Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Ceny w sklepach. Te produkty zdrożały najbardziej - Gospodarka i Biznes News

Ceny w sklepach. Te produkty zdrożały najbardziej

Glapiński: inflacja rośnie, potem maleje, potem znów rośnie

Glapiński: inflacja rośnie, potem maleje, potem znów rośnieTVN24

W 2024 roku artykuły codziennego użytku podrożały średnio o 4,3 procent rok do roku – wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. Najbardziej wzrosły ceny słodyczy i deserów, napojów bezalkoholowych i warzyw.

W raporcie „Indeks cen w sklepach detalicznych” poinformowano, że ogółem na 17 monitorowanych kategorii wzrosły ceny 15 z nich – od 0,2 do 8,1 proc. w ujęciu rocznym.

Te produkty zdrożały najbardziej

Najbardziej podrożały:

1. słodycze i desery – średnio o 8,1 proc. rdr, 2. napoje bezalkoholowe – o 7,6 proc. rdr, 3. warzywa – o 6,5 proc. rdr.

Na czwartym miejscu uplasowały się artykuły chemii gospodarczej, które podrożały średnio o 5,9 proc. rdr, a piąte zajęły owoce, z podwyżkami na poziomie 5,2 proc. rdr.

Średnio potaniały dwie kategorie: produkty tłuszczowe i karmy dla zwierząt – odpowiednio o 9,6 i 5,4 proc. rdr. W całym 2024 roku ceny codziennych zakupów wzrosły średnio o 4,3 proc. wobec 2023 roku.

Szybki wzrost cen w sklepach

– Ceny w sklepach detalicznych kolejny rok z rzędu rosną szybciej, niż to wynika z ogólnego poziomu inflacji – stwierdził dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito.

Ekspert przypomniał, że dynamika wzrostu przeciętnych wynagrodzeń w Polsce utrzymuje się cały czas na poziomie dwucyfrowym w relacji rok do roku, więc z perspektywy przeciętnego konsumenta obecne podwyżki cen nie rujnują budżetu domowego w takim stopniu, jak to miało miejsce w latach 2022-2023. – Generalnie ceny rosną z powodu coraz wyższych kosztów funkcjonowania firm – wskazał Kopyściański.

Przyczyn podwyżek jest wiele

Kopyściański jako główną przyczynę podwyżek cen słodyczy i deserów wskazuje wysokie ceny kakao i cukru. Na podwyżki w kategorii napojów bezalkoholowych mocno w jego ocenie wpłynęły wzrosty cen soków owocowych. Do tego zwiększył się koszt opakowań z tworzyw sztucznych.

Natomiast na ceny warzyw wpływ miały złe warunki pogodowe i klimatyczne, a także ekonomiczne, wynikające ze zwiększenia płacy minimalnej. Wyższa dynamika wzrostu cen chemii gospodarczej związana jest z kolei z rosnącymi kosztami produkcji. Analizie poddano 100 najczęściej wybieranych przez konsumentów produktów codziennego użytku w 17 kategoriach. Łącznie zestawiono ze sobą blisko 890 tys. cen detalicznych (tj. regularnych oraz tych z promocji) pochodzących ze sklepów należących do 62 sieci handlowych. Badaniem objęto wszystkie na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry, docierające ze swoją ofertą do większości konsumentów w Polsce.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *