Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Lublin/ Naukowcy z UMCS opracowali nową metodę odzyskiwania pierwiastków ziem rzadkich - Gospodarka i Biznes News

Lublin/ Naukowcy z UMCS opracowali nową metodę odzyskiwania pierwiastków ziem rzadkich

Zdjęcie: Adobe Stock Zdjęcie: Adobe Stock

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie opracowali nową technikę ekstrakcji pierwiastków ziem rzadkich z baterii niklowo-wodorkowych, powszechnie nazywanych stickami. Pierwiastki te, niezbędne do produkcji pojazdów elektrycznych i laptopów, odgrywają kluczową rolę w rozwoju współczesnego przemysłu.

Kierownik Katedry Chemii Nieorganicznej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, prof. Dorota Kołodyńska, poinformowała PAP, że jej zespół z powodzeniem odzyskuje pierwiastki z baterii niklowo-wodorkowych, a konkretnie z powszechnie stosowanych typów R3 i R6. Te tzw. pałeczki są klasyfikowane jako materiały niebezpieczne i podlegają zbiórce. Dzięki usunięciu zewnętrznej obudowy badacze wydobywają z wnętrza baterii tzw. czarną masę, która jest bogata w cenne składniki.

„Dzięki szeroko zakrojonym badaniom na przestrzeni lat ustaliliśmy, że kwas iminodisukcynowy (IDHA) będzie opłacalnym środkiem, który umożliwi nam ekstrakcję cennych pierwiastków z grupy lantanowców, takich jak lantan, cer i neodym, a także innych pierwiastków, takich jak nikiel, kobalt i cynk” – wyjaśnia prof. Kołodyńska.

Obecnie do izolowania pierwiastków ziem rzadkich często stosuje się konwencjonalne kwasy i ekstrahenty, a mianowicie rozpuszczalniki ciekłe. Spośród kwasów najczęściej stosuje się kwasy azotowy, siarkowy i solny. Prof. Kołodyńska wyjaśniła, że zarządzanie takimi kwaśnymi odpadami stwarza wyzwania i przyczynia się do szkód dla środowiska. W związku z tym naukowcy z UMCS opracowali swoją metodę wykorzystującą nowe biodegradowalne substancje, które są bezpieczne dla ludzi.

Ponadto, jak wskazała chemiczka, rozdzielenie wyizolowanych elementów stanowi osobne wyzwanie. Naukowcy wykorzystują w tym celu sorbenty i materiały hybrydowe. Zespół prof. Kołodyńskiej niezależnie projektuje te materiały, wykorzystując chitozan, alginiany, biowęgiel i inne niedrogie zasoby.

Zauważyła, że wbrew powszechnemu przekonaniu, pierwiastki ziem rzadkich nie są szczególnie rzadkie. Niektóre z nich występują w skorupie ziemskiej w ilościach nieco większych niż pierwiastki bardziej powszechne, chociaż mają tendencję do bycia szeroko rozproszonymi. Dlatego zyskały swoją wspólną nazwę.

„Badamy również nowe metody pozyskiwania lantanowców z alternatywnych źródeł. We współpracy z Instytutem Zasobów Mineralnych i Gospodarki Energetycznej, a także kolegami z Czech i Turcji, zabezpieczyliśmy grant na odzyskiwanie lantanowców ze zużytych paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych, ponieważ literatura naukowa wskazuje, że takie pierwiastki mogą tam występować” – stwierdziła.

Pierwiastki ziem rzadkich, jak zauważył chemik, są częścią naszego codziennego życia. Są obecne w laptopach, komputerach, smartfonach, pojazdach elektrycznych i turbinach wiatrowych. W Unii Europejskiej są wykorzystywane do identyfikacji banknotów. Głównymi producentami związków ziem rzadkich, a także miejscami ich wydobywania, są Chiny, Stany Zjednoczone i Brazylia.

„Tylko kilka krajów posiada te zasoby naturalne” – zauważyła prof. Kołodyńska. „Prognozuje się, że do 2050 r. popyt na pierwiastki ziem rzadkich o wysokiej czystości będzie rósł o około 10-15 procent rocznie. Biorąc pod uwagę, że w Europie są one praktycznie nieobecne, musimy skupić się na źródłach wtórnych” – dodała.

Zespół prof. Kołodyńskiej publikuje wyniki swoich badań nad odzyskiwaniem pierwiastków ziem rzadkich, prezentuje je na konferencjach, planuje opatentować kilka rozwiązań i poszukuje inwestorów. Widzą potencjał w planowanej inwestycji w Puławach (Lubelskie).

25 marca Grupa Azoty i Mkango, spółka zależna kanadyjskiego Mkango Resources, ogłosiły utworzenie rafinerii metali ziem rzadkich w Azotach Puławy. Oczekuje się, że inwestycja potrwa 18 miesięcy, w latach 2027-2028. Projekt został również wpisany na listę 47 inicjatyw strategicznych Komisji Europejskiej mających na celu wzmocnienie zdolności strategicznych w sektorze surowców.

Piotr Nowak (PAP)

szpilka/ agt/ ktl/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *