Obiekty kultu, takie jak przydrożne krzyże i figurki świętych czy kapliczki, mogą zostać objęte podatkiem od nieruchomości – donosi wtorkowy "Puls Biznesu". Zmiana miałaby zostać uchwalona przy okazji zapowiadanego wcześniej opodatkowania garaży i nowej definicję budowli.
Chodzi o nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Business Centre Club w swojej opinii, cytowanej przez “Puls Biznesu”, wskazuje, że projekt w aktualnym brzmieniu rozciąga podatek od nieruchomości na obiekty małej architektury.
Resort finansów tak się zapędził w rozszerzaniu podatku od nieruchomości, że może nim obciążyć także przydrożne krzyże, figurki świętych i kapliczki – czytamy we wtorkowym “Pulsie Biznesu”.
“Obecnie tego typu obiekty są wyraźnie zwolnione z podatku od nieruchomości. Najnowszy projekt MF zmian w tym podatku nie przewiduje już tego zwolnienia. Informują o tym eksperci Konfederacji Lewiatan i Business Centre Club” – czytamy w “PB”.
Obiekty małej architektury mają zostać opodatkowane
“W poszukiwaniu dodatkowych pieniędzy dla budżetu państwa Ministerstwo Finansów (MF) zdaje się przesuwać granice. Okazuje się, że projektowane przepisy nakładają daninę nie tylko na przedsiębiorstwa, kombinaty i całą ich infrastrukturę sieciową, techniczną i użytkową. Eksperci wskazują, że podatkiem od nieruchomości mogą być objęte również tzw. obiekty małej architektury (obecnie wyłączone z opodatkowania)” – zwrócił uwagę “Puls Biznesu”.
Do tych obiektów należą m.in. wykorzystywane na potrzeby kultu religijnego kapliczki, krzyże przydrożne, święte figurki, a także obiekty architektury ogrodowej jak np. wodotryski, posągi ogrodowe (np. krasnale, nimfy, amorki), pergole, oczka wodne, kaskady, ogrody skalne, ogrodowe murowane grille oraz obiekty użyteczności codziennej jak piaskownice, ławki, huśtawki, drabinki, wiaty na wózki, słupki, śmietniki.
– Projekt nie odwołuje się do obiektów małej architektury, prowadząc tym samym do rozszerzenia zakresu opodatkowania. Pominięcie tej kategorii prowadzi do uznania za budowle wielu obiektów, które dotychczas nie podlegały opodatkowaniu – czytamy w cytowanym przez “PB” stanowisku BCC.
Gazeta przywołuje też opinię eksperta Lewiatana Przemysława Pruszyńskiego, który zwrócił uwagę, że od wielu lat to właśnie podatek od nieruchomości rodził najwięcej sporów i wątpliwości interpretacyjnych, których wiele musiały rozstrzygać sądy. – Przy okazji obecnej nowelizacji ustawy MF widocznie postanowiło te rozbieżności powyjaśniać, ale niestety w sposób korzystny dla fiskusa – stwierdził.
“Projekt jest mocno krytykowany nie tylko przez środowiska przedsiębiorców, ale także przez wiele ministerstw” – zaznaczył “Puls Biznesu”.
Zmiana wprowadzona przy okazji opodatkowania garaży i nowej definicję budowli
W marcu tego roku Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w podatku od nieruchomości. Mają być one wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2023, w którym organ ten uzna, że opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w budynkach wielorodzinnych stawką wyższą niż garażu bez odrębnej własności jest niezgodne z konstytucją. Ponadto TK w lipcu 2023 roku orzekł, że zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych definicja budowli jest niekonstytucyjna.
Wiceminister finansów Jarosław Neneman, w odpowiedzi na pytanie Rzecznika Praw Obywatelskich przekazał, że “zmiany powinny zostać opublikowane do końca listopada”.
Wiceminister finansów zwrócił uwagę, że szczególna sytuacja w zakresie opodatkowania podatkiem od nieruchomości zaistniała w zakresie opodatkowania miejsc w garażach wielostanowiskowych w budynkach wielomieszkaniowych .”Na gruncie upol garaże wielostanowiskowe w budynkach wielomieszkaniowych, będące odrębnymi nieruchomościami lokalowymi, są odmiennie traktowane w porównaniu z garażami niewyodrębnionymi prawnie, stanowiącymi element nieruchomości wspólnej” – zauważył.
Neneman przekazał również, że w Ministerstwie Finansów prowadzone są prace, w celu zdefiniowania na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości pojęcia “budowla”. “Celem tych prac jest wprowadzenie do upol autonomicznej definicji, która nie będzie odwoływała się do przepisów pozapodatkowych” – wyjaśnił wiceminister finansów.
Jak poinformował również wówczas, “rozważane jest określenie zamkniętego katalogu obiektów podlegających opodatkowaniu w nowym załączniku do ustawy”. “Zakłada się zachowanie fiskalnego status quo, wyeliminowanie wątpliwości w zakresie opodatkowania niektórych obiektów oraz możliwość uwzględnienia dotychczasowego dorobku orzeczniczego sądów administracyjnych dotyczącego stosowania obowiązujących przepisów” – dodał wiceszef MF.
Czytaj również: Duże zmiany w podatku od nieruchomości. Ministerstwo o terminie >>>