Drony z drewna z byłej fabryki mebli. Rażą Rosjan na nawet kilkaset kilometrów

Ukraińska innowacja w dziedzinie bezzałogowców przynosi znaczące oszczędności w produkcji i realny wpływ na działania wojenne – donosi BBC. Drony produkowane z drewna przez rodzimą firmę Terminal Autonomy to kosztowo efektywna alternatywa dla droższych zachodnich odpowiedników. Produkuje się je w byłej fabryce mebli.

Drony zmieniły współczesne pole walki
Drony zmieniły współczesne pole walki | Foto: Paula Bronstein / Stringer / Getty Images
  • Ukraińska firma Terminal Autonomy produkuje kosztowo efektywne drony z drewna
  • Drony są montowane w byłych fabrykach mebli i mają zdolność osiągnięcia celów w odległości nawet 750 km
  • Ukraińskie siły zbrojne wykorzystują drony głównie nocą, wysyłając czasem jednocześnie do 60 maszyn
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na Businessinsider.com.pl

Te latające maszyny, zdolne do osiągnięcia celów w odległości nawet 750 km, są montowane w fabrykach, które wcześniej specjalizowały się w produkcji mebli. Francisco Sierra-Martins, były inżynier Armii Królewskiej w Australii i współzałożyciel TA, w rozmowie z brytyjską stacją porównał swoje produkty do “latających mebli”, które składa się podobnie jak produkty z Ikei.

Wyglądają jak modele dla majsterkowicza, rażą na kilkaset kilometrów
Wyglądają jak modele dla majsterkowicza, rażą na kilkaset kilometrów | Terminal Autonomy / Terminal Autonomy

Jego firma, współpracująca z anonimowym ukraińskim partnerem, ma zdolność produkcyjną przekraczającą setkę dronów dalekiego zasięgu (do 750 km) AQ400 Scythe miesięcznie, a także kilkaset mniejszych bezzałogowców krótkiego zasięgu AQ100 Bayonet zdolne latać do 150 km — podaje BBC.

Czytaj też: To dlatego Ukraina pokonała Rosję na morzu. “Time” wyjaśnia

Drony kamikadze

Mimo że ten typ maszyny jest nazywany “bronią krótkiego zasięgu” to potrafi trafić cel oddalony o kilkaset kilometrów. Scynthe i bayonet mogą być określone mianem dronów “kamikadze”, bo są właściwie pociskami, które eksplodują, gdy trafią w cel.

AQ400 Scythe w locie
AQ400 Scythe w locie | Terminal Autonomy / Terminal Autonomy

Według analizy Justina Bronka z Royal United Services Institute, ukraińskie ataki dronowe na rosyjskie obiekty, takie jak rafinerie czy lotniska wojskowe, spowodowały znaczne komplikacje dla Rosji. Atak na lotnisko w Marinowce skłonił Rosjan do przeniesienia swoich samolotów w głąb kraju, co zmniejszyło częstotliwość bombardowań ukraińskich miast przygranicznych.

Tania broń dalekiego zasięgu

BBC podaje, że TA nie jest jedyną firmą dostarczającą drony dla ukraińskiej armii. Inna firma opracowuje pocisk dalekiego zasięgu, który ma być znacznie tańszy niż porównywalne systemy zachodnie, takie jak brytyjski Storm Shadow.

Ukraińskie siły zbrojne wykorzystują drony głównie nocą, czasem wysyłając jednocześnie do 60 maszyn. Bronk ocenia, że jedynie około 10 proc. z nich osiąga cel, a niektóre są przypadkowo zestrzeliwane przez własną obronę powietrzną Ukrainy.

Kilka dni temu prezydent Zełenski podawał, że ukraiński kompleks obronno-przemysłowy Paljanica intensywnie pracuje nad rozwojem nowych dronów rakietowych. A pierwszy z nich nawet już uderzył. Zasięg Paljanicy ma wynosić 1500 km.

Sierra-Martins sugeruje, że obecne osiągnięcia ukraińskich bezzałogowców to dopiero początek i zapowiada, że do końca roku zobaczymy jeszcze bardziej zaawansowane możliwości ukraińskiej armii w zakresie dronów bojowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *