Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
NASA: sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii - Gospodarka i Biznes News

NASA: sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Należącą do NASA sonda Parker podjęła we wtorek próbę zbliżenia się do Słońca bliżej niż kiedykolwiek wcześniej, na odległość 6,2 mln km – podała agencja AFP. Celem misji jest zbadanie atmosfery gwiazdy, w tym szczególnie burz słonecznych, które mogą mieć wpływ na systemy komunikacyjne na Ziemi.

Sonda Parker została wystrzelona w sierpniu 2018 r. Jej misja ma potrwać siedem lat.

Jak podała NASA, zespół zgodnie z planem stracił bezpośredni kontakt z sondą podczas zbliżenia – zwanego peryhelium – ale w piątek ma wrócić sygnał nawigacyjny.

Podczas zbliżenia do Słońca Parker będzie poruszać się z prędkością ok. 690 tys. km na godzinę – wystarczającą, by przelecieć z Waszyngtonu do Tokio w mniej niż minutę.

Jak podała AFP, osłona termiczna sondy wytrzyma ekstremalne temperatury od ok. 870 do 930 st. C, ale instrumenty badawcze w jej środku pozostaną w temperaturze ok. 29 st. C.

„(Misja sondy Parker) to przykład odważnego myślenia w NASA, kiedy robi się coś, czego nikt inny wcześniej nie dokonał, aby odpowiedzieć na odwieczne pytania dotyczące naszego wszechświata” – stwierdził w oświadczeniu Arik Posner, naukowiec programu Parker Solar Probe.

To pierwsze tak rekordowo bliskie zbliżenie sondy Parker do Słońca, kolejne dwa na podobną odległość planowane są 22 marca i 19 czerwca 2025 r.

Sonda nosi imię na cześć Eugene’a Parkera amerykańskiego astronoma, który był pionierem badań Słońca. Zmarł w 2022 r., w wieku 94 lat.(PAP)

mzb/ js/



Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *