LPP, spółka macierzysta marek Reserved, Sinsay, House, Cropp i Mohito, odpowiada na potrzeby klientów, wdrażając przełomowe rozwiązanie do zbiórki odzieży używanej. Od lutego 2025 r. w ponad 1000 sklepów w całej Polsce zainstalowano specjalistyczne pojemniki, które umożliwiają osobom fizycznym oddawanie niechcianych ubrań. Inicjatywa ta jest zgodna z nowymi przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi selektywnej zbiórki tekstyliów i stanowi krok w kierunku zrównoważonej mody i gospodarki o obiegu zamkniętym.
LPP, znana polska korporacja odzieżowa, jest niezłomna w swoim zaangażowaniu w zrównoważone praktyki. Po zainicjowaniu zbiórki odzieży w 2018 r. firma rozszerza teraz ten program, aby objąć nim wszystkie swoje placówki detaliczne w Polsce. Ułatwia to klientom prostą i wygodną metodę pozbywania się niechcianych przedmiotów, umożliwiając ich ponowne wykorzystanie.
Sinsay i Reserved chętnie przyjmą odzież używaną
Od lutego 2025 r. kupujący mogą oddawać swoje ubrania do wyznaczonych pojemników na tekturę. Pojemniki te zostały ustawione we wszystkich sklepach Sinsay, Reserved, House, Cropp i Mohito w całej Polsce, łącznie w ponad 1000 lokalizacjach.
Inicjatywa ta umożliwia recykling odzieży nie tylko w dużych ośrodkach miejskich, ale także w mniejszych społecznościach, gdzie dostęp do innych punktów zbiórki może być ograniczony.
– mówi Ewa Janczukowicz-Cichosz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju w LPP.

Jak wygląda zbiórka odzieży w LPP?
Podarowane ubrania są wysyłane do Centrum Integracji Społecznej w Gdyni w celu sortowania. Rzeczy w dobrym stanie są rozdawane potrzebującym za pośrednictwem St. Brother Albert Aid Society. Ubrania uznane za nienadające się do ponownego użycia są przekazywane do firmy Wtórpol, gdzie są przetwarzane na przemysłowe środki czyszczące lub paliwa alternatywne.
„Sortownie takie jak nasze są kluczowe w zamkniętym obiegu tekstyliów, ponieważ ułatwiają efektywne zarządzanie nadwyżkami odzieży. Każdy element garderoby ma wartość. Jeśli zużyte tekstylia nie mogą już służyć swojemu pierwotnemu celowi, pozostają cennym zasobem i mogą być ponownie wykorzystane na różne sposoby, przedłużając w ten sposób ich cykl życia. Cieszymy się na współpracę z LPP — razem możemy dążyć do odpowiedzialnego zarządzania zasobami tekstylnymi i dać ubraniom drugą szansę. Takie inicjatywy są kluczowe w drodze do bardziej zrównoważonej przyszłości” — podkreśla Monika Lipnicka, ekspert ds. drugiego obiegu z Wtórpol.
Kontenery na ubrania w salonach wystawowych w całej Europie
Działania LPP wykraczają poza Polskę. Inicjatywy zbierania odzieży są również prowadzone w Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii i na Litwie, z planami rozszerzenia na kolejne kraje, takie jak Bułgaria. Firma współpracuje z lokalnymi organizacjami, które wdrażają innowacyjne podejścia do recyklingu i upcyklingu tekstyliów.
Oto kompleksowa lista zweryfikowanych organizacji i sklepów, które przyjmują stare ubrania