Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Rząd pracuje nad zwiększeniem podaży mieszkań. "Podejście do problemów rynku mieszkaniowego jest wielokierunkowe" - Gospodarka i Biznes News

Rząd pracuje nad zwiększeniem podaży mieszkań. „Podejście do problemów rynku mieszkaniowego jest wielokierunkowe”

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace legislacyjne nad przepisami, których wprowadzenie zwiększy podaż mieszkań na rynku – podał resort w odpowiedzi na interpelację poselską. Analizowane są rozwiązania służące zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe.

Rząd pracuje nad zwiększeniem podaży mieszkań. "Podejście do problemów rynku mieszkaniowego jest wielokierunkowe"
fot. Henry & Co. / / pexels

"W Ministerstwie Rozwoju i Technologii trwają prace legislacyjne nad przepisami, których wprowadzenie zwiększy podaż mieszkań na rynku. Podejście resortu do problemów rynku mieszkaniowego jest wielokierunkowe, w równym stopniu dotyczy wsparcia zarówno popytu, jak i strony podażowej i wynika z przekonania, że tylko spójne, korespondujące ze sobą zmiany, mogą pozwolić na osiągnięcie zakładanych efektów" – napisał resort.

Jak wskazał MRIT, aktualnie w resorcie trwają prace koncepcyjne w obszarze rozwoju polityki mieszkaniowej.

"Analizowane są różne rozwiązania służące zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, m.in. w obszarze wykorzystania zasobów publicznych i potencjału gruntów w miastach, ułatwień w planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w tym także przyspieszenia procesu inwestycyjnego" – napisano.

"Projekt jest na etapie wniosku o wpis do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów" – dodano.

28 sierpnia na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów (KERM) ma odbyć się dyskusja ws. projektów ustaw związanych z polityką mieszkaniową, w tym kredyt naStart i budownictwo społeczne – zapowiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jak dodała, celem jest próba wypracowania wspólnego stanowiska.

"Ideą jest, żeby siąść w tym gronie i próbować wypracować wspólne stanowisko. My jesteśmy absolutnie otwarci na rozmowy i przekonani, że to wspólne stanowisko musi powstać, żeby te polityki realizować już w przyszłym roku (…). KERM jest akurat tym miejscem, gdzie jest przestrzeń do merytorycznej rozmowy" – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz.

Zaznaczyła, że na KERM-ie będzie całość projektów ustaw z zakresu polityki mieszkaniowej, w tym kolejna propozycja MRiT kredytu naStart i o budownictwie mieszkaniowym.

"Jest też trzeci projekt, który wchodzi do prac rządu, który dotyczy dopuszczalności uwolnienia gruntów" – zaznaczyła. Chodzi o tzw. ustawę podażową.

Szefowa resortu funduszy przedstawiła też główne postulaty Polski2050 w zakresie polityki mieszkaniowej, którymi są: "nie" dla kredytu 0 proc., 50 mld zł na budownictwo społeczne do 2030 r. oraz możliwość dojścia do własności mieszkań budowanych w tym formacie po "pełnych komercyjnych cenach" i długim wynajmie (25 lat).

Według szefowej MFiPR, dojście do własności miałoby być możliwe, gdyby była taka wola gmin, a środki z wykupu mieszkań na własność powinny być reinwestowane w program.

"Ewaluowaliśmy poprzednią politykę publiczną (dot. mieszkalnictwa) po to, żeby realizować kolejną" – podkreśliła, zaznaczając, że resort przygotowuje strategię rozwoju kraju opartą na "budowie Polski wieloośrodkowej".

"80 proc. mieszkań budowanych jest w 20 proc. gmin (…). Brak mieszkań w mniejszych miastach jest jednym z czynników wypychania ludzi z mniejszych ośrodków" – zaznaczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.

pat/ osz/ jz/ ana/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *