Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Ofensywa w obwodzie kurskim. Czy Polacy zaczęli patrzeć na wojnę inaczej? Sondaż - Gospodarka i Biznes News

Ofensywa w obwodzie kurskim. Czy Polacy zaczęli patrzeć na wojnę inaczej? Sondaż

„Czy ofensywa Ukrainy w obwodzie kurskim wpłynęła na postrzeganie przez Panią/Pana wojny Rosji z Ukrainą?” – takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Ofensywa w obwodzie kurskim. Czy Polacy zaczęli patrzeć na wojnę inaczej? Sondaż - INFBusiness

Ukraińscy żołnierze w obwodzie kurskim

Foto: REUTERS/Thomas Peter

Ukraina rozpoczęła 6 sierpnia ofensywę na terenie obwodu kurskiego – to pierwsza tego typu operacja od początku wojny Rosji z Ukrainą. Przed ofensywą w obwodzie kurskim rajdów na terytorium Rosji dokonywały jedynie formacje rosyjskich ochotników walczących po stronie Ukrainy.

Ukraińcy zaskoczyli Rosjan w obwodzie kurskim

W czasie trwającej już niemal dwa tygodnie operacji w obwodzie kurskim Ukraińcy zajęli ponad tysiąc kilometrów kwadratowych terytorium Rosji, wdarli się na ok. 35 km w głąb obwodu kurskiego i zajęli przygraniczne miasto Sudża. Do piątku Ukraińcy mieli wziąć do niewoli ok. 2 tys. rosyjskich żołnierzy – jeńców tych określa się mianem „funduszu wymiany”, ponieważ mogą uczestniczyć w wymianach jeńców, w ramach których wolność odzyskują wzięci do niewoli ukraińscy żołnierze.

Według analityków Ukraińcy zaskoczyli Rosjan m.in. wskutek utrzymywania swoich planów w całkowitej tajemnicy – również przed sojusznikami z Zachodu. Ukraina stosuje w ramach ofensywy w obwodzie kurskim nowoczesną taktykę manewrową – na terenie obwodu kurskiego operują niewielkie, mobilne grupy, które są w stanie obchodzić rosyjskie umocnienia i fortyfikacje. Rosjanie przyznają, że w obwodzie kurskim nie ma wyraźnej linii frontu. Po stronie Ukrainy w operację zaangażowane mają być nawet cztery brygady.

Rosjanie rzucili do obrony kurskiego m.in. poborowych, a więc żołnierzy, którzy nie biorą udziału w działaniach wojennych na Ukrainie. Byli jednak również zmuszeni na przeniesienie do obwodu kurskiego niektórych pododdziałów walczących na wschodzie i południu Ukrainy. Na razie nie wiadomo, czy wpłynie to jakoś na ich działania ofensywne.

Ukraińcy używają w czasie ofensywy zachodniego uzbrojenia – np. czołgów podstawowych Challenger, ale nie mogą używać pocisków precyzyjnych dalekiego zasięgu (Storm Shadow, ATACMS) do ataków na cele w głębi obwodu kurskiego, co mogłoby zakłócić działanie rosyjskiej logistyki.

Sondaż: 39 proc. Polaków z wykształceniem wyższym nie wierzy, że ofensywa w obwodzie kurskim wpłynie na przebieg wojny Rosji z Ukrainą

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy ofensywa Ukrainy w obwodzie kurskim wpłynęła na postrzeganie przez nich wojny Rosji z Ukrainą.

rp.pl/Weronika Porębska

27,8 proc. badanych stwierdziło, że w związku z ofensywą uważają zwycięstwo Ukrainy za bardziej prawdopodobne.

33,7 proc. respondentów deklaruje, że ofensywa Ukraińców w obwodzie kurskim nie wpłynęła na to, jak postrzegają wojnę.

Zdaniem 7,4 proc. badanych w kontekście ofensywy bardziej prawdopodobne jest zwycięstwo Rosji.

31,1 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

– Ofensywę za działanie, które nie będzie miało wpływu na ostateczny rezultat wojny zdecydowanie częściej uważają mężczyźni (40%) niż kobiety (28%). Takie zdanie podziela cztery na dziesięć osób w wieku od 25 do 34 lat i niemal tyle samo respondentów z wykształceniem wyższym (39%). Wkroczenie wojsk ukraińskich do obwodu kurskiego nie wpłynie na losy wojny według 46% osób z miast liczących nie więcej niż 20 tys. mieszkańców i dwóch na pięciu badanych o dochodach wyższych niż 7000 zł netto – komentuje wyniki badania Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 13.08-14.08.2024 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *