Rząd zamierza opóźnić o dwa lata obowiązek raportowania na temat zrównoważonego rozwoju (ESG) przez duże przedsiębiorstwa oraz małe i średnie spółki notowane na regulowanych rynkach w UE – jak wskazano w opisie projektu ustawy zawartym w liście inicjatyw ustawodawczych i programowych Rady Ministrów.

Dotyczy projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, a także niektórych innych aktów prawnych.
Zgodnie z opisem państwa członkowskie muszą dostosować swoje przepisy krajowe do dyrektywy 2025/794 do końca 2025 r., w szczególności w odniesieniu do zmian wprowadzonych do dyrektywy (UE) 2022/2464 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 grudnia 2022 r., która zmienia rozporządzenie (UE) nr 537/2014, dyrektywę 2004/109/WE, dyrektywę 2006/43/WE i dyrektywę 2013/34/UE w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw na temat zrównoważonego rozwoju, znanej jako CSRD.
Podkreślono, że dyrektywa 2025/794 dotyczy wydłużenia terminów, od których państwa członkowskie muszą egzekwować określone wymogi dotyczące sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw. Ma to na celu odciążenie podmiotów poprzez odroczenie obowiązków. Projekt ustawy, zgodnie z dyrektywą, proponuje dwuletnie przedłużenie obowiązku sporządzania sprawozdań ESG dla dużych podmiotów (od drugiej rundy) oraz dla małych i średnich podmiotów, które emitują papiery wartościowe notowane na jednym z regulowanych rynków Europejskiego Obszaru Gospodarczego (od trzeciej rundy). (PAP)
pif/ podkładka/ mick/