Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Nowa prognoza pogody: Jak długo będzie mróz? Kiedy zrobi się cieplej? - Gospodarka i Biznes News

Nowa prognoza pogody: Jak długo będzie mróz? Kiedy zrobi się cieplej?

Noc z niedzieli na poniedziałek była najzimniejszą nocą tej zimy. Najniższą temperaturę zanotował IMGW na stacji telemetrycznej w Jakuszycach, gdzie wyniosła -21,5 stopnia Celsjusza. Na poziomie gruntu na stacji w Jeleniej Górze temperatury spadły do -24 stopni Celsjusza. Jednak to nic w porównaniu z Litworowym Kotłem w Tatrach, gdzie naukowcy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza badający tzw. tatrzańskie przymrozki zanotowali oszałamiające -41,13 stopnia Celsjusza. Czy te rekordy zostaną pobite w nadchodzące noce? Co przyniesie nam pogoda?
Nowa prognoza pogody: Jak długo będzie mróz? Kiedy zrobi się cieplej? - INFBusiness

Oczekuje się, że trzeci tydzień lutego będzie mroźny

Zdjęcie: Adobe Stock

Maria Krzos

Jak podaje IMGW, noc z niedzieli na poniedziałek (16–17 lutego) była najzimniejszą tej zimy. „Najniższą temperaturę odnotowano na stacji telemetrycznej Jakuszyce, sięgającą -21,5 stopnia Celsjusza, Szemud odnotował -20,2. Stacja synoptyczna Kozienice odnotowała -17,6 stopnia Celsjusza. Na poziomie gruntu stacja Jelenia Góra odnotowała -24 stopnie Celsjusza” – czytamy w komunikacie IMGW na X.

Pomiary rekordowe zostały również podkreślone przez serwis Mrozowiska.pl, część inicjatywy badawczej dotyczącej mrozu w Tatrach, kierowanej przez dr. Bartosza Czerneckiego z Katedry Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Inicjatywa ta ustanowiła punkty pomiarowe wyposażone w transmisję radiową online w ekstremalnie mroźnych miejscach zidentyfikowanych przez naukowców, którzy chcą je wyznaczyć jako polskie bieguny zimna. Są dwa takie punkty, a w poniedziałkowy poranek (17 lutego) jeden z nich odnotował niezwykłe -41,13 stopni Celsjusza.

Oczekuje się, że mróz utrzyma się jeszcze przez kilka dni. Prognoza pogody na trzeci tydzień lutego

Według synoptycznej prognozy IMGW, nadchodzące noce w Polsce również mają być mroźne. Od poniedziałku do wtorku (17-18 lutego) minimalna temperatura będzie się wahać od -15 stopni Celsjusza, -11 stopni Celsjusza na południu, południowym zachodzie i w centrum, do -9 stopni Celsjusza, -6 stopni Celsjusza na północnym wschodzie i północy. Najcieplejsze obszary będą wzdłuż wybrzeża, około -1 stopnia Celsjusza. Najniższe temperatury będą występować w regionach podgórskich i lokalnie na południowym zachodzie, wahając się od -19 stopni Celsjusza do -17 stopni Celsjusza. W niektórych rejonach może rozwinąć się mgła z szronem, ograniczająca widoczność do 300 m.

W nocy z wtorku na środę temperatury mogą spaść poniżej -10 stopni Celsjusza. Najzimniejsze odczyty będą na zachodzie (-14 stopni Celsjusza, -10 stopni Celsjusza) i w centrum (-9 stopni Celsjusza). Na północnym wschodzie i północy temperatury będą wynosić około -5 stopni Celsjusza. W niektórych obszarach podgórskich mogą spaść do około -16 stopni Celsjusza. Podobne temperatury są przewidywane w nocy ze środy na czwartek. We wtorek, środę i czwartek można również spodziewać się ujemnych temperatur w ciągu dnia.

Prognoza pogody na nadchodzące dni. Kiedy mróz się skończy?

Aktualne prognozy wskazują na zmianę pogody w nocy z czwartku na piątek (20–21 lutego). Cieplejsze powietrze zacznie napływać do Polski z południowego zachodu, chociaż nadal będzie odczuwalnie zimno. Na zachodzie spodziewane są opady śniegu, śniegu zmieszanego ze śniegiem i lokalnego deszczu. Istnieje również ryzyko marznącego deszczu, prowadzącego do czarnego lodu. „Minimalne temperatury będą się wahać od -8°C do -4°C w większości obszarów, z cieplejszymi warunkami na północnym zachodzie i niektórych północnych lokalizacjach, od -1°C do 0°C. Może być lokalnie chłodniej w regionach podgórskich Karpat, około -12°C”, podaje IMGW. W piątek temperatury w ciągu dnia na południu i zachodzie mogą wzrosnąć do 5–6°C.

Czy temperatury wzrosną w ten weekend?

Prognozy numeryczne sugerują, że nadchodzące dni weekendu i początek przyszłego tygodnia będą znacznie cieplejsze, chociaż temperatury w nocy nadal będą spadać poniżej zera. Najzimniejsze warunki panują w rejonach górskich oraz w centralnej i wschodniej części Polski. Jednak od soboty (22 lutego) temperatury w ciągu dnia powinny wzrosnąć powyżej zera w większości regionów kraju (z wyjątkiem skrajnych obszarów północno-wschodnich i obszarów górskich).

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *