Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
ONZ/ Światowa populacja wzrośnie do szczytowej wartości 10,3 mld w latach 80. XXI wieku - Gospodarka i Biznes News

ONZ/ Światowa populacja wzrośnie do szczytowej wartości 10,3 mld w latach 80. XXI wieku

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Populacja świata wzrośnie z obecnych 8,2 mld do szczytowej wartości 10,3 mld w latach 80. XXI wieku – prognozuje ONZ w opublikowanym w czwartek raporcie „World Population Prospects 2024”. Do końca stulecia populacja zmniejszy się do ok.10,2mld.

„Prawdopodobieństwo, że liczba ludności na świecie osiągnie szczyt w bieżącym stuleciu jest dość wysokie bo wynosi ok. 80 procent” – powiedział John Wilmoth, jeden z autorów reportu ONZ.

Wcześniejsze, niż przewidywano dekadę temu, osiągnięcie szczytu populacji wiąże się m.in. z niższym poziomem płodności w niektórych najbardziej ludnych krajach świata. Zdaniem autorów decydująca jest tu sytuacja w Chinach, gdzie liczba obywateli ma spaść z 1,4 mld w 2024 r. do 633 mld w 2100 r.

Według raportu między rokiem 1990 a 2024 światowy współczynnik dzietności spadł z 3,31 dziecka na kobietę do 2,25. Oczekuje się, że między bieżącym rokiem a 2050 spadnie on do 2,07. Obecnie ponad połowa populacji świata żyje w krajach lub regionach, w których dzietność wynosi poniżej 2,1 dziecka na kobietę. Taki poziom jest niezbędny, aby populacja kraju utrzymała swoją wielkość bez migracji.

Jak wyliczono, 20 proc. państw na świecie, w tym Chiny, Korea Południowa, Włochy i Hiszpania, mają tzw. ultraniską płodność, co oznacza, że dzietność wynosi 1,4 dziecka na kobietę. Jeśli utrzymają się silne trendy emigracyjne i niska dzietność głębokie spadki spodziewane są w najbliższych latach m.in. w Albanii, Bośni i Hercegowinie, Mołdawii i na Litwie.

W 2024 r. populacja osiągnęła szczyt w 63 krajach i terytoriach, w tym w Chinach, Niemczech, Japonii i Rosji. W grupie tych państw przewiduje się, że całkowita populacja zmniejszy się o 14 proc. w ciągu następnych 30 lat.

W 48 innych krajach, m.in. w Brazylii, Iranie, Turcji i Wietnamie, populacja ma osiągnąć szczyt między 2025 a 2054 rokiem. W przeważającej części, bo w 126 państwach, populacja będzie wzrastać do 2054 r. i potencjalnie osiągnie szczyt w drugiej połowie stulecia lub później. Taka sytuacja ma mieć miejsce np. w USA, Indiach, Indonezji, Nigerii i Pakistanie.

W dziewięciu państwach, w tym w Angoli, Republice Środkowoafrykańskiej, Kongu, Nigerii i Somalii, ONZ prognozuje podwojenie ich populacji do roku 2054 oraz bardzo szybki wzrost gospodarczy.

Według autorów raportu po okresie pandemii Covid-19 długość życia znów wzrasta. Obecnie średnia długość życia wynosi 73,3 lat i przewiduje się, że wzrośnie do 77,0 w 2050 r. W raporcie czytamy, że mieszkańcy najbiedniejszych krajów świata żyją obecnie o siedem lat krócej niż wynosi średnia globalna.

Autorzy dokumentu szacują, że do 2080 r. liczba osób w wieku 65 lat i starszych przewyższy liczbę osób poniżej 18. roku życia. W ich opinii, w niektórych krajach imigracja będzie „głównym motorem przyszłego wzrostu” liczby ludności. Twierdzą, że zachodzące współcześnie zmiany społeczne, w tym równość płci i wzmocnienie pozycji kobiet, mogą pomóc przeciwdziałać wzrostowi populacji.

W raporcie przedstawiono prognozę dotyczącą dziesięciu najludniejszych krajów w 2100 r., porównując do obecnej sytuacji. Indie niezmienne pozostaną najludniejszym krajem świata do końca stulecia. Populacja osiągnie w tym kraju szczyt prognozowany na ok. 1,7 mld na początku lat 60. XXI wieku, a następnie spadnie o 12 proc. Tuż za Indiami plasują się Chiny. USA będące obecnie na trzecim miejscu, w 2100 r. spadną na szóste. Wyprzedzi je Pakistan, Nigeria oraz Kongo. Zaraz za Stanami Zjednoczonymi pod koniec stulecia uplasują się Etiopia, Indonezja, Tanzania i Bangladesz. Brazylia, która dzisiaj jest siódmym najludniejszym krajem, spadnie na 12. miejsce.

Patrząc z szerszej perspektywy liczba ludności na świecie wzrosła dramatycznie w ciągu ostatnich 75 lat, z 2,6 mld w 1950 r. do 8 mld, które odnotowano w listopadzie 2022 r. Od tego czasu do dnia dzisiejszego liczba ta wzrosła o ok. 2,5 proc. do 8,2 mld.

Raport został opublikowany w Światowy Dzień Ludności. (PAP)

mzb/ ap/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *