Te koncerny emitują najwięcej CO2. Eksperci wskazali wielką piątkę

Zakłady przemysłowe odpowiadają za jedną piątą emisji CO2 całej polskiej gospodarki — wynika z raportu Fundacji Instrat. To obok energetyki najważniejsze źródło emisji gazów cieplarnianych. Na czele zestawienia znajdują się giganci — Orlen, Grupa Azoty, ArcelorMittal, Heidelberg Cement oraz grupa CRH. Spośród nich w latach 2010-2022 tylko producent stali ArcelorMittal zdołał zmniejszyć emisje.— To wyraźny sygnał, że państwo powinno wspomóc firmy w możliwie szybkiej dekarbonizacji — podkreśla Michał Kulbacki, ekonomista Instratu.

Zakłady azotowe w Puławach należące do Grupy Azoty
Zakłady azotowe w Puławach należące do Grupy Azoty | Foto: Daniel Mroz / Forum Polska Agencja Fotografów
  • Najnowszy raport Fundacji Instrat pokazuje, jak przemysł radził sobie z emisjami CO2 w ostatnich latach
  • Ostatnie dostępne dane dotyczą 2022 r. W tym czasie fabryki wyemitowały ponad 56 mln ton CO2, podczas gdy cała polska gospodarka ponad 300 mln ton
  • Pierwsza dziesiątka najbardziej emisyjnych spółek skupiona jest w pięciu sektorach przemysłu
  • Według raportu najbardziej emisyjnym zakładem przemysłowym w Polsce jest rafineria ropy w Płocku
  • Przygotowana przez Instrat baza emisji przemysłowych zawiera dane z 26 tys. instalacji przemysłowych w Polsce
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Fundacja Instrat przyjrzała się emisjom gazów cieplarnianych z kominów fabryk zlokalizowanych na terenie całego kraju. Według danych za 2022 r. wielka piątka w zakresie emisji CO2 to paliwowy Orlen, chemiczna Grupa Azoty, producent stali ArcelorMittal oraz wytwórcy cementu: Heidelberg Cement i grupa CRH. Koncerny te odpowiadają za prawie 50 proc. całkowitych emisji CO2 z przemysłu w Polsce.

Z kolei pierwsza dziesiątka firm, które znalazły się w rankingu największych emitentów CO2, działa w zaledwie pięciu sektorach przemysłowych — produkcji papieru, rafinacji ropy naftowej i produkcji koksu, produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych, produkcji cementu, wapna i gipsu, oraz produkcji metali.

HtmlCode

W sumie wszystkie zakłady przemysłowe wyemitowały w 2022 r. ponad 56 mln ton CO2, podczas gdy cała polska gospodarka ponad 300 mln ton.

— Przemysł przetwórczy odpowiada za około jedną piątą emisji CO2 polskiej gospodarki. Wnioski z opracowanej przez Fundację Instrat bazy danych pokazują, że najwięksi emitenci skupieni są w zaledwie pięciu sektorach, co niekoniecznie jest złą wiadomością. To wyraźny sygnał, że państwo powinno wspomóc ich w możliwie szybkiej dekarbonizacji. Znacząca redukcja emisji tych pięciu sektorów będzie oznaczała sukces w dekarbonizacji polskiego przemysłu — podkreśla Michał Kulbacki, ekonomista Fundacji Instrat.

Jak wynika z raportu, należąca do Orlenu rafineria ropy w Płocku jest najbardziej emisyjnym zakładem przemysłowym w Polsce. Wyemitowała ona w 2022 r. ponad 7,5 mln ton CO2. Wśród największych 50 emitentów — którzy odpowiadają za 91 proc. emisji — znalazły się również międzynarodowe korporacje, które nie są tradycyjnie kojarzone z dużymi emisjami. Są to m.in. LG (0,11 mln ton CO2 w 2022 r.), Heineken (0,07 mln ton), Ikea (0,06 mln ton), Ferrero (0,04 mln ton), Mars (0,03 mln ton) oraz Coca-Cola (0,02 mln ton).

Niemal dwie trzecie fabryk spośród 30 emitujących najwięcej CO2 znajduje się na południu Polski. To tam ulokowane są m.in. cementownie czy huty stali. Zdaniem ekspertów Instratu w przyszłości może się to zmienić — fabryki będą przenosić się w północne regiony Polski z uwagi na dostępność czystej energii z atomu i morskich farm wiatrowych.

To właśnie dla południowych regionów Polski dekarbonizacja będzie największym wyzwaniem. Tym samym na nich powinna skupić się szczególna uwaga rządu, w tym powstałego na Śląsku resoru z przemysłem w nazwie” — podkreślają eksperci Instratu.

HtmlCode

Trudna walka z emisjami w przemyśle

Spośród wielkiej piątki w latach 2010-2022 tylko ArcelorMittal zmniejszył emisje CO2. W przedsiębiorstwach wchodzących w skład tej grupy emisje spadły aż o 42 proc. Emisje pozostałych grup kapitałowych wyraźnie wzrosły — najmocniej w przypadku Orlenu (o 56 proc.) oraz Heidelberg Cement (o 51 proc.). Uwzględnione tutaj zostały wszystkie zakłady znajdujące się w ramach tych grup na dzień tworzenia zestawienia, a więc nie miały na nie wpływu fuzje i przejęcia dokonywane w tym czasie.

HtmlCode

Instrat przygotował bazę danych o emisjach przemysłowych, która dostępna jest pod adresem energy.instrat.pl. Znajdują się tam wszystkie podmioty gospodarcze zarejestrowane w Polsce, które raportują emisje CO2, BaP, CH4, N2O, NOX, PM10 i PM2,5. Łącznie jest to ok. 15 tys. podmiotów i 26 tys. instalacji przemysłowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *