Władze PZU zapowiedziały wcześniej analizy dotyczące ewentualnych zmian w podejściu do należących do grupy banków. Po wypowiedzi szefa MAP sprzed kilku dni mogło się wydawać, że udziały w Pekao i Aliorze mogą zmienić właściciela. Teraz zaprzecza temu wiceminister.
Obecnie nie ma planu sprzedaży żadnego z banków należących do PZU (chodzi o Pekao i Alior Bank). Nigdzie też nie padła tego typu zapowiedź — wskazuje wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki.
Odniósł się w ten sposób do wywiadu sprzed kilku dni, w którym jego przełożony —szef resortu aktywów państwowych Jakub Jaworowski, powołując się na badania rynkowe, powiedział, że posiadanie dwóch banków jest dla PZU „problematyczne”.
— Nie padło nigdzie ani jedno słowo o sprzedaży. I to jest bardzo istotne i to będziemy podkreślać z całą mocą: nie ma zamiaru sprzedaży żadnego z banków — powiedział Kropiwnicki, odpowiadając na pytania posłów w Sejmie.
Doprecyzował, że zgodnie z ładem korporacyjnym strategię PZU przygotowuje zarząd, a akceptuje rada nadzorcza i walne zgromadzenie.
— To nie minister decyduje o strategii bezpośrednio, tylko strategię przygotowują eksperci, przygotowuje spółka, tak żeby osiągać efekt synergii i żeby jak najwięcej było korzyści tak naprawdę z posiadania tych banków, a nie żeby je sprzedawać — powiedział wiceszef MAP w Sejmie.
We wspomnianym wywiadzie Jakub Jaworowski wskazał na badania, z których wynika, że na świecie rzadko lub w ogóle duże grupy ubezpieczeniowe posiadają banków. — Ten model się wyczerpał. Tam się grupy porozłączały, więc mamy nadzwyczajną sytuację w Polsce, że PZU posiada bank, a że posiada dwa, to już podwójnie nadzwyczajna sytuacja, która też rodzi wiele wyzwań dla PZU z wyceną, działalnością banków w ramach jednej grupy, gdyż one nie jakoś przesadnie, ale trochę jednak ze sobą konkurują. Jest mnóstwo wyzwań, więc tutaj jest najwięcej pytań i wątpliwości — mówił minister.
W ocenie szefa MAP Skarb Państwa ma do odegrania istotną rolę w sektorze bankowym, co pokazał ostatni globalny kryzys. Jak jednak zaznacza, trudno jest mu sobie wyobrazić dalsze zwiększanie w nim zaangażowania państwa.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło