GIG podpisał porozumienie z operatorem C-Questra ws. rozwoju projektów CCUS w Polsce

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Główny Instytut Górnictwa w Katowicach (GIG-PIB) i europejski operator specjalizujący się w składowaniu dwutlenku węgla C-Questra podpisały porozumienie o współpracy ws. rozwijania projektów wychwytywania, utylizacji i sekwestracji CO2 (CCUS) w Polsce.

O podpisanym we wtorek porozumieniu w zakresie CCUS (Carbon Capture, Utilisation and Storage) poinformowała w środę rzeczniczka GIG Sylwia Jarosławska-Sobór.

Jak przekazała, partnerem porozumienia jest niezależny europejski operator wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Został on założony w 2023 r. i ma siedzibę w Holandii. C-Questra złożył już pierwszy wniosek o zezwolenie CCUS we Francji, by ocenić miejsce zatłaczania CO2 zlokalizowane w rejonie Basenu Paryskiego.

GIG z kolei – jako uznany państwowy instytut badawczy z 12 zakładami naukowo-badawczymi i 416 pracownikami – zapewniać ma wiedzę ekspercką i wsparcie technologiczne dla C-Questra „w celu przyspieszenia rozwoju niektórych projektów składowania dwutlenku węgla w Polsce”.

Jak powiedziała dyrektor techniczny C-Questra Fernanda Veloso celem podpisanej umowy jest „maksymalizacja naszych szans, z pomocą prestiżowego partnera, na realizację pierwszego operacyjnego projektu CCUS w Europie”.

Veloso zaznaczyła, że w ostatnim czasie Polska wprowadziła istotne zmiany legislacyjne mające na celu zniesienie barier biurokratycznych w celu przyspieszenia przyjęcia technologii CCUS na dużą skalę przemysłową.

Dyrektor GIG Jarosław Zagórowski skomentował, że technologia CCUS jest obecnie uważana za kluczową dla działań na rzecz klimatu, a wychwytywanie CO2 z dużych źródeł przemysłowych i składowanie go na stałe lub wykorzystanie poprzez przetworzenie na użyteczne produkty może zmniejszyć emisje z sektora przemysłowego i energetycznego.

„GIG-PIB zawsze chętnie angażuje się we wszelkie działania zmierzające do rozwiązania tego problemu” – zapewnił Zagórowski.

Działalność Głównego Instytutu Górnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego obejmuje najważniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, bezpieczeństwa przemysłowego oraz inżynierii środowiska, w szczególności ochrony środowiska przed skutkami działalności przemysłowej.

GIG-PIB jest instytutem naukowym kategorii A oraz Jednostką Notyfikowaną w zakresie 3 dyrektyw Unii Europejskiej. Jest również jedyną w Polsce jednostką certyfikującą w zakresie bezpieczeństwa przeciwwybuchowego, zgodnie ze światowym systemem certyfikacji IECEx.

Budowę instalacji do zgazowywania węgla w technologii IGCC z członem do wychwytu dwutlenku węgla, infrastruktury do transportu tego gazu i dostosowanie podziemnych magazynów do jego składowania uwzględniono – jako trzy z ośmiu rodzajów inwestycji przewidzianych do realizacji – w podpisanej w maju 2021 r. umowie społecznej dot. górnictwa węgla kamiennego.

W umowie zapisano m.in., że w celu zminimalizowania negatywnych skutków społeczno-gospodarczych transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz wzmocnienia bilansu systemu energetycznego, do czasu osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej, przygotowane i wykonane zostaną do 2029 r. wymienione inwestycje w skali przemysłowej.

Miałyby to być: budowa instalacji do zgazowywania węgla w technologii IGCC z członem do wychwytu dwutlenku węgla, budowa infrastruktury do transportu wychwyconego dwutlenku węgla do podziemnego magazynu oraz budowa, dostosowanie podziemnych magazynów do składowania wychwyconego dwutlenku węgla w górotworze.

Kolejne inwestycje z umowy społecznej to: budowa instalacji do produkcji niskoemisyjnego paliwa węglowego, którego wykorzystanie będzie dozwolone w gospodarstwach domowych do 2045 r., budowa instalacji do zgazowywania węgla do metanolu, budowa instalacji do wytwarzania (wychwytywania) wodoru z gazu koksowniczego i budowa instalacji do zgazowywania węgla do syntezowego gazu ziemnego (SNG) z członem do wychwytu dwutlenku węgla.(PAP)

mtb/ drag/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *