Pracuj mniej, żyj lepiej. Ministerstwo ujawnia karty i duży budżet

Czy koncepcja czterodniowego tygodnia pracy staje się coraz bardziej realna? – Dążymy do skrócenia czasu pracy przy jednoczesnym zachowaniu wynagrodzeń – stwierdziła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na konferencji prasowej w poniedziałek. Ministerstwo rozpoczyna pierwszy pilotażowy program skróconego czasu pracy w tym regionie Europy. Projekt, wsparty kwotą 10 mln zł z Funduszu Pracy, ma ruszyć po wakacjach, umożliwiając firmom i instytucjom dobrowolne wypróbowanie różnych modeli skróconego czasu pracy.

Angieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała wyniki analizy krótszego tygodnia pracy / WOJCIECH OLKUSNIK /East News Angieszka Dziemianowicz-Bąk zaprezentowała wyniki analizy krótszego tygodnia pracy / WOJCIECH OLKUSNIK / East News

Zawartość:

  • 01 Skrócony tydzień pracy nabiera kształtów
  • 02 Prawdziwe pieniądze i długa lista możliwości
  • 03 Herbapol nie narzeka na skrócony czas realizacji
  • 04 Wielkie obietnice dla pracujących Polaków

Polacy nadal plasują się w czołówce najbardziej zapracowanych populacji w Unii Europejskiej. Jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pod przewodnictwem minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, rozpoczęło działania mające na celu rozwiązanie tego problemu. W poniedziałek minister przedstawiła wcześniej ogłoszone wnioski z wstępnego etapu analiz dotyczących skróconego czasu pracy. – Skrócony czas pracy okazał się skuteczny w praktyce – zapewniła minister.

Skrócony tydzień pracy nabiera kształtów

Podczas konferencji w poniedziałek (28.04) Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podsumowała wnioski z analizy dotyczącej tego, jak wygląda praca, gdy pracownicy pracują tylko cztery dni w tygodniu zamiast pięciu . Podkreśliła, że po 107 latach od wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy nadszedł czas na zmianę sposobu organizacji pracy w Polsce . – W tym stuleciu wiele się zmieniło: rozwój nowoczesnych technologii, wzrost efektywności pracy, a także szybki rozwój sztucznej inteligencji i digitalizacji wpłynęły na nasze spojrzenie na czas pracy – zauważyła minister.

Minister zwróciła również uwagę, że zmiany demograficzne, takie jak starzenie się społeczeństwa i rosnąca liczba kobiet, które chcą pogodzić macierzyństwo z karierą zawodową, stawiają nowe wyzwania na rynku pracy . – Coraz pilniejsza staje się konieczność pomocy osobom w wieku produkcyjnym w godzeniu życia zawodowego i rodzinnego. Jest to niezbędne, aby zmotywować obywateli do zakładania rodzin i posiadania dzieci – dodała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Podkreśliła, że dostosowanie godzin pracy to coś, co należy się pracownikom, a także sprawiedliwe rozwiązanie dla pracodawców .

Chcemy skrócić godziny pracy, zachowując jednocześnie nienaruszone pensje – stwierdziła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Wspomniała, że takie kraje jak Francja i Belgia już są na tej drodze. Minister pracy wyjaśniła , że Hiszpania jest na progu wprowadzenia krótszego tygodnia pracy. – Skracanie godzin pracy jest przyjmowane we współczesnych gospodarkach – dodała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wskazując, że jej ministerstwo dąży do tego, aby Polska znalazła się wśród tych krajów.

Podczas konferencji ujawniono konkretne statystyki pochodzące z przeprowadzonej analizy. Minister zaznaczyła, że dane zebrane przez Ministerstwo Pracy wskazują, iż w firmach, w których pilotaż programu skróconego czasu pracy został zastosowany w 10 proc., liczba spotkań biznesowych spadła . – To wyraźnie świadczy o poprawie efektywności – stwierdziła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Minister stwierdził ponadto, że ocena jakości pracy zespołowej wzrosła o 10%, a 35% pracowników zgłosiło poprawę w osiąganiu równowagi między życiem osobistym i zawodowym . Ponadto analiza skróconego tygodnia pracy wykazała również, że ponad 70% pracowników dostrzegło pozytywny wpływ na możliwości samorozwoju, podnoszenie kwalifikacji i ogólne kwalifikacje. – Skrócony czas pracy udowodnił swoją skuteczność w praktyce. I stopniowo budzi też mniejszy sceptycyzm i obawy, ponieważ ponad 60% Polek i Polaków wyraża chęć jego wdrożenia – zauważył szef MRPiPS.

Prawdziwe pieniądze i długa lista możliwości

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada uruchomienie pilotażu programu skróconego czasu pracy, który będzie odpowiedzią na zróżnicowane potrzeby przemysłu, pracodawców i pracowników . – Skrócony czas pracy musi być rozwiązaniem dostosowanym do indywidualnych potrzeb – podkreśla minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W roku początkowym na realizację programu zostanie przeznaczone 10 mln zł z Funduszu Pracy . Do udziału w pilotażu zostaną zaproszone firmy, przedsiębiorstwa i instytucje publiczne, które będą dobrowolnie eksperymentować z różnymi modelami: od skrócenia dnia roboczego,

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *