Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Podatek od darowizny. Pułapki. Fiskus chwyta się każdego pretekstu - Gospodarka i Biznes News

Podatek od darowizny. Pułapki. Fiskus chwyta się każdego pretekstu

Marek Wielgo o Kredycie na Start

Marek Wielgo o Kredycie na StartTVN24

Darowizna od najbliższych członków rodziny może być zwolniona z podatku. Trzeba jednak pamiętać o formalnych obowiązkach, bo inaczej skarbówka chętnie daninę naliczy. Jak podaje "Rzeczpospolita", ostatnie interpretacje podatkowe w tym temacie nie pozostawiają złudzeń.

Zgodnie z przepisami darowizna od osób najbliższych jest zwolniona z podatku. Jeśli przekroczy jednak wysokość kwoty wolnej od podatku, obecnie to próg 36 120 zł, trzeba ją zgłosić skarbówce za pomocą formularza SD-Z2 w ciągu sześciu miesięcy. Trzeba przy tym uwzględnić wartość otrzymanego majątku od tej jednej osoby w ciągu ostatnich pięciu lat.

Podatek od darowizny. Fiskus chwyta się każdego pretekstu

Warunkiem zwolnienia jest wpłata pieniędzy na rachunek (konto) obdarowanego albo przesłanie ich pocztą.

– Niestety, wiele osób ciągle o tym zapomina. A fiskus chwyta się każdego pretekstu, aby zakwestionować ulgę – mówi w rozmowie z „Rz” Kamil Wielewicki, doradca podatkowy, wiceprezes kancelarii Mentzen.

Dziennik zwraca uwagę, że pokazują to ostatnie interpretacje dotyczące darowizn od rodziców (na mieszkanie, samochód oraz spłatę kredytu). W każdej z nich skarbówka zakwestionowała ulgę z powodów formalnych. Jej zdaniem pieniądze zostały przekazane niezgodnie z warunkami preferencji.

Pieniądze na mieszkanie lub samochód

Kobieta dostała od ojca pieniądze na mieszkanie. Ma umowę darowizny, środki przekazała deweloperowi, złożyła w urzędzie skarbowym deklarację. Fiskusowi nie spodobało się jednak to, że pieniądze dostała do ręki i dopiero później wpłaciła je na swój rachunek.

Negatywną interpretację dostała też kobieta wspierana przez matkę w spłacie kredytu mieszkaniowego, a pieniądze od rodzicielki przelewane były na rachunek techniczny.

Podobnie było w sprawie darowizny na samochód. Rodzice wpłacili pieniądze nie na rachunek córki, ale od razu na konto sprzedawcy. Chciał on bowiem należność w euro, a córka nie miała konta walutowego.

– Aby uniknąć niepotrzebnych sporów ze skarbówką, warto pamiętać o jej wymaganiach. Obdarowany powinien więc zadbać o to, aby pieniądze najpierw wpłynęły na jego konto – tłumaczy Kamil Wielewicki.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *