PKP PLK podpisały umowę m.in. na zaprojektowanie i budowę dodatkowych przejść dla zwierząt wzdłuż Centralnej Magistrali Kolejowej. Wartość tej inwestycji to 181 mln zł.

Inwestycja ma być finansowana ze środków KPO. Zakończenie inwestycji planowane jest w sierpniu 2026 r.
Centralna Magistrala Kolejowa (CMK) łączy miasta na południu kraju – Kraków i Katowice z Warszawą. Dzięki prowadzonym przez PKP PLK inwestycjom, pociągi na tej trasie w przyszłości będą mogły poruszać się z prędkością do 250 km/h.
„Podpisaliśmy umowę na zaprojektowanie i budowę dodatkowych rozwiązań wzdłuż Centralnej Magistrali Kolejowej, które pozwolą zmniejszyć odziaływanie kolei na środowisko. Nasze działania ochronią zwierzęta przed bezpośrednim kontaktem z pociągami oraz podniosą bezpieczeństwo na linii” — przekazały w komunikacie PKP PLK.
Jak poinformowano, na odcinku od Grodziska Mazowieckiego przez Opoczno, Włoszczowę Północ do Zawiercia, na 78 przepustach zaplanowano montaż specjalnych półek o łącznej długości ponad 4 tys. metrów. Takie rozwiązanie umożliwi płazom i mniejszym zwierzętom przedostanie się na drugą stronę linii i uniknięcie kontaktu z linią kolejową.
Dodano, że obok Centralnej Magistrali Kolejowej w 42 miejscach urządzenia dźwiękowe będą ostrzegać migrujące przez tory większe zwierzęta – głównie jeleniowate i dziki – przed bezpośrednim przejazdem pociągu. „Urządzenie może emitować różne sekwencje dźwięków (np. ostrzegający głos sójki, kniazienie zająca, szczekanie psa). Odgłosy te mają zniechęcić zwierzęta do wkraczania na tory przed nadjeżdżającym pociągiem” — podano.
Jak wynika z komunikatu, mają instalowane mają być również ekrany akustyczne, które ograniczą oddziaływanie kolei na otoczenie. „Zostaną ustawione w miejscach wynikających z decyzji środowiskowej, na długości 3,4 kilometra łącznie. Przebudujemy także elementy odwodnienia wzdłuż całej linii kolejowej nr 4, co poprawi stateczność nasypów kolejowych. Działania przełożą się na poprawę bezpieczeństwa podróży” — podaje PKP PLK w komunikacie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło