Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) utrzymała stopy procentowe bez zmian: refinansową na 4,25 procent, depozytową na 3,75 procent, a lombardową na 4,5 procent. Europejski Bank Centralny powtórzył, że Rada nie deklaruje z góry określonej ścieżki dla stóp procentowych.
Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ankietowanych przez agencję Bloomberg. Podczas poprzedniego posiedzenia EBC obniżył stopy proc. o 25 pb. Ostatniej podwyżki stóp proc. bank centralny strefy euro dokonał we wrześniu 2023 r. W obecnym cyklu zacieśniania EBC podniósł stopy proc. o 450 pb.
“Rada Prezesów postanowiła dziś pozostawić trzy podstawowe stopy procentowe EBC bez zmian. Napływające informacje zasadniczo pokrywają się z wcześniejszą oceną Rady Prezesów co do średniookresowych perspektyw inflacji. O ile niektóre miary inflacji bazowej w maju wzrosły z powodu czynników jednorazowych, o tyle w czerwcu większość miar nie zmieniła się lub spadła. Zgodnie z oczekiwaniami zyski amortyzowały proinflacyjne oddziaływanie wysokiego wzrostu płac. Pod wpływem polityki pieniężnej warunki finansowania pozostają zaostrzone. Jednocześnie wewnętrzna presja cenowa znajduje się wciąż na wysokim poziomie, inflacja cen usług jest podwyższona, a inflacja ogółem prawdopodobnie utrzyma się powyżej celu przez znaczną część przyszłego roku” – napisano w komunikacie.
Determinacja Rady Prezesów EBC
“Rada Prezesów jest zdeterminowana w dążeniu do tego, by inflacja szybko powróciła do średniookresowego docelowego poziomu 2 proc. Podstawowe stopy procentowe pozostaną wystarczająco restrykcyjne tak długo, jak będzie to konieczne do osiągnięcia tego celu. Rada Prezesów będzie w dalszym ciągu ustalać odpowiedni stopień i czas trwania restrykcyjności na podstawie danych i na bieżąco, z posiedzenia na posiedzenie. W szczególności decyzje Rady Prezesów dotyczące stóp procentowych będą uwzględniać jej ocenę perspektyw inflacji w świetle napływających danych gospodarczych i finansowych, dynamiki inflacji bazowej i siły transmisji polityki pieniężnej. Rada Prezesów nie deklaruje z góry określonej ścieżki stóp” – dodano.
Narzędzia polityki monetarnej EBC
Bank centralny strefy euro powtórzył, że jest gotowy dostosować wszystkie swoje narzędzia polityki monetarnej do zmieniającego się otoczenia makroekonomicznego.
“Rada Prezesów jest gotowa odpowiednio dostosowywać wszystkie instrumenty w ramach swojego mandatu, by doprowadzić do powrotu inflacji do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie i utrzymać płynną transmisję polityki pieniężnej. Ponadto dostępny jest instrument ochrony transmisji, który ma przeciwdziałać nieuzasadnionej, niekontrolowanej dynamice rynku stanowiącej poważne zagrożenie dla transmisji polityki pieniężnej we wszystkich krajach strefy euro, dzięki czemu Rada Prezesów może skuteczniej wypełniać swój mandat w zakresie utrzymania stabilności cen” – napisał EBC w komunikacie. Bank zapowiedział, że będzie monitorować wpływ programu TLTRO na nastawienie w polityce monetarnej.
“W miarę jak banki będą spłacać kwoty pożyczone w ramach ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących, Rada Prezesów będzie regularnie oceniać, jak ukierunkowane operacje pożyczkowe i ich bieżące spłaty przyczyniają się do kształtowania nastawienia polityki pieniężnej” – napisano.
Po ogłoszeniu decyzji kurs euro osłabia się o 0,05 proc. wobec dolara do 1,0931. Rentowność 10-letnich bundów rośnie o 3 pb. do 2,45 proc.
Następne posiedzenie EBC odbędzie się 11-12 września. Po posiedzeniu zostaną zaprezentowane najnowsze kwartalne projekcje makroekonomiczne.
Ruch zgodny z prognozami
Bartosz Sawicki, analityk rynków finansowych Cinkciarz.pl, zauważył we wpisie na portalu X (dawniej Twitter), że EBC postępuje zgodnie z prognozami.
“(…)Luzowanie przebiegnie w tempie 1 cięcia na kwartał. Prognozy CinkciarzPL mówią o wzroście EURUSD do 1,11, głównie pod wpływem cięć Fed, które sprawią, że USD pozostanie pod presją pomimo słabości euro” – czytamy.
Z kolei analitycy zespołu PKO Research nazwali politykę EBC “restrykcyjną”.
“Zdaniem banku polityka pozostaje restrykcyjna. Napływające dane zasadniczo wspierają ocenę średnioterminowych perspektyw inflacyjnych dokonaną w czerwcu, kiedy Bank obniżył stopy o 25pb. Większość miar inflacji ustabilizowała się, a wpływ silnego wzrostu wynagrodzeń na inflację był tłumiony przez niższe zyski firm. EBC nie zobowiązuje się do żadnej przyszłej ścieżki stóp a decyzje uzależnia od napływających danych, jednak naszym zdaniem kolejna obniżka stóp we wrześniu jest bardzo prawdopodobna” – stwierdzono.