NCBJ ma czas do 15 maja na odpowiedź na dodatkowe pytania regulatora jądrowego dotyczące MARIA

Otwock-Świerk, 23.04.2019. Reaktor Maria, 23. tego miesiąca w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku, jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce. PAP/Piotr Nowak Otwock-Świerk, 23.04.2019. Reaktor Maria, 23. tego miesiąca w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Otwocku, jedyny działający reaktor jądrowy w Polsce. PAP/Piotr Nowak

Państwowa Agencja Atomistyki wyda pozwolenie na eksploatację reaktora badawczego MARIA po tym, jak Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) złoży niezbędne dokumenty – poinformował PAP prezes Agencji Andrzej Głowacki. NCBJ poinformowało, że do 15 maja ma czas na rozpatrzenie dodatkowych zapytań dozoru jądrowego.

31 marca tego roku, po dekadzie, wygasło poprzednie pozwolenie wydane przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki na eksploatację reaktora badawczego MARIA w NCBJ Świerk, a nowa licencja nie została jeszcze uzyskana. W związku z tym konieczne było wyłączenie reaktora. Zbiegło się to z planowaną rutynową przerwą konserwacyjną w eksploatacji reaktora.

Prezes Państwowej Agencji Atomistyki Andrzej Głowacki wspomniał w wywiadzie dla PAP, że „gdy Narodowe Centrum Badań Jądrowych przedstawi niezbędne dokumenty potwierdzające spełnienie wszystkich norm bezpieczeństwa, w tym najnowszych przepisów obowiązujących w kraju, po przeprowadzeniu oceny będziemy mogli wydać pozwolenie (na eksploatację reaktora MARIA – PAP)”.

Głowacki zauważył ponadto, że Agencja nadal nie jest w stanie potwierdzić, czy wszystkie przepisy bezpieczeństwa obowiązujące w Polsce w odniesieniu do tego reaktora zostały spełnione. Przypomniał, że NCBJ, jako operator tego reaktora, złożył wniosek o nowe pozwolenie na eksploatację w sierpniu 2024 r. i wielokrotnie uzupełniał dokumentację.

Zapytany, jak długo reaktor MARIA, który ma ponad 50 lat, mógłby potencjalnie funkcjonować, szef organu nadzoru jądrowego odpowiedział, że tak będzie „tak długo, jak pozostanie bezpieczny”. Podkreślił, że nie ma konkretnych ograniczeń czasowych, a NCBJ złożył wniosek o pozwolenie na czas nieokreślony.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych poinformowało PAP, że złożyło wniosek o nowe pozwolenie na eksploatację reaktora badawczego MARIA 20 sierpnia 2024 r. „Od tego czasu Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi postępowanie administracyjne mające na celu uzyskanie nowego pozwolenia na eksploatację reaktora badawczego MARIA. Złożyliśmy wniosek do PAA wraz z 53 załącznikami, co daje łącznie około 1500 stron dokumentacji” – wyjaśniono.

NCBJ dodał, że w trakcie postępowania, w odpowiedzi na prośby PAA, otrzymano prawie 1000 pytań dotyczących złożonej dokumentacji. W odpowiedzi dostarczono około 50 dodatkowych załączników.

Centrum poinformowało, że niedawno regulator jądrowy skierował do NCBJ kolejny zestaw zapytań, które dotyczyły ponad stu kwestii. „Są to szczegółowe pytania dotyczące procedur opisanych w przedłożonych dokumentach i hipotetycznych scenariuszy operacyjnych dla urządzeń i personelu w warunkach określonych przez PAA. Odpowiedzi na te zapytania wymagają dalszych analiz i są dostarczane natychmiast po ich zakończeniu, zgodnie z ustalonymi terminami” – stwierdziło w odpowiedzi na pytania PAP.

„Ostateczny termin rozpatrzenia ostatniej serii dochodzeń, ustalony przez organ nadzorczy, przypada na 15 maja 2025 r.”, ogłosiło Narodowe Centrum Badań Jądrowych.

Na początku kwietnia Paweł Gajda, naczelnik Departamentu Energetyki Jądrowej Ministerstwa Przemysłu, zapewnił, że trwają intensywne prace nad skompletowaniem dokumentacji potrzebnej do wydania pozwolenia na eksploatację reaktora MARIA. Jednocześnie ocenił, że istnieje bardzo duża szansa, że do końca przerwy technicznej (10 maja br.) uda się uzyskać pozwolenie PAA i reaktor MARIA wznowi pracę. Pozwolenie na reaktor musi być odnawiane co 10 lat.

Wcześniej w tym miesiącu minister przemysłu Marzena Czarnecka odwołała dyrektora Narodowego Centrum Badań Jądrowych, prof. Krzysztofa Kurka. Uzasadniła swoją decyzję koniecznością usprawnienia funkcjonowania NCBJ, a w szczególności priorytetowego traktowania eksploatacji reaktora MARIA.

Reaktor jądrowy MARIA jest reaktorem badawczym, który produkuje radioizotopy i jest wykorzystywany do celów badawczych. (PAP)

bpk/ jls/ mick/ mhr/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *