Według raportu GI Group dotyczącego rynku pracy, ponad 28 proc. firm zamierza podnieść płace w nadchodzącym kwartale. Jest to wzrost z 25,7 proc. rok temu; jednak badania NBP sugerują malejący trend podwyżek płac w polskiej gospodarce. Ta informacja jest kluczowa w kontekście łagodzenia presji inflacyjnej.

Jednocześnie odsetek firm decydujących się na utrzymanie wynagrodzeń na niezmienionym poziomie spadł z prawie 60% do poniżej 53% . „Wydaje się, że nastąpiła niewielka poprawa w zakresie podwyżek płac w porównaniu z poprzednimi dwoma latami, ale zmiany te nie są znaczące. Jest to szczególnie prawdziwe, biorąc pod uwagę rosnący odsetek firm zgłaszających obniżki płac (4,5%, co jest o 1,4 punktu procentowego więcej niż w zeszłym roku), co częściowo przeciwdziała pozytywnym tendencjom” — zauważa raport.
Niemniej jednak wszystkie wskaźniki sugerują, że presja płacowa w polskiej gospodarce słabnie. Na przykład tempo wzrostu płac spada. Niedawno opublikowano nowe dane wskazujące, że roczny wskaźnik wzrostu średnich płac w marcu spadł do 7,7 procent, w porównaniu z 7,9 procent w lutym. Dla porównania, w ciągu poprzednich trzech lat liczba ta stale utrzymywała się na poziomie dwucyfrowym, osiągając nawet 14 procent w niektórych miesiącach.
Podwyżki częściej w handlu, usługach i przemyśle
Raport ujawnia, że najmniejsze firmy są najbardziej skłonne do planowania podwyżek wynagrodzeń, ponieważ starają się przyciągnąć i zatrzymać talenty. Pracownicy w handlu, usługach i przemyśle są najbardziej narażeni na podwyżki wynagrodzeń – w tych sektorach jedna na trzy firmy zamierza wprowadzić podwyżki wynagrodzeń w następnym kwartale, chociaż oczekuje się, że utrzymanie obecnego poziomu wynagrodzeń będzie bardziej powszechne, szczególnie w sektorze przemysłowym.
Stabilizacja wynagrodzeń , z minimalnymi wahaniami w górę lub w dół, będzie również dominującym trendem w sektorze transportu i logistyki, gdzie planowane podwyżki są najmniej znaczące – zgłosiło je mniej niż 24% firm objętych badaniem w tym obszarze.
„Takie strategie można przypisać wyjątkowym cechom sektorów przemysłu, transportu i logistyki, które w obliczu rosnących kosztów pracy i energii mają coraz większe trudności z utrzymaniem konkurencyjności kosztowej, co jak dotąd stanowi ich główną przewagę rynkową” – stwierdzono.
Autorzy raportu wskazują, że podobnie jak w roku ubiegłym, podwyżki płac są często reakcją na wzrost płacy minimalnej – powód ten podało 64,5% badanych firm, przy czym odsetek ten rośnie wśród większych przedsiębiorstw (71%) oraz w sektorze publicznym i branży transportowo-logistycznej (odpowiednio 74% i 71%).
Gwałtowny wzrost inflacji prowadzi 38% firm do podwyżek wynagrodzeń – częściej wśród większych firm (44%) i sektora publicznego (46%). Około jedna na trzy firmy (30,2%) decyduje się na podniesienie wynagrodzeń, aby docenić wkład swoich pracowników. Tendencja ta jest szczególnie zauważalna w średnich przedsiębiorstwach i sektorze transportu (oba po 38%).
Zobacz także: Polska zajmuje drugie miejsce w UE pod względem bezrobocia. Tylko jeden kraj sąsiedni nas przewyższa
Z drugiej strony, w dużych organizacjach, szczególnie w sektorze przemysłowym i usługowym, podwyżki płac często funkcjonują jako strategia zmniejszania rotacji. Dostosowywanie wynagrodzeń do poziomu branży lub rynku lokalnego stało się nieco mniej istotne w porównaniu z ubiegłym rokiem (spadek z ponad 20% do 18%), przy czym firmy usługowe podejmują tę decyzję częściej (26%).
NBP wskazuje również na normalizację
Niedawno Narodowy Bank Polski opublikował badanie „Szybki monitoring”, z którego wynika, że po znaczącym wzroście odsetka firm planujących podwyżki płac w czwartym kwartale, w pierwszym kwartale wskaźnik ten wyraźnie spadł.
„Odsetek firm zamierzających podnosić płace kwartalnie – po znacznym wzroście w IV kwartale, prawdopodobnie związanym ze znacznym wzrostem płacy minimalnej od 1 stycznia tego roku – gwałtownie spadł w I kwartale (do 33,5% z 40,9%, sa), pozostając nieznacznie poniżej wieloletniej mediany” – stwierdzono.
Zobacz także: Dane rynkowe wracają do normy. „Obniżki stóp są nieuniknione”
Odsetek firm planujących znaczne podniesienie średnich wynagrodzeń również spadł (do 2,3% z 2,6% w Q4). Odsetek firm planujących podniesienie średnich wynagrodzeń w ciągu najbliższych 12 miesięcy jest również zauważalnie niższy niż w poprzednim kwartale (62,5% w porównaniu do 71,1%).
Odsetek przedsiębiorstw planujących podwyżki płac spadł znacząco bardziej wśród eksporterów niż wśród przedsiębiorstw nastawionych wyłącznie na sprzedaż krajową (odpowiednio do 33,1% z 43,5% w IV kw. ubiegłego roku i do 35,5% z 37,4%).
„W efekcie po raz pierwszy od 2010 r. wskaźnik prognoz kwartalnego wzrostu płac dla eksporterów jest niższy niż dla firm sprzedających wyłącznie na rynku krajowym.
W ujęciu sektorowym najbardziej znaczący spadek tego wskaźnika zaobserwowano w sektorze przemysłowym. W usługach i handlu spadek był mniej wyraźny, natomiast w budownictwie i transporcie pozostał stosunkowo stabilny.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu
Źródło