powiedział.

Przypomniał, że uczelnia jest partnerem projektu NATO DIANA i w ramach kampusu PG niebawem stworzony zostanie pierwszy w Polsce tzw. NATO DIANA living lab, czyli miejsce ekspozycji najnowszych technologii i wynalazków sektora obronnego, opracowanych przez naukowców i wojskowych z państw członkowskich NATO. Zapewnił, że jednym z rozwiązań prezentowanych w programie będzie autonomiczna łódź „Hornet”.

Prototyp łodzi powstał w ramach projektu badawczo-rozwojowego „TRANSACT”. Jest to międzynarodowe przedsięwzięcie z budżetem 26,5 mln euro realizowane w ramach programu HORYZONT 2020 we współpracy z partnerami z Niemiec, Finlandii, Danii, Norwegii, Hiszpanii, Austrii, Belgii i Holandii. Wyprodukowanie prototypu wyniosło ok. 1 mln euro.(PAP)

Nauka w Polsce

pm/ agt/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *