Santander Bank Polska ostrzega przed oszustami, którzy wysyłają e-maile i smsy

Co drugi Polak z doświadczeniem próby oszustwa

Co drugi Polak z doświadczeniem próby oszustwaTVN24

Przestępcy wysyłają wiadomości e-mail oraz SMS, w których podszywają się pod nas i nakłaniają do podania danych wrażliwych – ostrzega Santander Bank Polska.

Jak wyjaśnia Santander Bank Polska, oszuści mogą informować na przykład o konieczności weryfikacji lub aktualizacji danych oraz aplikacji mobilnej.

„Wiadomość zawiera link, który kieruje do strony podszywającej się pod naszą stronę bankowości internetowej” – czytamy w komunikacie Santandera.

Jak dodano, „jeśli podasz swoje dane trafią one w ręce oszustów! Przestępcom zależy na uzyskaniu Twoich danych i dostępu do konta, aby ukraść pieniądze”.

Przykładowe wiadomościSantander Bank Polska

Jak się nie dać oszukać

Bank wyjaśnia, że nie należy klikać w linki, które budzą nasze wątpliwości i pochodzą od nieznanych odbiorców. Podobnie ze skanowaniem QR kodów.

„Pamiętaj – my nie wysyłamy wiadomości e-mail oraz SMS z linkami!” – ostrzega bank. „Nigdy nie prosimy o logowanie się do bankowości internetowej lub podanie danych kart płatniczych przez wysyłanie linków w wiadomościach SMS czy e-mail” – czytamy.

Bank zaleca, aby sprawdzać adresy i certyfikaty stron internetowych, na których podajemy swoje dane i dane do logowania. „Loguj się tylko przez aplikację mobilną lub nasze oficjalne strony do logowania” – wyjaśnia.

Jak rozpoznać phishing

Phishing to metoda, która polega na wysyłaniu fałszywych e-maili lub SMS-ów. Przestępcy podszywają się pod jakąś osobę lub firmę i rozsyłają wiadomości z linkiem lub załącznikiem. Link zazwyczaj prowadzi do nieprawdziwej strony szybkich płatności lub strony logowania do bankowości elektronicznej. 

Oszuści często zmieniają swoją taktykę, ale są pewne oznaki, które pomogą rozpoznać e-mail lub wiadomość tekstową służącą do phishingu. 

E-maile i SMS-y wyłudzające informacje mogą wyglądać, jakby pochodziły od firmy, którą znasz lub której ufasz. Na pierwszy rzut oka mogą wyglądać znajomo, ponieważ przestępcy chcą uśpić naszą czujność. Fałszywe wiadomości często opowiadają historię, która ma skłonić do kliknięcia w link lub otwarcia załącznika.

Najczęściej wykorzystywane scenariusze, które powinny wzbudzić czujność: informacja, że na rachunku jest podejrzana aktywność lub próby logowania, wystąpił problem z kontem lub informacjami o płatności, musisz potwierdzić niektóre dane osobowe, masz nieopłaconą fakturę, musisz dopłacić do przesyłki albo masz do odebrania kupon na darmowe rzeczy.

Największe banki w Polsce

Największym bankiem w Polsce jest PKO BP. Ma około dwunastu milionów klientów, a wartość aktywów przekroczyła 500 mld zł.

Kolejne miejsca w zestawieniu największych banków pod względem aktywów zajmują Pekao, Santander, ING Bank Śląski i mBank.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *