Większe wsparcie dla firm. MRiT pracuje nad uproszczeniem przepisów

Propozycja rozszerzenia zakresu zgody milczącej obejmuje obecnie m.in. zezwolenia na testowanie środków ochrony roślin, uproszczenie działalności niezarejestrowanych oraz zwolnienie Rzecznika Praw Małych i Średnich Przedsiębiorców z opłat sądowych – to kluczowe elementy projektu MRiT opublikowanego w poniedziałek.

Większe wsparcie dla firm. MRiT pracuje nad uproszczeniem przepisów
zdjęcie: TunedIn by Westend61 // Shutterstock

Dotyczy to zasad określonych w projekcie nowelizacji konkretnych ustaw uwzględnionych w rządowym programie legislacyjnym, mającym na celu usprawnienie procesów administracyjnych i wspieranie przedsiębiorczości. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło kilka modyfikacji, które ich zdaniem pomogą właścicielom firm.

Pierwsza modyfikacja obejmuje rozszerzenie mechanizmu milczącej zgody, gdzie brak wyraźnego sprzeciwu ze strony właściwego organu może oznaczać, że sprawa zostanie rozstrzygnięta korzystnie dla wnioskodawcy. Jak podano na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, milcząca zgoda obejmie teraz nowe dziedziny, takie jak wydawanie zezwoleń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na testowanie środków ochrony roślin przez upoważnione podmioty.

Mechanizm ten mógłby być również stosowany do rejestrowania znaków identyfikacyjnych producentów butelek pomiarowych w Centralnym Urzędzie Miar i do uproszczonych procedur konserwatorskich dotyczących zabytków. „W każdej z tych procedur brak sprzeciwu lub działania ze strony organu w określonym przedziale czasowym będzie uważany za zgodę” – podkreślono we wpisie.

Uproszczenie działalności nierejestrowanej jest również w programie. Jak zauważono, propozycja sugeruje, aby próg przychodów był ustalany kwartalnie, a nie miesięcznie , co ma na celu wsparcie przedsiębiorstw sezonowych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych. Ponadto Ministerstwo Rozwoju zamierza wyeliminować wymóg formy pisemnej pod rygorem nieważności w przypadku umów dotyczących przeniesienia praw autorskich i wyłącznych licencji. „Ułatwi to proces zawierania umów na rynku cyfrowym, co przyniesie korzyści mikro i małym przedsiębiorstwom” — oceniono.

Ostatnią oczekiwaną zmianą jest zwolnienie Rzecznika Praw Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) z opłat sądowych w sprawach przed sądami administracyjnymi. Według wnioskodawcy projektu ustawy zwiększy to jego zdolność do skuteczniejszej ochrony interesów przedsiębiorców.

Rząd planuje zatwierdzenie projektu w drugim kwartale 2025 roku. (PAP)

jls/ mmu/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *