Powódź w Polsce. Państwo spłaci 12 rat kredytu

Tusk o bezzwrotnej pomocy finansowej dla poszkodowanych powodzią

Tusk o bezzwrotnej pomocy finansowej dla poszkodowanych powodziąTVN24

Poszkodowani w wyniku powodzi, posiadający kredyt mieszkaniowy, będą mogli skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Pomoc będzie polegała na spłacie rat, przez okres 12 miesięcy, niezależnie od wysokości raty kredytowej – zapowiedział minister finansów Andrzej Domański w trakcie środowego posiedzenia sztabu kryzysowego.

– Jeżeli chodzi o kredytobiobiorców na terenach objętych powodzią, to wprowadzimy zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Poszkodowani w wyniku powodzi, posiadający kredyt mieszkaniowy, będą mogli skorzystać ze specjalnej pomocy polegającej na spłacie zobowiązań kredytobiorcy, czyli rat, przez okres 12 miesięcy, niezależnie od wysokości raty kredytowej – przekazał minister finansów.

Wnioski będzie można składać w postaci papierowej oraz elektronicznie. Udzielone wsparcie nie będzie podlegało zwrotowi.

Domański dodał, że rozmawiał ze Związkiem Banków Polskich i największymi bankami w sprawie odraczania rat. – Otrzymałem zapewnienie, że trwają prace nad planem odraczania rat kredytów innych niż mieszkaniowe, w tym kredyty dla MŚP – powiedział.

Premier Donald Tusk dodał, że kredyty mieszkaniowe powodzian przez 12 miesięcy będą umorzone. – Państwo – poprzez fundusz – weźmie na siebie spłatę tych kredytów – podkreślił.

2 miliardy zł wsparcia dla powodzian

W trakcie posiedzenia sztabu kryzysowego szef resortu finansów podkreślił, że „na realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków powodzi zabezpieczono w budżecie środki w wysokości 2 mld złotych. – Zdajemy sobie sprawę, że to są środki przeznaczone na te pierwsze działania, w szczególności na wypłaty zasiłków celowych dla rodzin lub szerzej osób poszkodowanych w wyniku powodzi – dodał.

– Wpłynęły wnioski od wojewodów dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego z przeznaczeniem na wypłatę właśnie tych zasiłków. Wydaliśmy stosowne decyzje, te środki są już dostępne. Ponadto na wnioski wojewody dolnośląskiego zostały wydane decyzje zwiększające budżet wojewody z przeznaczeniem na prowadzenie akcji przeciwpowodziowych i usuwanie skutków powodzi – poinformował minister.

Domański przekazał też, że przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w wyniku powodzi, mogą liczyć na dodatkowe wsparcie ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią po złożeniu oświadczenia, że zostali poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 roku w terminie do 15 września 2025 roku. I oczywiście do opłacenia w tym terminie składek, żeby nie było żadnych wątpliwości, nie będą naliczane żadne odsetki – powiedział.

Co istotne, przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenie także mają możliwość wystąpienia do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie. Więcej informacji w tej sprawie można uzyskać pod specjalną infolinią zakładu ubezpieczeń, uruchomioną dla podmiotów poszkodowanych w wyniku powodzi.

Zmiany w podatkach dla przedsiębiorców

Minister finansów poinformował, że właśnie dobiegają końca prace nad rozporządzeniem wydłużającym przedsiębiorcom dotkniętym powodzią terminy płatności najważniejszych podatków VAT, PIT i CIT. Projekt już w czwartek ma być gotowy do podpisu.

W przypadku podatku VAT, odroczenie zapłaty podatku będzie obowiązywać do 25 stycznia 2025 roku. W zakresie podatków PIT i CIT odroczenie dotyczyć będzie zaliczek na podatki płatnych od września, czyli należnych od sierpnia do grudnia tego roku i przedsiębiorcy rozliczający ten podatek rozliczą go dopiero w rozliczeniu rocznym – zaznaczył.

– Jednocześnie w zakresie nieobjętym tym rozporządzeniem w dalszym ciągu będzie można wystąpić w trybie przewidzianym w ordynacji podatkowej o zastosowanie dalej idących rozwiązań włącznie z umorzeniem zobowiązań podatkowych. Poleciłem szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, że zawsze, gdy spełnione są warunki ustawowe, wnioski te były rozpatrywane pozytywnie – dodał minister.

Domański przypomniał również o wprowadzeniu stawki 0 proc. VAT dla darowizn takich jak żywność, koce, śpiwory, ubrania czy nieodpłatne usługi. Zerowa stawka obowiązuje pomoc przekazaną już od 12 września br.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *