Dostawa wyrzutni Lockheed Martin M142 HIMARS do Polski

Do Polski dotarły dwa ostatnie egzemplarze kołowych wyrzutni Lockheed Martin M142. Jest to ostatnia dostawa realizowana na mocy umowy z 2019 r., kiedy to Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło jeden dywizjon HIMARS-ów.

HIMARS
HIMARS | Foto: Andrzej Wilkiel / MON

— W Polsce zameldowały się dwie ostatnie spośród dwudziestu zakupionych w lutym 2019 roku wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS — czytamy na profilu Agencji Uzbrojenia w serwisie X.

x.com

Warto tutaj podkreślić, że dzisiejsza dostawa różni się od poprzednich. Dostarczone wozy wyposażono bowiem w zasobniki ćwiczebne M68A2 i, o czym przypomina Agencja Uzbrojenia, posłużą przede wszystkim do szkolenia pierwszego dywizjonu ogniowego Homar-A.

Pierwszego, ale niemal na pewno, nie ostatniego. Dzisiejsza dostawa, choć ostatnia z kontraktu podpisanego w 2019 r., to dopiero początek wielkiego programu modernizacyjnego Homar-A. Przypomina o tym m.in. wiceminister obrony narodowej Paweł Bejda, który również na platformie X napisał, że „Pierwszy etap dostaw wyrzutni Homar-A zakończony”.

x.com

HIMARS-y w Wojsku Polskim

Jaki będzie następny etap? Przypomnijmy. W 2019 r. Polska zawarła ze Stanami Zjednoczonymi umowę międzyrządową na dostawy wyrzutni M142 HIMARS o wartości 414 mln dol. Porozumienie dotyczyło łącznie 20 wozów, 18 na sformowanie jednego dywizjonowego modułu ogniowego oraz dwóch, które miały stać się podwaliną do stworzenia krajowego ośrodka szkolenia.

Dostawy wystartowały w 2023 r. W maju dostarczono w dwóch dostawach najpierw pięć, a następnie kolejne dwie wyrzutnie. W listopadzie miała miejsce trzecia dostawa, kiedy to do Polski trafiło kolejnych 11 wrzutni. To zamknęło dostawy do dywizjonu ogniowego, a dzisiejsza dostawa dwóch sztuk szkolnych zamyka kontrakt.

Teraz czekamy na następne. 11 września 2023 r. ówczesny wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę ramową na pozyskanie elementów wyrzutni rakietowych M142 HIMARS. Łącznie Polska ma otrzymać 486 wyrzutni, które pozwolą na sformowanie łącznie 27 dywizjonów. Nowy sprzęt ma być mocno spolonizowany, gdyż nowe wyrzutnie zostaną zamontowane na polskich podwoziach ciężarówek Jelcz 663.45 T60 TS 6×6 oraz zintegrowane z również polskim systemem zarządzania walką Topaz.

Kiedy to nastąpi? Trudno powiedzieć, gdyż cały czas czekamy na podpisanie pierwszych umów wykonawczych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *