Czego możemy spodziewać się w polityce cyfrowej wraz z nową kadencją unijnych instytucji? Nowy Parlament Europejski i nową Komisję Europejską będzie czekało szereg wyzwań dotyczących rozwoju sztucznej inteligencji i rynku cyfrowego.

Ponad 66 proc. ludzi na świecie korzysta dziś z Internetu, co oznacza liczbę 5,35 miliarda – wynika z najnowszego raportu Digital 2024 Global Overview. W Polsce ten odsetek wynosi 84 proc., z czego blisko 90 proc. Polaków sądzi, że dzięki dostępowi do sieci ich życie jest łatwiejsze.
Nasze aktywności dotyczą przede wszystkim komunikacji z innymi ludźmi, usług bankowych, dostępu do najnowszych wiadomości oraz edukacji. Blisko 70 proc. polskich internautów – jeśli tylko jest to możliwe – wszystkie sprawy załatwia online. A jedna trzecia uważa, że powinniśmy wykorzystywać Internet w jeszcze w większym stopniu w obszarze zdrowia i e-medycyny, administracji państwowej i usług dla obywateli oraz w edukacji.
Dlatego coraz większą rolę odgrywać będą przełomowe technologie i rozwiązania cyfrowe, takie jak m.in. sztuczna inteligencja, big data, czy chmura obliczeniowa, a przede wszystkim kolejne generacje technologii mobilnej – dziś 5G, a z końcem obecnej dekady 6G. Unia Europejska, a w szczególności Komisja Europejska, bacznie przyglądają się temu globalnemu rozwojowi, a przed nowo wybranymi członkami Komisji Europejskiej będzie stało wiele zadań z tym związanych.
Telekomunikacja: od 5G do 6G

Komisja Europejska przeznaczyła na rozwój 5G środki publiczne w wysokości ponad 700 mln euro w ramach programu „Horyzont 2020” i już w 2016 r. przyjęła plan, zgodnie z którym musi nastąpić wdrożenie infrastruktury 5G w całej Europie, najpóźniej do końca 2020 r. a także szybka jej rozbudowa, aby do 2025 r. zapewniony był nieprzerwany zasięg 5G na obszarach miejskich i wzdłuż głównych szlaków transportowych.
W przyjętej w 2021 r. europejskiej drodze do cyfrowej dekady wyznaczono dodatkowy cel, dotyczący objęcia wszystkich zaludnionych obszarów siecią 5G do 2030 r. Obecnie Komisja pracuje nad przygotowaniem Europy na sieć 6G uznając, że Europa ma potencjał, aby stać się wiodącym globalnym dostawcą 6G. Pod warunkiem że odpowiednio zostaną ukierunkowane inwestycje oraz utrzymane partnerstwa z przemysłem europejskim i krajami o podobnych poglądach, o co powinny zadbać nowe władze unijne.
— Transformacja cyfrowa dotyczy wszystkich aspektów naszego życia – od usprawnienia administracji publicznej, przez zdalną edukację i pracę, aż po innowacje w ochronie zdrowia i transporcie. Jednak sercem tej transformacji jest telekomunikacja, która tworzy fundamenty dla całego cyfrowego świata. Bez silnej, nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej nie można myśleć o rozwoju usług cyfrowych, takich jak e-administracja czy inteligentne miasta. Dlatego przyszła Komisja Europejska powinna priorytetowo traktować rozwój i modernizację sieci, w tym przygotowania do wdrożenia technologii 6G i LEO.
Unia Europejska potrzebuje gruntownej reformy systemu telekomunikacyjnego i pogłębiania współpracy między państwami członkowskimi w ramach jednolitego rynku.
Od Parlamentu i Komisji nowej kadencji zależy, w jakim stopniu uda się to osiągnąć – mówi Kacper Krawczyński, prawnik z kancelarii Lukaszewicz & Partners.
Zunifikowana polityka audiowizualna

Wdrożenie sieci 5G i łącza światłowodowego przyspiesza boom na konsumpcję danych z Internetu, także jeśli chodzi o rozrywkę. W 2023 roku 65 proc. gospodarstw domowych korzystało z płatnych usług VOD, podczas gdy w przypadku płatnej telewizji wskaźnik ten wyniósł 58,6 proc.– czytamy w badaniu firmy PMR. Z polskiej edycji raportu „Global Entertainment & Media Outlook 2023–2027”, opracowanego przez PwC Polska wynika, że w 2025 r. przychody z dostępu do Internetu będą stanowiły w naszym kraju 22,7 proc. wszystkich przychodów na rynku rozrywki i mediów. Oznacza to kwotę 12,5 mld PLN, podczas gdy przychody z telewizji osiągną niższą wartość 12,4 mld PLN.
20 września 2024 r. weszła w Polsce w życie nowela prawa autorskiego i praw pokrewnych, która wdrożyła do polskiego prawa dwie unijne dyrektywy.
W rezultacie artyści zyskali prawo do tantiem na dwóch nowych polach – jednym z nich jest udostępnianie filmów i seriali przez platformy streamingowe (tzw. tantiemy z internetu) oraz tantiem za reemitowanie (obejmują dodatkowe wynagrodzenie od płatnych telewizji czy lokalnych kablowych). Jednak na poziomie unijnym nadal brakuje harmonizacji – różnią się stawki, sposób egzekwowania opłat, ich pobierania oraz utwory nimi objęte.
– Brak harmonizacji regulacji dotyczących tantiem i funkcjonowania organizacji zbiorowego zarządzania w sektorze audiowizualnym stanowi poważną przeszkodę dla prowadzenia działalności gospodarczej w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Obecne rozdrobnienie prawne powoduje, że platformy streamingowe muszą dostosowywać się do odmiennych przepisów w każdym kraju, co generuje dodatkowe koszty i komplikacje, utrudniając efektywne planowanie inwestycji i rozwoju usług. Ujednolicenie tych regulacji przez przyszłą Komisję Europejską nie tylko ułatwiłoby działanie platform na jednolitym rynku cyfrowym, ale także zapewniłoby większą przejrzystość i przewidywalność, co w konsekwencji byłoby korzystne dla samych twórców, którzy mogliby liczyć na bardziej spójne i uczciwe warunki rozliczeń niezależnie od kraju, w którym ich utwory są rozpowszechniane – mówi Kacper Krawczyński.
Bardzo ważne dla odpowiedniego działania całego systemu są organizacje zbiorowego zarządzania, które odpowiadają za zarządzanie i ochronę prawami autorskimi artystów, w tym prowadzą negocjacje z platformami, czy decydują o dystrybucji środków uzyskanych z tantiem. Istotne jest, żeby działały przejrzyście i sprawnie, o co powinny zadbać nowe władze unijne.
Światło na nowe technologie

Parlament Europejski przyjął w poprzedniej kadencji pierwsze na świecie ramy prawne, dotyczące sztucznej inteligencji. Akt o sztucznej inteligencji (AI Act) odnosi się m.in. do ryzyka związanego z rozwojem sztucznej inteligencji. Oprócz tego przyjęto również inne kluczowe akty prawne, odnoszące się do rynku cyfrowego — akt o rynkach cyfrowych (DMA) oraz akt o usługach cyfrowych. Jednym z dużych wyzwań, stojącym przed nowo wybranymi członkami Komisji Europejskiej będzie skuteczna implementacja przepisów oraz utrzymanie konkurencyjności przez stymulację innowacji. Istnieje potrzeba uzupełniania przyjętych już regulacji o nowe aspekty, odnoszące się m.in. do inwestycji, badań czy szkoleń.
Ponadto przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w nowej kadencji przygotowanie tzw. aktu o sprawiedliwości cyfrowej (Digital Fairness Act), który miałby stać się podstawą sprawiedliwego, konkurencyjnego rynku cyfrowego i ma sprawić, że istniejące prawodawstwo dot. ochrony konsumentów będzie działało właściwie. Nowa Komisja Europejska będzie, zdaniem szefowej KE, komisją wdrażania przepisów.
[1] za badaniem „Internet w życiu Polaków”, przeprowadzonym na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Materiał reklamowy na zlecenie marki Kancelaria Łukaszewicz & Partners Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER

Druga największa firma Ameryki odsłania swój pomysł na Polskę. Zainwestuje w energetykę
wczoraj 08:09 Biznes
Lotnisko w Radomiu traci pasażerów. Słabe wyniki w październiku
piątek 18:00 Biznes
Wielki kontrakt obronny podpisany. 1,3 mld zł dla polskiej zbrojeniówki
piątek 15:36 Biznes
Nowy p.o. prezesa polskiego giganta górniczego. Kim jest Bartosz Kępa
piątek 15:34 Biznes
TAP ponownie na sprzedaż. Portugalia szuka klientów
piątek 14:29 Biznes
Izrael kupuje samoloty Boeing F-15IA Eagle. Historyczne wzmocnienie
piątek 13:13 Biznes
KNF wydała zgodę. Nowy prezes Pekao S.A. zatwierdzony
piątek 13:12 Biznes
Wybory w USA zmienią rynek kurierski w Polsce? Branża obawia się ceł Trumpa
piątek 07:22 Materiał promocyjny
Co trzeci przedsiębiorca w Polsce ma objawy depresji. Znany bank sprawdził kondycję właścicieli polskich biznesów
czwartek 16:00 Materiał promocyjny
Bleisure – nowy trend w służbowych podróżach
czwartek 11:00 Biznes
Wielka inwestycja Orlenu zostanie wstrzymana? Decyzja do końca roku
czwartek 10:05 Biznes
Orlen musi zdecydować. Kilkadziesiąt miliardów złotych na stole
środa 21:44 Materiał promocyjny
Polski eksport na fali wznoszącej. Jak MŚP korzystają z globalnych szans?
wtorek 15:30 Materiał promocyjny
Moc pierwszego wrażenia. Te elementy mogą być kluczem do sukcesu twojej firmy
wtorek 15:30 Materiał promocyjny
Polacy coraz chętniej korzystają z okazji podczas Black Weeks!
wtorek 12:50 Biznes
Biznesowy sojusz miliarderów. Firma Rafała Brzoski kupi prąd od Dominiki Kulczyk
wtorek 10:35 Materiał promocyjny
Od studenckiego pomysłu po globalne podboje. Młodzi Polacy tworzą przyszłość innowacji
wtorek 10:20 Biznes
Najbardziej kosztowny strajk w USA od ponad 25 lat dobiegł końca
wtorek 09:36 Materiał promocyjny
Jak zielony jesteś? Sprawdź swoją wiedzę o unijnych projektach ekologicznych!
wtorek 08:30 Materiał promocyjny
Od małej firmy do wielkiego gracza: przełomowe rozwiązania w budownictwie
wtorek 02:00 Biznes
Żabka z wyższym zyskiem netto niż rok temu. Sieć sklepów też cały czas się rozrasta
poniedziałek 20:57 Biznes
Dobrze znana w Polsce niemiecka marka szykuje się do zwolnienia tysięcy pracowników
poniedziałek 14:44 Biznes
Ryanair przewiezie mniej pasażerów, niż planował. Nie będzie miał sprzętu
poniedziałek 13:47 Materiał promocyjny
Otwórz firmę w Apfino. W pełni online!
poniedziałek 13:33 Biznes
Będzie licytacja akcji spółki Janusza Palikota. Jest termin i cena wywoławcza
poniedziałek 12:27 Materiał promocyjny
Traveler Pako Lorente – Biznesowa elegancja w każdej podróży
poniedziałek 00:00 Biznes
TSUE zdecydował: burger z soi to też burger. Ale branża mięsna nie powiedziała ostatniego słowa
02.11.2024 Biznes
Właściciel zamyka najlepszą restaurację na świecie. Jest blisko Polski
02.11.2024 Biznes
Niemiecka sieć rzuca wyzwanie Pepco i Action. Wielka ekspansja w Polsce
02.11.2024 Biznes
Te marki nie są polskie, choć może się wydawać inaczej
02.11.2024 Tylko u nas Biznes
Ekologiczne kwatery, raty 0 proc. i pogrzebowa aplikacja. Tak konkurują firmy pogrzebowe
01.11.2024 Biznes
Rosyjski gigant gazowy z miliardowymi stratami
30.10.2024 Biznes
Absurdalna kara dla Google. Rosjanie domagają się kwoty, którą nawet trudno sobie wyobrazić
29.10.2024 Biznes
Handlowy gigant buduje centrum dystrybucyjne. Będzie w pełni zrobotyzowane
29.10.2024 Biznes
Zaczynał w Szwajcarii, w Polsce stworzył spożywcze imperium. "Wizjoner" mięsnego biznesu nie żyje
29.10.2024 Materiał promocyjny
Zielona transformacja Śląska
29.10.2024 Biznes
Polak przejmuje stuletnią firmę w Anglii. Zaczynał od pracy na karuzeli
29.10.2024 Materiał promocyjny
Najlepsze Agencje Doradztwa Personalnego w Polsce 2024
28.10.2024 Biznes
Gigantyczna strata znanej polskiej sieci handlowej. Biegły odmówił opinii
28.10.2024 Materiał promocyjny
Xtreme Fitness Gyms podsumowuje wyniki oraz plany rozwoju podczas Targów Franczyza 2024
28.10.2024 Biznes
Volkswagen zamknie trzy fabryki, zwolni ludzi i obetnie pensje tym, którzy zostaną
28.10.2024 Materiał promocyjny
Polska ma ambitne cele w zakresie transformacji energetycznej
28.10.2024 Biznes
Ulga od składek ZUS. Ruszają wnioski
28.10.2024 Biznes
Burza na prawicy po sprzedaży Ursusa. A chodzi o markę wielokrotnego bankruta
26.10.2024 Biznes
Wniosek o upadłość Rafako. Sąd ustanowił nadzorcę sądowego
25.10.2024 Biznes
Państwowa grupa płaciła za badania, z których później nie korzystała. Milionowe straty
25.10.2024 Biznes
Kolejne dymisje dla synów Zygmunta Solorza. Wyszły ponad medialne imperium
25.10.2024 Biznes
PKP Cargo przyznaje, że nie ma pieniędzy na odprawy dla zwalnianych pracowników
24.10.2024
Źródło