Orlen Synthos Green Energy przewiduje, że początkowe wylewanie betonu pod blok SMR może nastąpić w 2028 r., jak stwierdził Marcin Ciepliński, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Orlen Synthos Green Energy. Ta firma jest spółką joint venture, w której państwowy Orlen i prywatny Synthos, nadzorowany przez miliardera Michała Sołowowa, posiadają po 50% udziałów.

- Orlen Synthos Green Energy zamierza rozpocząć budowę pierwszej instalacji SMR w Polsce w 2028 roku
- Inicjatywa SMR w Polsce zakłada ponad 50-procentowy udział polskiego przemysłu w jej realizacji, a także możliwość wybudowania kilkudziesięciu bloków
- OSGE ma zamiar opracować reaktory GE-Hitachi BWRX-300 o mocy 300 MWe, które są klasyfikowane jako małe reaktory modułowe.
- Więcej szczegółów na temat firmy można znaleźć na stronie Businessinsider.com.pl
— Naszym celem jest zarządzanie procesem w taki sposób […], że gdy zbliża się start-up w Kanadzie, możemy zacząć rozważać wylewanie pierwszego betonu. Jest to zgodne z harmonogramem na rok 2028, opartym na bieżących ocenach naszych kanadyjskich kolegów, kiedy spodziewają się osiągnąć tę fazę projektu — zauważył dyrektor Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
— Gdy kanadyjska inicjatywa zbliży się do momentu uruchomienia — obejmującego załadunek paliwa i uruchomienie reaktora — spodziewamy się, że niezbędna dokumentacja, w tym wstępny raport bezpieczeństwa, zostanie sfinalizowana w stopniu wystarczającym, aby rozpocząć dyskusje z PAA na temat tego dokumentu i przejść do składania wniosku o pozwolenie na budowę — dodał Ciepliński.
Zauważył, że projekt SMR w Polsce stanowi znaczącą szansę dla lokalnego przemysłu. OSGE szacuje, że lokalna zawartość może ostatecznie przekroczyć 50 procent.
— Rozmawianie o budowie kilkudziesięciu jednostek oznacza stworzenie przemysłowi potencjału do podejmowania licznych projektów tego typu — stwierdził.
Orlen Synthos Green Energy to spółka joint venture, w której Orlen i Synthos, należące do Michała Sołowowa, mają równe udziały. OSGE planuje utworzenie floty reaktorów GE-Hitachi BWRX-300 w Polsce.
BWRX-300, opracowany przez GE-Hitachi Nuclear Energy, jest częścią rodziny reaktorów z wrzącą wodą (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo skromną moc wyjściową 300 MWe, jest klasyfikowany jako tzw. SMR — mały reaktor modułowy. Dla porównania, na koniec grudnia ubiegłego roku łączna moc elektrowni węglowych w Polsce, ze średnią sprawnością 40,4 procent, wynosiła 9,8 GW.
Pierwszy na świecie reaktor modułowy BWRX-300 jest obecnie budowany w Darlington w Kanadzie.
Dziękujemy za poświęcenie czasu na przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.
Źródło