Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
W kolejnych miesiącach dalsze hamowanie dynamiki cen mieszkań - Gospodarka i Biznes News

W kolejnych miesiącach dalsze hamowanie dynamiki cen mieszkań

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewają się hamowania dynamiki cen mieszkań w kolejnych miesiącach.

W kolejnych miesiącach dalsze hamowanie dynamiki cen mieszkań
fot. nordantin / / Shutterstock

"W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszego hamowania dynamiki cen mieszkań. Wpływ na to będzie miało kilka czynników. Z jednej strony mimo 31 tys. wniosków kredytowych złożonych w lipcu można się spodziewać, że w kolejnych miesiącach liczba ta będzie maleć m.in. w związku ze spadającą wartością zapytań kredytowych. Mniejszemu popytowi na rynku mieszkaniowym będzie towarzyszyć stabilna lub zmniejszona podaż dostępnych mieszkań" – ocenił, cytowany w komunikacie prasowym, Jędrzej Lubasiński, analityk z zespołu zrównoważonego rozwoju.

"Dobra koniunktura w budownictwie wpłynie na rynek w dalszej perspektywie – mieszkania, których budowę obecnie rozpoczęto wejdą realnie na rynek dopiero za 2-3 lata, choć część z nich może zostać wprowadzonych do oferty wcześniej. Obecnie w okresie styczeń-lipiec do użytku oddano w Polsce 114 tys. mieszkań tj. najmniej od 2019 r. oraz o 10 proc. mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Dodatkowo deweloperzy i inni sprzedający będą skłonni do wstrzymania się z wystawieniem mieszkań na sprzedaż w związku z mniejszym wzrostem cen niż jeszcze kilka miesięcy temu oraz zmniejszonym popytem" – dodał.

Jak podano, w sierpniu – w porównaniu z lipcem – średnie ceny mieszkań zmieniły się nieznacznie. Wzrosty na poziomie 0,3 proc. mdm zanotowano w 6 największych miastach. Najmocniej ceny wzrosły w Gdańsku – o 4 proc. mdm. W Warszawie i Krakowie średnia cena za m kw. mieszkania spadła o odpowiednio 0,11 proc. i 1,2 proc. mdm. Średnia cena 1 m kw. mieszkania w całej Polsce wyniosła na koniec sierpnia 11,7 tys. zł, a w 6 największych miastach – 15,7 tys. zł.

PIE ocenia, że podaż mieszkań na sprzedaż jest wyraźnie wyższa niż w zeszłym roku, jednak miesięczna dynamika wskazuje na wyhamowanie wzrostów.

"W sierpniu miał miejsce wyraźny spadek podaży mieszkań na sprzedaż w porównaniu do lipca br. W skali całego kraju średnio co tydzień na rynek wpływało o 12,4 proc. ofert sprzedaży mieszkań mniej niż w lipcu. Dwucyfrowe spadki miały miejsce w każdej z grup miast. Najmocniej podaż zmalała w miastach od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców – o prawie 14 proc. mdm" – napisano.

Tomasz Mądry, starszy analityk z zespołu zrównoważonego rozwoju, ocenił, że rynek budowy mieszkań kontynuuje trend wzrostowy.

"Od początku 2024 r. do lipca rozpoczęto budowę 142 tys. mieszkań. To drugi najwyższy wynik biorąc pod uwagę pierwsze 7 miesięcy po poziomie odnotowanym 2021 r. , kiedy złożono 170 tys. wniosków. W ujęciu rocznym do lipca 2024 rozpoczęto o 40 proc. więcej budów niż w analogicznym okresie 2023 r. Również pod względem pozwoleń na budowę pierwsze 7 miesięcy 2024 r. jest dobrych. Do lipca włącznie wydano pozwolenia na budowę 170 tys. mieszkań – o 30 proc. więcej niż przed rokiem. Rok 2024 oznacza póki co odbicie się koniunktury po rekordowych latach 2021 i 2022 oraz dołku w 2023 r." – powiedział Mądry. (PAP Biznes)

doa/ gor/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *