Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Poznań: W szpitalu wykryto przypadki zakażenia bakterią New Delhi - Gospodarka i Biznes News

Poznań: W szpitalu wykryto przypadki zakażenia bakterią New Delhi

W jednym z poznańskich szpitali u pacjentów wykryto bakterię New Delhi. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu podkreśla, że „sytuacja jest stabilna i opanowana”.
Poznań: W szpitalu wykryto przypadki zakażenia bakterią New Delhi - INFBusiness

Foto: AdobeStock

Jak informuje TVN24, u 11 pacjentów poznańskiego szpitala miejskiego została wykryta bakteria New Delhi. W stałym kontakcie z placówką ma być Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu. Zapewniono, że „sytuacja jest stabilna i opanowana”.

Poznań: W szpitalu wykryto bakterię Naw Delhi

Ognisko zakażenia wykryto jeszcze przed weekendem – podaje TVN24. Wówczas u jednego z pacjentów lekarze podejrzewali zakażenie bakterią New Delhi. Kiedy potwierdziły to badania, przebadano wszystkich innych chorych, którzy przebywali na oddziale z chorym pacjentem. Ostatecznie obecność bakterii stwierdzono u kolejnych dziesięciu osób. 

Obecnie w szpitalu znajduje się sześcioro pacjentów z bakterią. Pięciu z nich jest jedynie nosicielami – nie są więc leczeni. Jedna z osób jest jeszcze leczona, zaś część pacjentów wróciła już do swoich domów. 

Po tym, jak wykryto bakterię, poznański szpital wprowadził ograniczenia odwiedzin na oddziale i odizolował chorych. Obecnie sanepid stara się ustalić źródło zakażenia. 

Czym jest bakteria New Delhi? Objawy i skutki zakażenia

Pod potoczną nazwą bakterii New Delhi kryje się jeden ze szczepów dość powszechnych pałeczek jelitowych Klebsiella pneumoniae.

Największe ryzyko zakażenia superbakterią New Delhi dotyczy osób, które przebywają w szpitalach – w tego rodzaju placówkach bakteria ma idealne warunki do rozwoju. Superbakteria New Delhi atakuje najczęściej płuca, choć wywoływać może także:

  • choroby układu moczowego
  • choroby układu pokarmowego
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

Bakteria New Delhi może także doprowadzić do ogólnego zakażenia, czyli sepsy. W takiej sytuacji stan pacjenta jest bardzo poważny, a nawet zagrażający życiu.

Jakie są objawy superbakterii New Delhi?

Lekooporny szczep superbakterii New Dehli może wywoływać wiele schorzeń, a wśród nich:

  • ciężkie zakażenie płuc
  • stany zapalne zatok oraz ucha środkowego
  • stany zapalne tkanek miękkich, a nawet doprowadzić do wstrząsu endotoksycznego

Objawy superbakterii New Delhi, które towarzyszą zakażaniu są dosyć ogólne. U pacjenta, w badaniu osłuchowym stwierdza się:

  • świszczący oddech
  • duszności
  • dreszcze
  • bardzo wysoka gorączka, w której przebiegu często występuje zimny pot

Jak zaznaczają lekarze, bakteria New Delhi u osób zdrowych nie daje żadnych objawów. Może być ona jednak niebezpieczna dla osób z mniejszą odpornością.  

Jak dochodzi do zakażenia superbakterią New Delhi? Występuje ona na skórze, w przewodzie pokarmowym i jamie ustnej. Przenosi się przez kontakt z zainfekowanymi powierzchniami. Może być groźna, gdy dostanie się do dróg oddechowych, dróg moczowych lub krwiobiegu.

Do zakażenia superbakterią New Delhi dochodzi zazwyczaj w warunkach szpitalnych. Zarazić można się zarówno drogą kropelkową, jak i pokarmową. W związku z tym, że brak odpowiedniej higieny jest jednym z najczęstszych powodów, dlaczego bakteria się przenosi, lekarze apelują między innymi o częste mycie rąk i dezynfekowanie sprzętu medycznego, z którego korzystamy. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *