ZUS przejmuje rozliczanie składek

Zbigniew Derdziuk: sytuacja demograficzna jest trudna

Zbigniew Derdziuk: sytuacja demograficzna jest trudna TVN24 BiS

Jak podaje poniedziałkowa „Rzeczpospolita”, z inicjatywy posłów Rafała Brzoski powstał projekt, który zakłada, że rozliczenia składek od pracodawców przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

„Oznacza to, że ZUS przeprowadziłby dla nich pełne rozliczenie na podstawie informacji, które otrzymuje od przedsiębiorców” – poinformował „Rzeczpospolitą” wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek. Zwrócił uwagę, że „ZUS posiada już część niezbędnych informacji do rozliczenia”, ale „będzie musiał pozyskać dodatkowe dane z Krajowej Administracji Skarbowej”.

„Płatnik otrzymywałby plik zawierający ugodę i musiałby potwierdzić, czy akceptuje sugerowaną kwotę płatności. Jeśli się nie zgadza, miałby możliwość dokonania korekt, wszystko w ramach systemu rozliczeniowego, eliminując potrzebę wizyty w ZUS i stawiennictwa na wezwaniach” – wyjaśnił wiceprezes ZUS, cytowany przez „Rz”.

„To podejście ma na celu zminimalizowanie błędów w rozliczeniach. Spółka rozważa również integrację tego rozwiązania z opcjami płatności mobilnych” – stwierdzono.

„Składka na ubezpieczenie zdrowotne również byłaby uwzględniona w rozliczeniu. W przypadku średnich i dużych płatników, dane byłyby przesyłane do pliku JPU w celu ustalenia zarówno składek na ubezpieczenie społeczne, jak i zdrowotne. W przypadku mniejszych podmiotów, głównie osób samozatrudnionych, planujemy zwiększyć poziom wsparcia” – wspomniał Jaroszek dla „Rz”.

Wyjaśnił, że „jeśli ustalenie prawa do ulgi w płatnościach składek opierałoby się na wysokości dochodu, płatnicy musieliby jedynie wpisać swój dochód do naszego wniosku lub np. w mObywatelu, a ZUS automatycznie obliczyłby łączną kwotę należną zarówno z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, jak i zdrowotne”.

Deregulacja

10 lutego premier Donald Tusk zaproponował, aby Rafał Brzoska stanął na czele zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie propozycji deregulacyjnych. Tydzień później zespół opublikował wstępne propozycje zmian regulacyjnych. Niedługo potem Brzoska zainicjował inicjatywę „SprawdzaMY”, zapowiadając przygotowanie około 300 propozycji w ciągu 100 dni.

Od czasu uruchomienia inicjatywy „SprawdzaMY” liczni obywatele i przedsiębiorcy wysunęli tysiące propozycji zmian prawnych, z czego 70 procent pochodziło od obywateli. Spośród wielu zidentyfikowanych przeszkód wyróżniono siedem obszarów priorytetowych, zwanych Wielką Siódemką deregulacji, które obejmują: podatki, cyfryzację usług, wymiar sprawiedliwości, energię, prawodawstwo UE, zdrowie oraz poprawę administracji i bezpieczeństwa. Wstępne pakiety ulepszeń zostały sformułowane w ramach tych kategorii tematycznych.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *