Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
0:1 dla Chin, 0:0 z Europą. Pierwsza bitwa amerykańskiej wojny taryfowej [ANALIZA] - Gospodarka i Biznes News

0:1 dla Chin, 0:0 z Europą. Pierwsza bitwa amerykańskiej wojny taryfowej [ANALIZA]

Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił poważny konflikt handlowy ze społecznością globalną, który następnie częściowo zawiesił dość szybko. Jest niemal pewne, że ten konflikt będzie trwał — ale początkowa konfrontacja jest już za nami. Przedstawiamy podsumowanie jej wyników.

Donald Trump rozmawia z reporterami na pokładzie Air Force One
Donald Trump przemawia do reporterów na pokładzie Air Force One | Zdjęcie: MANDEL NGAN / East News
  • Konflikt handlowy może być punktem centralnym drugiej kadencji Donalda Trumpa
  • W tej chwili trudno powiedzieć, że wyszedł z tego zwycięsko.
  • Ważne jest to, że Unia Europejska obecnie temu nie przeszkadza.
  • Jednak nastroje w Pekinie są stosunkowo optymistyczne. Cła Trumpa mają swoich niedocenianych beneficjentów.
  • Aby uzyskać dodatkowe informacje biznesowe, odwiedź Businessinsider.com.pl

Konflikt handlowy zainicjowany przez Donalda Trumpa jest trudny do śledzenia. 2 kwietnia nałożył on wygórowane cła na większość krajów, tylko po to, by wkrótce potem ogłosić zamrożenie wielu z nich na 90 dni. Cła na towary chińskie wzrosły do 145 procent. Mimo to niektóre produkty technologiczne miały być początkowo zwolnione z tych ceł, chociaż może już tak nie być.

Donald Trump nie zwycięża w swoim konflikcie

Ocena konfliktu po pierwszym starciu jest trudna. W tym momencie trudno jednak przeoczyć fakt, że Donald Trump nie odnosi sukcesów w bitwie, którą sam zainicjował. Jego wybory często się zmieniają, powodując panikę inwestorów — a niewielu rozumie jego pozycję. Podważa to wizerunek USA jako niezawodnego sojusznika gospodarczego. Ponadto cła ujawniły podziały w jego administracji. Społeczność globalna była na przykład świadkiem starcia dwóch kluczowych doradców Trumpa — Petera Navarro i Elona Muska.

Możliwe, że zaczynają się subtelne zmiany, które ostatecznie mogą okazać się korzystne dla Trumpa. Ze względu na niepewność związaną z taryfami, przedsiębiorstwa mogą coraz częściej decydować się na inwestowanie w USA i przenoszenie swoich fabryk z innych krajów. Nawet jeśli tak się stanie, konsekwencje takich ruchów prawdopodobnie nie będą widoczne przez kilka lat.

Co dzieje się w Pekinie?

Społeczność globalna próbowała odpowiedzieć raczej spokojnie na taryfy ogłoszone 2 kwietnia. Jednak Pekin wybrał inne podejście. Natychmiast ogłosił taryfy odwetowe, co wywołało reakcję ze strony USA — Trump zdecydował się na eskalację taryf na Chiny do 145%.

Ale czy Chiny są naprawdę w niekorzystnej sytuacji? Ekonomicznie z pewnością poniosą znaczne koszty. Niemniej jednak Chiny postrzegają tę konfrontację inaczej niż większość narodów — postrzegając ją bardziej jako walkę o globalną supremację.

„Pekin uważa, że gdy tylko zamieszki ustaną, niewielu będzie uważać USA za wiarygodnego partnera gospodarczego lub w zakresie bezpieczeństwa, a Chiny staną się bardziej przewidywalnym – i być może bardziej przychylnym – sojusznikiem” – stwierdził Guardian w swoim artykule redakcyjnym.

„To jest kluczowy moment w globalnym krajobrazie. Chiny przewidują trudności. Jednak nie będą całkowicie niezadowolone, gdy zobaczą, że Stany Zjednoczone przyspieszają swój własny upadek” – kontynuuje publikacja.

W krótkim okresie Pekin może również znaleźć korzyści w zwolnieniach z ceł na niektóre towary technologiczne. Podkreśla to nieprzewidywalność Donalda Trumpa — jednocześnie wzmacniając wizerunek Chin jako znaczącego globalnego gracza w sektorze IT.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod filmem

Zbadaj „Jak chorują Polacy”: „Zaskakująca różnica między grupami wiekowymi”

UE jeszcze nie stoi w obliczu porażki

W przeciwieństwie do Chin Bruksela nie toczy otwartej walki z Waszyngtonem. Zasadniczo UE dąży do utrzymania bliskich stosunków politycznych i gospodarczych z USA.

Z tej perspektywy działania UE wydają się całkiem rozsądne – a Bruksela zachowała swoją polityczną godność. Po tym, jak Trump ogłosił ogólne cła w wysokości 20% na towary z UE 2 kwietnia, Bruksela odpowiedziała cłami w wysokości 25%, które były odpowiedzią na wcześniejsze cła USA nałożone w marcu na stal i aluminium. Ponadto cła UE zostały opracowane tak, aby przede wszystkim wpłynąć na te stany amerykańskie, które popierają Trumpa i Republikanów (obejmujące między innymi produkty rolne). Kiedy Donald Trump zawiesił cła w wysokości 20%, UE odpowiedziała zawieszeniem swoich. Wygląda na to, że dynamika USA-UE jest obecnie w martwym punkcie, być może z niewielką przewagą dla Europy.

Cisi beneficjenci konfliktu handlowego

Wielka Brytania radzi sobie z konfliktem handlowym stosunkowo dobrze. Naród stoi przed wyzwaniami — jego gospodarka nie jest w optymalnej kondycji, a po Brexicie napotyka trudności wynikające z ograniczonego dostępu do wspólnego rynku UE. Wysokie cła ze strony USA mogą zatem oznaczać katastrofę gospodarczą dla Londynu. Nic dziwnego, że premier Keir Starmer próbował nawiązać z Donaldem Trumpem zrównoważony kontakt. To podejście wydaje się przynosić rezultaty — 2 kwietnia USA nałożyły stosunkowo niskie, 10% cła ogólne na produkty z Wielkiej Brytanii. Tak więc, nawet jeśli wygórowane cła zostaną przywrócone za trzy miesiące, Brytyjczycy znajdą się w stosunkowo korzystnej sytuacji.

Do cichych beneficjentów konfliktu handlowego zaliczają się również kraje, które Trump zaczął testować na początku swojej obecnej kadencji — konkretnie Kanada i Meksyk. Kraje te całkowicie uniknęły nowych taryf 2 kwietnia, chociaż

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *