Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Tak mieszkają Polacy. Ceny nieruchomości w Polsce rosną najszybciej w całej UE - Gospodarka i Biznes News

Tak mieszkają Polacy. Ceny nieruchomości w Polsce rosną najszybciej w całej UE

Co trzeci Polak w dalszym ciągu żyje w przeludnionym mieszkaniu, a co ósmy je wynajmuje – to dwa współczynniki, które wyróżniają polskich lokatorów na tle obywateli innych państw Unii Europejskiej – wynika z najnowszych danych Eurostatu. Polskie mieszkania brylują w jeszcze jednej kategorii. Ich ceny rosną najszybciej w całej Wspólnocie.

Własne, ale coraz droższe i ciasne – tak mieszkamy. Ceny nieruchomości w Polsce rosną najszybciej w całej UE
fot. Luc.Pro / / Shutterstock

W 2023 r. – zgodnie z danymi Eurostatu – w przeludnionych mieszkaniach żyło 33,9 proc. Polaków. Choć współczynnik ten stale spada – o 1,9 pp. w ujęciu rocznym, o 3,7 pp. w relacji pięcioletniej oraz o 10,9 pp. względem 2013 r. – to wciąż jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej.

W 2019 r. 37,6 proc. Polaków żyło w przeludnionych mieszkaniach, czyli takich, w których co najmniej jeden pokój nie przypada na: dwoje dorosłych będących w związku, osobę dorosłą żyjącą samotnie, parę dzieci do 12. roku życia oraz parę dzieci tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat – wynika z danych Eurostatu. I choć w ciągu roku wskaźnik ten obniżył się w Polsce o 1,6 pp., a w ciągu 10 lat o blisko 10 pp., wciąż jest jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Wyższy zanotowano jedynie na Łotwie (40,9 proc.), Rumunii (40 proc.) oraz Bułgarii (34,9 proc.).

Średnia dla całej Unii Europejskiej wyniosła 16,8 proc., a na drugim biegunie znalazła się Holandia (3,8 proc.) oraz dwa wyspiarskie kraje: Malta (2,4 proc.) oraz Cypr (2,2 proc.). Spoglądając nieco bliżej, w przeludnionych mieszkaniach, zgodnie z metodologią Eurostatu, żyło 15,9 proc. Czechów, 11,4 proc. Niemców czy 26 proc. Litwinów.

Dane te korelują z innymi zaprezentowanymi przez Eurostatu. W 2023 r. na statystycznego Polaka przypadał jeden pokój (1,1) – tyle co na statystycznego Rumuna i Słowaka i jednocześnie najmniej w całej Unii Europejskiej. Z kolei w przeciętnym gospodarstwie domowym w Polsce żyły niespełna trzy osoby (2,9). Wyższy współczynnik zanotowano jedynie na Słowacji (3,1).

Polska mistrzem Europy wzrostu cen mieszkań, choć te hamują

Polska bryluje w jeszcze jednej statystyce, tym razem bolesnej dla szukających własnego „M”. Choć zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego w III kw. 2024 r. dało się zauważyć długo wyczekiwane przez kupujących spadki cen mieszkań, to biorąc pod uwagę dane za II kw. 2024 r., zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym średnie ceny mieszkań wzrosły w Polsce najmocniej spośród wszystkich państw należących do Unii Europejskiej.

Najem wciąż mało popularny

W Polsce wciąż notuje się za to jeden z najniższych współczynników dotyczących wynajmujących. W 2023 r. w wynajmowanym mieszkaniu żył co ósmy Polak (12,7 proc.). To wynik niemal identyczny jak rok wcześniej (-0,1 pp. r/r). Niższy odsetek wynajmujących zanotowano jedynie w Rumunii (4,4 proc.), na Słowacji (6,4 proc.), w Chorwacji (8,8 proc.), na Węgrzech (9,5 proc.) oraz Litwie (11,2 proc.).

Podobnie jak w przypadku mieszkań wpływ na niski, w porównaniu z innymi państwami, udział najmu mają panujące na nim stawki. Biorąc za punkt wyjścia 2015 r. przeciętne stawki czynszów płaconych przez najemców wzrosły o 66 proc. Wyraźniejsze wzrosty zanotowano jedynie w Słowenii (+71 proc.), na Litwie (75 proc.) oraz Węgrzech (86 proc.).

To przede wszystkim pokłosie 2022 r. i wystrzału stawek spowodowanego napływem na polski rynek najmu uchodźców z Ukrainy. Ostatnie miesiące to jednak stabilizacja, choć na szczytach, stawek wpisywanych w ogłoszeniach dotyczących najmu.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *