Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Te koncerny emitują najwięcej CO2. Eksperci wskazali wielką piątkę - Gospodarka i Biznes News

Te koncerny emitują najwięcej CO2. Eksperci wskazali wielką piątkę

Zakłady przemysłowe odpowiadają za jedną piątą emisji CO2 całej polskiej gospodarki — wynika z raportu Fundacji Instrat. To obok energetyki najważniejsze źródło emisji gazów cieplarnianych. Na czele zestawienia znajdują się giganci — Orlen, Grupa Azoty, ArcelorMittal, Heidelberg Cement oraz grupa CRH. Spośród nich w latach 2010-2022 tylko producent stali ArcelorMittal zdołał zmniejszyć emisje.— To wyraźny sygnał, że państwo powinno wspomóc firmy w możliwie szybkiej dekarbonizacji — podkreśla Michał Kulbacki, ekonomista Instratu.

Zakłady azotowe w Puławach należące do Grupy Azoty
Zakłady azotowe w Puławach należące do Grupy Azoty | Foto: Daniel Mroz / Forum Polska Agencja Fotografów
  • Najnowszy raport Fundacji Instrat pokazuje, jak przemysł radził sobie z emisjami CO2 w ostatnich latach
  • Ostatnie dostępne dane dotyczą 2022 r. W tym czasie fabryki wyemitowały ponad 56 mln ton CO2, podczas gdy cała polska gospodarka ponad 300 mln ton
  • Pierwsza dziesiątka najbardziej emisyjnych spółek skupiona jest w pięciu sektorach przemysłu
  • Według raportu najbardziej emisyjnym zakładem przemysłowym w Polsce jest rafineria ropy w Płocku
  • Przygotowana przez Instrat baza emisji przemysłowych zawiera dane z 26 tys. instalacji przemysłowych w Polsce
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Fundacja Instrat przyjrzała się emisjom gazów cieplarnianych z kominów fabryk zlokalizowanych na terenie całego kraju. Według danych za 2022 r. wielka piątka w zakresie emisji CO2 to paliwowy Orlen, chemiczna Grupa Azoty, producent stali ArcelorMittal oraz wytwórcy cementu: Heidelberg Cement i grupa CRH. Koncerny te odpowiadają za prawie 50 proc. całkowitych emisji CO2 z przemysłu w Polsce.

Z kolei pierwsza dziesiątka firm, które znalazły się w rankingu największych emitentów CO2, działa w zaledwie pięciu sektorach przemysłowych — produkcji papieru, rafinacji ropy naftowej i produkcji koksu, produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych, produkcji cementu, wapna i gipsu, oraz produkcji metali.

HtmlCode

W sumie wszystkie zakłady przemysłowe wyemitowały w 2022 r. ponad 56 mln ton CO2, podczas gdy cała polska gospodarka ponad 300 mln ton.

— Przemysł przetwórczy odpowiada za około jedną piątą emisji CO2 polskiej gospodarki. Wnioski z opracowanej przez Fundację Instrat bazy danych pokazują, że najwięksi emitenci skupieni są w zaledwie pięciu sektorach, co niekoniecznie jest złą wiadomością. To wyraźny sygnał, że państwo powinno wspomóc ich w możliwie szybkiej dekarbonizacji. Znacząca redukcja emisji tych pięciu sektorów będzie oznaczała sukces w dekarbonizacji polskiego przemysłu — podkreśla Michał Kulbacki, ekonomista Fundacji Instrat.

Jak wynika z raportu, należąca do Orlenu rafineria ropy w Płocku jest najbardziej emisyjnym zakładem przemysłowym w Polsce. Wyemitowała ona w 2022 r. ponad 7,5 mln ton CO2. Wśród największych 50 emitentów — którzy odpowiadają za 91 proc. emisji — znalazły się również międzynarodowe korporacje, które nie są tradycyjnie kojarzone z dużymi emisjami. Są to m.in. LG (0,11 mln ton CO2 w 2022 r.), Heineken (0,07 mln ton), Ikea (0,06 mln ton), Ferrero (0,04 mln ton), Mars (0,03 mln ton) oraz Coca-Cola (0,02 mln ton).

Niemal dwie trzecie fabryk spośród 30 emitujących najwięcej CO2 znajduje się na południu Polski. To tam ulokowane są m.in. cementownie czy huty stali. Zdaniem ekspertów Instratu w przyszłości może się to zmienić — fabryki będą przenosić się w północne regiony Polski z uwagi na dostępność czystej energii z atomu i morskich farm wiatrowych.

To właśnie dla południowych regionów Polski dekarbonizacja będzie największym wyzwaniem. Tym samym na nich powinna skupić się szczególna uwaga rządu, w tym powstałego na Śląsku resoru z przemysłem w nazwie” — podkreślają eksperci Instratu.

HtmlCode

Trudna walka z emisjami w przemyśle

Spośród wielkiej piątki w latach 2010-2022 tylko ArcelorMittal zmniejszył emisje CO2. W przedsiębiorstwach wchodzących w skład tej grupy emisje spadły aż o 42 proc. Emisje pozostałych grup kapitałowych wyraźnie wzrosły — najmocniej w przypadku Orlenu (o 56 proc.) oraz Heidelberg Cement (o 51 proc.). Uwzględnione tutaj zostały wszystkie zakłady znajdujące się w ramach tych grup na dzień tworzenia zestawienia, a więc nie miały na nie wpływu fuzje i przejęcia dokonywane w tym czasie.

HtmlCode

Instrat przygotował bazę danych o emisjach przemysłowych, która dostępna jest pod adresem energy.instrat.pl. Znajdują się tam wszystkie podmioty gospodarcze zarejestrowane w Polsce, które raportują emisje CO2, BaP, CH4, N2O, NOX, PM10 i PM2,5. Łącznie jest to ok. 15 tys. podmiotów i 26 tys. instalacji przemysłowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *