Jednorazowe e-papierosy i aromatyzowane saszetki nikotynowe mogą wkrótce zniknąć z rynku. Jak ogłosił wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, Ministerstwo Zdrowia jest w trakcie modyfikacji przepisów w celu wprowadzenia zakazu tych produktów.

Wojciech Konieczny oświadczył podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, że projekt nowelizacji ustawy tytoniowej uzyskał akceptację zespołu programowego rządu .
Wiceminister wskazał, że ustawa wprowadzi zakaz sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych i aromatyzowanych saszetek nikotynowych. Wspomniał, że ustawa zakaże również sprzedaży artykułów nieujętych w ustawie. Zauważył, że proponowane przepisy zostaną poddane konsultacjom w maju .
Dalsza część artykułu znajduje się po filmie:
Zbadaj „Jak chorują Polacy”: „Zaskakująca różnica między grupami wiekowymi”
Minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła wcześniej na początku marca, że Ministerstwo Zdrowia dąży do wprowadzenia dodatkowych zakazów dotyczących papierosów elektronicznych. Podkreśliła, że stopniowe wdrażanie zakazów jest niezbędne, ponieważ poprawka zakazująca sprzedaży wszystkich papierosów elektronicznych osobom nieletnim musi zostać uchwalona niezwłocznie . Stwierdziła również, że drugi projekt dotyczący wszystkich jednorazowych papierosów elektronicznych będzie wymagał kilku miesięcy notyfikacji.
Zmiana ustawy o ochronie zdrowia
Sejm rozpatruje obecnie rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Projekt zakłada wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych osobom poniżej 18 roku życia.
Ponadto projekt zakłada zakaz używania papierosów elektronicznych z płynami beznikotynowymi (emitującymi opary niezawierające nikotyny) w miejscach publicznych, w których obecnie obowiązuje ograniczenie używania papierosów elektronicznych z płynami nikotynowymi.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego przestrzega przed e-papierosami
W lutym Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB w liście otwartym skierowanym do przedstawicieli ogólnopolskich instytucji opiniotwórczych ostrzegał, że należy pilnie ograniczyć dostęp do jednorazowych papierosów elektronicznych .
Andrzej Parafianowicz, zastępca dyrektora ds. analiz i strategii zdrowia publicznego w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego, Narodowym Zakładzie Higieny-Państwowym Instytucie Badawczym, zwrócił uwagę, że pojawia się coraz więcej badań naukowych dokumentujących znaczną szkodliwość substancji znajdujących się w produktach przeznaczonych do tzw. waporyzacji, potocznie zwanych e-papierosami jednorazowymi lub po prostu „jednorazówkami” .
Tego typu e-papierosy są przeznaczone do jednorazowego użytku, mają wbudowaną baterię, której nie można ładować, oraz zbiornik na płyn, którego nie można uzupełniać ani wymieniać.
Ekspert wskazał, że urządzenia do wapowania różnią się znacząco pod kilkoma kluczowymi względami (takimi jak temperatura i napięcie na elektrodzie), a szeroka gama aromatyzowanych płynów może komplikować ocenę toksyczności konkretnych produktów. Płyny stosowane w e-papierosach składają się głównie z dwóch składników: glikolu propylenowego i gliceryny roślinnej, które mogą być toksyczne
Źródło