Kraków/ Na AGH powstał prototyp domu zasilanego wyłącznie wodorem i fotowoltaiką

Zdjęcie: materiały prasowe Zdjęcie: materiały prasowe

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, we współpracy z partnerami przemysłowymi, opracowali prototyp domu, który działa wyłącznie na wodorze i fotowoltaice. Twierdzą, że jest to pierwszy tego typu prototyp w Polsce.

Jak poinformowała krakowska uczelnia w komunikacie prasowym w poniedziałek, prototyp, który ma zapewnić niezależność energetyczną i samowystarczalność, został stworzony przez interdyscyplinarny zespół pod kierownictwem prof. Magdaleny Dudek z Wydziału Energetyki i Paliw AGH, przy współudziale współpracowników projektowych z ZEPAK i PAK Serwis.

Obiekt jest zasilany energią elektryczną wytwarzaną z systemu fotowoltaicznego, a w przypadku niedoboru pobiera energię z akumulatora lub ogniwa paliwowego wodorowo-tlenowego. Wodór jest wytwarzany na miejscu za pomocą elektrolizera i przechowywany w zbiornikach.

1
Zdjęcie: materiały prasowe

Jesienią i zimą magazynowany wodór jest wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła za pomocą ogniw paliwowych. Systemy te mogą następnie dostarczać energię do różnych codziennych urządzeń elektrycznych, w tym pralek, lodówek, kuchenek i opraw oświetleniowych.

Zauważono, że w początkowej fazie projektu zespół AGH zbudował laboratorium wyposażone w zintegrowany system wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej, a także standardowe urządzenia elektryczne, obejmujące powszechne urządzenia gospodarstwa domowego, takie jak komputery, lodówki, pralki, oświetlenie i ekspresy do kawy.

Na dachu mobilnego prototypu zainstalowano panele fotowoltaiczne o mocy 6,4 kWp. Naukowcy twierdzą, że taka moc instalacji PV może w wystarczającym stopniu zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną przeciętnego gospodarstwa domowego. Nadmiar energii elektrycznej wytwarzanej przez system PV jest magazynowany zarówno w akumulatorze elektrochemicznym, jak i w wodorze.

Naukowcy uważają, że technologie te można by zaadaptować do rozwoju innych infrastruktur, takich jak mobilne hotele, zapasowe źródła zasilania na potrzeby dużych wydarzeń lub służby ratunkowe w czasie kryzysów.

Ukoronowaniem wysiłków zespołu jest urządzenie demonstracyjne o nazwie DOM H2, prezentujące prototyp autonomicznego systemu zasilania domu jednorodzinnego przy użyciu własnych odnawialnych źródeł energii, w którym wodór pełni funkcję zarówno ośrodka magazynującego, jak i nośnika energii.

Instalacja, przeznaczona do celów demonstracyjnych i badawczych, została zbudowana w zmodyfikowanym mobilnym kontenerze morskim i zadebiutowała na tegorocznych międzynarodowych targach technologii wodorowych Net Zero Energy & H2POLAND 2025 w Poznaniu, gdzie zaprezentowano najnowocześniejsze rozwiązania wspierające proces transformacji energetycznej. (PAP)

Nauka w Polsce

rgr/ agt/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *