Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Niezwykła noc nad Polską. Perseidy, zorza polarna i koniunkcja planet - Gospodarka i Biznes News

Niezwykła noc nad Polską. Perseidy, zorza polarna i koniunkcja planet

Noc z poniedziałku na wtorek nad Polską była wyjątkowa – można było zaobserwować maksimum roju Perseidów, zorzę polarną oraz koniunkcję Marsa i Jowisza.
Niezwykła noc nad Polską. Perseidy, zorza polarna i koniunkcja planet - INFBusiness

Zorza polarna w rejonie wsi Wigry (gmina Suwałki)

Foto: Sergei GAPON / AFP

Perseidy to rój meteorów, którego orbita co roku przecina orbitę Ziemi. Maksimum roju, związanego z kometą 109P/Swift-Tuttle, obserwuje się zwykle między 12 a 13 sierpnia. Tak też było i w tym roku.

Rój Perseidów nad Polską

Perseidy są obserwowane od około 2000 lat, najwcześniejsze informacje na ich temat pochodzą z Dalekiego Wschodu. Rój meteorów jest widoczny od ok. połowy lipca do drugiej połowy sierpnia, szczyt aktywności przypada na okres 9-14 sierpnia. Meteory najlepiej widoczne są z półkuli północnej, najlepsze warunki do obserwacji są w drugiej połowie nocy i nad ranem.

W nocy z poniedziałku na wtorek na nocnym niebie widać było tzw. spadające gwiazdy, czyli zjawiska świetlne, które towarzyszą przelotowi okruchu skalnego przez ziemską atmosferę. Większe fragmenty skał, które nie spłoną w atmosferze, docierają na powierzchnię naszej planety jako meteoryty.

Zorza polarna widziana z Polski

W nocy z 12 na 13 sierpnia na nocnym niebie nad Polską można też było zobaczyć zorzę polarną. Zjawisko to najlepiej można było obserwować z terenów północnej Polski, ale także w Wielkopolsce. Korzystne warunki panowały w prawie całym kraju. Dziesiątki osób zamieściły w mediach społecznościowych zdjęcia i nagrania wykonane podczas nocnej obserwacji nieba nad Polską.

Zorza polarna (aurora borealis) występuje w górnej atmosferze Ziemi, w okolicy biegunów magnetycznych. W sprzyjających warunkach zjawisko to można obserwować nie tylko za kołem podbiegunowym, ale też w niższych szerokościach geograficznych, np. w Polsce. Zorza polarna powstaje, gdy zwiększony rozbłyskami strumień naładowanych cząstek, biegnący od Słońca (wiatr słoneczny) napotyka na pole magnetyczne planety. W rezultacie dochodzi do świecenia zorzowego.

Koniunkcja planet, czyli Mars i Jowisz obok siebie na niebie

W połowie sierpnia na niebie nad Polską można obserwować także inne niecodzienne zjawisko – dwie planety zbliżają się do siebie na stosunkowo niewielką odległość kątową, choć będą oddalone od siebie o 575 milionów kilometrów.

Zorza polarna widziana nad Jeziorem Przeczyckim na Śląsku

Zorza polarna widziana nad Jeziorem Przeczyckim na Śląsku

PAP/Kasia Zaremba

Apogeum zjawiska nastąpi nad ranem 14 sierpnia. Mars i Jowisz znajdą się w koniunkcji. Planety zbliżą się do siebie na odległość mniejszą od kątowego rozmiaru tarczy Księżyca w pełni. Marsa i Jowisza należy szukać na północno-wschodnim niebie, najlepiej nad ranem. Obserwacja jest możliwa gołym okiem – planety będą w rejonie jasnej gwiazdy, Aldebarana. Za pomocą lornetki lub lunety będzie można dostrzec cztery księżyce Jowisza.

W 1761 r. Mars i Jupiter przy obserwacji gołym okiem sprawiały wrażenie jednego obiektu. Następna taka koniunkcja będzie w 2348 r. Natomiast koniunkcję obu planet podobną do obecnej będzie można w Polsce obejrzeć w 2033 r.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *