Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Nawet 17 dni bez szkoły i pracy - Gospodarka i Biznes News

Dni wolne w roku szkolnym 2024/25. Nawet 17 dni bez szkoły i pracy

Początek roku szkolnego to dla jednych czas pełen uśmiechu, dla innych nadziei, a dla części osób powrót do starej rzeczywistości. A ile będzie szans na odpoczynek od szkoły i pracy? Pierwszy długi weekend już w listopadzie, a tylko do końca roku będzie ich kilka.

Dni wolne od pracy i szkoły w roku szkolnym 2024/2025 /123RF/PICSEL Dni wolne od pracy i szkoły w roku szkolnym 2024/2025 /123RF/PICSEL

Spis treści:

  • 01 Dni wolne od nauki w roku szkolnym 2024/2025
  • 02 Święta z bardzo długimi weekendami
  • 03 Ferie zimowe od 20 stycznia

Koniec roku szkolnego zaplanowany jest na 27 czerwca 2025 roku. Do tego czasu uczniów i rodziców czeka wiele wyzwań, ale także sporo dni wolnych, które warto dobrze zaplanować. Trzeba przyznać, że ten sezon będzie łaskawy dla osób lubiących wyjazdy poza wakacjami. 

Dni wolne od nauki w roku szkolnym 2024/2025

Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje o przerwach od nauki przypadających w roku szkolnym 2024/2025 z okazji świąt i uroczystości:

  • 1 listopada (piątek) – Wszystkich Świętych; 
  • 11 listopada (poniedziałek) – Święto Niepodległości; 
  • 21 grudnia (sobota) – 1 stycznia (środa) – przerwa świąteczna z Bożym Narodzeniem, Sylwestrem i Nowym Rokiem; 
  • 6 stycznia (poniedziałek) – Trzech Króli; 
  • 17 kwietnia (czwartek) – 22 kwietnia (wtorek) – przerwa wielkanocna; 
  • 1 maja (czwartek) – Święto Pracy.

Niemal wszystkie wymienione wyżej święta przypadają w tym roku w okolicach weekendu, co stwarza duże szanse na przedłużenie przerwy od nauki i pracy o nawet kilka dni. Tylko do końca roku uczniowie będą mieli szansę na skorzystanie z trzech długich weekendów. 

Święto Wszystkich Świętych przypada w piątek, co oznacza pierwszy w sezonie długi weekend trwający trzy dni – od piątku do niedzieli włącznie (1-3.11.2024). Tydzień później Święto Niepodległości przypada w poniedziałek, co sprawia, że długi weekend ponownie potrwa trzy dni. 

Święta z bardzo długimi weekendami

Dla wielu pracowników i wszystkich uczniów wigilia to już dzień wolny od pracy i nauki. Ta przypada w tym roku we wtorek, co sprawia, że całe Boże Narodzenie wypełnia nam środek tygodnia pracy. Wystarczy, że pracownik weźmie dzień wolny 23 grudnia (poniedziałek) oraz 27 grudnia (piątek), a już może zyskać 9 dni wolnych od pracy – przy założeniu, że wigilia również jest dla takiej osoby dniem wolnym.

Uczniowie zyskają aż 12 dni wolnych od szkoły. Ich przerwa świąteczna zacznie się 21 grudnia i potrwa do 1 stycznia. Dokładnie na tyle wolnego mogą liczyć także pracownicy, którzy zaplanują w kalendarzu urlop również dnia 30 i 31 grudnia. Mówimy zatem o blisko dwutygodniowym wypoczynku, który kosztować nas będzie 4 lub 5 dni z dostępnego urlopu. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby przeciągnąć tę przerwę od pracy do 17 dni. Do wspomnianego już pakietu należy wówczas dodać jeszcze urlop w dniach 2 i 3 stycznia. Kolejne dni to weekend, a w poniedziałek przypada święto Trzech Króli. 

Mniej zaskakująca będzie w 2025 roku przerwa wielkanocna. Tutaj klasycznie uczniowie mogą liczyć na wolne od szkoły już od czwartku, 17 kwietnia do wtorku, 22 kwietnia. Pracownikom nie będzie tak łatwo. Tutaj mówić będziemy o dłuższym weekendzie trwającym trzy dni. Także w piątek przypada Święto Wojska Polskiego. 15 sierpnia zaczniemy zatem trzydniowy długi weekend. 

W weekend majowy uczniowie do trzech ustawowo dla nich wolnych dni od nauki dostaną jeszcze niedzielę, która przypada tuż po 3 maja. Pracownicy będą mogli wziąć dodatkowy jeden dzień urlopu, aby móc zaplanować długi, czterodniowy weekend. 

Ferie zimowe od 20 stycznia

Standardowo ferie zimowe potrwają w tym roku szkolnym dwa tygodnie. MEN zdecydowało, że tym razem schemat będzie następujący: 

  • 20 stycznia – 2 lutego województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie
  • 27 stycznia – 9 lutego województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie
  • 3-16 lutego województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie
  • 17 lutego-2 marca województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie

Liczba dni wolnych od nauki szkolnej może być jednak większa. Najczęściej zajęcia nie odbywają się choćby w czasie matury czy egzaminu ósmoklasisty, ale dyrektor danej szkoły może wyznaczyć także dodatkowe dni wolne. Łącznie może to być 8 dni dla szkół podstawowych. Takie dni dyrektor placówki musi wskazać do 30 września. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *