Centrum usług wspólnych firmy HEINEKEN w Krakowie jest w fazie intensywnego rozwoju i rozbudowuje struktury. O znaczeniu centrum dla globalnej strategii firmy w obszarze IT Commerce i prowadzonych rekrutacjach rozmawiamy z Arturem Stachyrą, Head of Commerce DevOps w HEINEKEN Kraków.
- Centrum usług wspólnych w Krakowie odgrywa kluczową rolę w transformacji cyfrowej firmy HEINEKEN
- HEINEKEN Kraków to między innymi dział Digital & Technology skupiający kompetencje IT, w tym w obszarze eCommerce
- Planowana jest znacząca rozbudowa D&T Commerce, koncentrująca się przede wszystkim na kompetencjach w obszarze software engineering
- Rekrutacja przewiduje zatrudnienie od 30 do 50 nowych specjalistów IT w każdym z nadchodzących kwartałów, a jej zakończenie planowane jest na początek 2026 roku
Na pytania odpowiada Artur Stachyra, Head of Commerce DevOps w HEINEKEN Kraków.
Od kilkunastu lat zajmuje się budową, zarządzaniem i transformacją organizacji IT, zdobywając doświadczenie w takich firmach jak KION Group, ABB, Capgemini czy Orange. Od maja 2024 roku związany z HEINEKEN, gdzie jest odpowiedzialny za budowę nowej organizacji software engineering’u w ramach funkcji D&T Commerce.
HEINEKEN Kraków wspiera globalnie funkcjonowanie marki HEINEKEN – w jakich obszarach się specjalizujecie?
HEINEKEN Kraków to strategiczne centrum usług wspólnych, które wspiera bardzo różnorodne obszary działalności spółki nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Zatrudniania obecnie ponad 2000 osób, w tym ponad 600 specjalistek i specjalistów IT w dziale Digital & Technology, którzy pracują w różnych obszarach kompetencyjnych i technologicznych, wspierając rozwiązania IT wykorzystywane przez grupę HEINEKEN. Ze względu na wyzwania, jakie obecnie stawia rynek, Centrum w Krakowie odgrywa także kluczową rolę w toczącej się transformacji cyfrowej firmy, wdrażając nowoczesne technologie.
W ramach IT w Krakowie funkcjonuje także zespół D&T Commerce, który specjalizuje się w rozwoju, wdrożeniach i utrzymaniu rozwiązań technologicznych w obszarze wspierania sprzedaży i marketingu. W tym wiodącej platformy B2B eCommerce, której używają setki tysięcy klientów i która notuje roczną sprzedaż ponad 12 mld Euro.
Jaką rolę w strukturze firmy pełni D&T Commerce?
W ostatnich latach kanały eCommerce zyskały na znaczeniu w strukturze przychodów firmy HEINEKEN. D&T Commerce jest odpowiedzialne za rozwój i utrzymanie rozwiązań IT z obszaru eCommerce, i odgrywa ważną rolę w generowaniu przychodów firmy. Jesteśmy częścią globalnych struktur Digital & Technology, które zarządzają obszarem IT w HEINEKEN. Pracownicy D&T Commerce są ulokowani zarówno w Krakowie, w ramach HEINEKEN Kraków jak i w Amsterdamie.
W naszym portfolio znajdują się projekty eCommerce, budowane w oparciu o rozproszoną architekturę, którą HEINEKEN wdraża obecnie na całym świecie. Uwzględnia ona rozwiązania zapewniające doskonałe doświadczenie użytkowników (user experience), serwisy wspierające proces zamówień, narzędzia FinTech oraz rozwiązania oparte o AI. Tworzymy również zespoły specjalizujące się w zarządzaniu cenami i promocjami, a także zespoły odpowiedzialne za globalne wdrożenia naszych produktów.
Zapowiadacie znaczący rozwój zespołu D&T Commerce w firmie – co dokładnie zakładają te plany?
Szybki rozwój obszaru eCommerce wymusił na HEINEKEN istotny i dynamiczny rozwój kompetencji IT w tym obszarze. Dotychczasowy rozwój opierał się głównie na współpracy z partnerami zewnętrznymi. W 2023 roku podjęto strategiczną decyzję o znaczącej rozbudowie D&T Commerce, koncentrując się przede wszystkim na kompetencjach w obszarze software engineering. Decyzja została podjęta w odpowiedzi na rosnący udział kanałów e-commerce w przychodach firmy oraz uznanie tego obszaru za kluczowy dla utrzymania przewagi konkurencyjnej.
Celem tego ambitnego projektu, obejmującego stworzenie kilkudziesięciu nowych zespołów IT i zatrudnienie w Krakowie ponad 260 osób, jest budowa, konsolidacja i utrzymanie wewnątrz HEINEKEN, krytycznej wiedzy oraz kluczowych kompetencji w obszarze IT Commerce. Poprzez rozwój kompetencji wewnętrznych dążymy do zwiększenia jakości rozwiązań oferowanych naszym jednostkom biznesowym na całym świecie, szybkości ich dostarczania, a także do optymalizacji kosztów. Projekt ten, który mam przyjemność prowadzić, powinien zakończyć się na początku 2026 roku.
Kogo planujecie zatrudniać w najbliższym czasie?
W ostatnich tygodniach zakończyliśmy planowanie przyszłych struktur organizacyjnych. Plan rekrutacji, która już się rozpoczęła, przewiduje zatrudnienie w poszczególnych kwartałach od 30 do 50 nowych specjalistów, a rekrutacja powinna zakończyć się na początku wspomnianego 2026 roku. Jesteśmy na etapie poszukiwania inżynierów oprogramowania, specjalizujących się w technologiach frontendowych, w tym developerów, testerów, liderów zespołów developerskich oraz inżynierów DevOps. Kompletujemy także zespoły odpowiedzialne za globalne wdrożenia naszych rozwiązań.
W najbliższym czasie firma planuje również rozszerzenie rekrutacji o specjalistów i specjalistki z zakresu MS Dynamics oraz poszukiwanie kandydatów i kandydatek na stanowiska Scrum Master i Technical Program Manager. W pierwszej fazie procesu rekrutacyjnego skupiamy się na pozyskaniu osób z dużym doświadczeniem, które pomogą w budowie i rozwoju nowych umiejętności wewnątrz organizacji. Niemniej, w naszych zespołach zarezerwowaliśmy około 25 proc. miejsc dla tych, którzy dopiero zdobywają doświadczenie zawodowe lub zaczynają swoją przygodę w IT. Różnorodność naszej organizacji, zarówno pod względem doświadczenia, jak i innych aspektów, jest dla nas bardzo istotna i przywiązujemy do niej dużą wagę.
W ostatniej dekadzie Kraków stał się globalnym centrum technologicznym – co wyróżnia HEINEKEN Kraków na tle innych firm, co może przyciągnąć specjalistów?
Kraków, z licznymi centrami IT oraz dziesiątkami tysięcy specjalistów, stał się kluczowym punktem na europejskiej, a często i światowej mapie rynku IT. Wiele firm, chcących rozwijać lub budować nowe organizacje IT w Krakowie, musi nadal zabiegać o uwagę doświadczonych specjalistów, mimo że co jakiś czas słyszymy o trudnościach gospodarki światowej i ich wpływie na rynek pracy.
W tym kontekście warto wspomnieć, że IT w ramach HEINEKEN Kraków jest w fazie intensywnego rozwoju. Obecnie prowadzonych jest kilka projektów, których celem jest rozbudowa kompetencji technologicznych w krakowskim centrum. Co miesiąc dołącza do nas od kilkunastu do kilkudziesięciu nowych osób. Coraz częściej zespoły w Krakowie przejmują odpowiedzialność za poszczególne obszary IT w całym HEINEKEN. Firma, inwestując w rozwój nowych kompetencji, stawia na innowacyjność i elastyczność, co ma kluczowe znaczenie w obliczu dynamicznie zmieniającego się rynku technologii. Liczymy na to, że dzięki nowym rekrutacjom uda się stworzyć silne i kompetentne zespoły, które będą odpowiadać na rosnące potrzeby biznesowe i technologiczne. Jeśli połączymy to z toczącymi się w firmie transformacjami technologicznymi oraz silną marką, jaką jest HEINEKEN – zdecydowanie warto rozważyć dołączenie do IT w ramach HEINEKEN Kraków.
Na co mogą liczyć wasze obecne i przyszłe zespoły IT? Jakie oferujecie możliwości rozwoju?
Tak istotna rozbudowa zespołu, w tym budowa szerokich kompetencji w obszarze software engineering to nowy rozdział w historii D&T Commerce w HEINEKEN. Liczymy, że nasi pracownicy będą aktywną częścią tej nowej historii. Budujemy nowe zespoły z zupełnie nowymi kompetencjami, rozwijamy istniejące obszary, wdrażamy nowe technologie i rozwiązania. Tak duże zmiany wymagają od nas także stałego rozwijania oferty – zarówno szkoleń, jak i ścieżek certyfikacyjnych. Naszą intencją jest, aby nowo zatrudniane osoby oraz obecni pracownicy i pracownice współtworzyli agendę zmian zachodzących w obszarze eCommerce w HEINEKEN. Ważne jest dla nas, aby mieli możliwość wprowadzenia w życie swoich pomysłów i rozwiązań, a także poszerzania i rozwijania nowych umiejętności oraz wiedzy. Każdy z nich może liczyć na możliwość rozwoju i otwartość na swoje pomysły.
Jakie są plany rozwoju D&T Commerce w HEINEKEN Kraków na kolejne lata?
W 2023 roku, gdy podjęto decyzję o rozbudowie IT dla Commerce, wewnętrzny zespół liczył kilkadziesiąt osób, pracujących głównie w Amsterdamie. Teraz, bazując na przyjętym planie rekrutacji, do 2026 liczba ta przekroczy 300 osób. Większość nowo zatrudnionych znajdzie pracę w HEINEKEN Kraków. Jako D&T Commerce jesteśmy w trakcie ogromnej zmiany organizacyjnej i technologicznej. Wdrażamy nową platformę eCommerce oraz rozwiązania technologiczne oparte na MS Dynamics. Najbliższe dwa lata będą czasem intensywnej pracy, pełnym ciekawych wyzwań, ale i trudności związanych z tego typu działaniami.
Docelowo Kraków stanie się technologicznym centrum rozwiązań eCommerce w HEINEKEN, znacząco przyczyniając się do rozwoju firmy oraz oferując pracownikom D&T Commerce szerokie możliwości rozwoju.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Materiał reklamowy na zlecenie marki HEINEKEN Kraków Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się
Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER
Ikoniczny wieżowiec Banku Pekao S.A. na sprzedaż. Szansa inwestycyjna w sercu warszawskiego biznesu
wczoraj 15:30
Te linie lotnicze ciągle narażają pasażerów na ryzyko i latają nad Rosją
piątek 18:07
Firma odzieżowa straciła miliony. Dziesięć Ukrainek i Białorusinka z zarzutami
piątek 16:51
Jak finansować zieloną transformację? Nowe możliwości nie tylko dla sektora energetycznego
piątek 08:47
KIA wzywa na akcję serwisową. Problemy z hamulcami
24.12.2024
Ryszard Petru przepracował Wigilię w dyskoncie. Stwierdził, że praca "była ciężka"
24.12.2024
Miliardy złotych na modernizację lotniska Chopina w Warszawie
23.12.2024
CPK całkowicie polski. PPL w miejsce zagranicznego partnera
23.12.2024
Ostatnie bastiony rękodzieła. Polscy producenci bombek bronią się przed "chińszczyzną"
21.12.2024
"Cud bożonarodzeniowy" w Volkswagenie. Jest decyzja w sprawie fabryk i zwolnień
21.12.2024
Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na powołanie nowego prezesa dużego banku. Kim jest?
20.12.2024
Realna transformacja zamiast dużych strat. Orlen zmienia kurs największej inwestycji
20.12.2024
Polski design, rzemieślnicze wykonanie, globalny marketplace – Cargo by Owee podbija Europę
20.12.2024
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością
20.12.2024
Od modemu do 5G. Nostalgiczna podróż po historii internetu w Polsce
20.12.2024
Orlen z finansowaniem od EBI. Dwa razy więcej na inwestycje
20.12.2024
Kobieta, liderka, innowatorka – Anna Biekionis od lat zmienia oblicze motoryzacji ciężkiej
20.12.2024
Dzieci Zygmunta Solorza ujawniają kulisy podpisania kluczowych dokumentów
19.12.2024
Gigant od słodyczy inwestuje w polski zakład. Stąd czekolada idzie na całą Europę
19.12.2024
Zygmunt Solorz zmienia plany sukcesji w Cyfrowym Polsacie. Rynek reaguje
19.12.2024
Recepta na sukces na rynku polskim i europejskim
19.12.2024
Wykorzystanie offsetów naturalnych w strategiach dekarbonizacji przedsiębiorstw
19.12.2024
Dlatego Solorz rozstał się z Sołowowem. Mówi też o zamrożeniu dużego atomu
19.12.2024
Czym się zajmuje i skąd ma finansowanie Fundacja Polsat? To jej spadek ma przekazać Zygmunt Solorz
19.12.2024
Miedziowy gigant planuje inwestycje warte miliardy
18.12.2024
Niewielki kraj, wielkie osiągnięcia. Estonia to laboratorium przyszłości obronnej Europy
18.12.2024
Elon Musk rozważa dofinansowanie brexitowców. Nieoficjalne doniesienia
18.12.2024
Afera Nitro-Chem. Czym zajmuje się spółka i jakimi pieniędzmi obraca?
17.12.2024
Z pieluszek produkowanych w warszawskiej fabryce Procter & Gamble korzystają miliony dzieci na całym świecie
17.12.2024
Rząd próbuje hamować ceny masła. Ekspert ocenia skuteczność zapowiedzianych działań
17.12.2024
Jak przedsiębiorstwa mogą wykorzystać modele ESCO i off-balance w transformacji energetycznej bez wkładu własnego?
17.12.2024
E-commerce w Europie: jak trendy zakupowe kształtują rynek w 2024 roku? Polska najbardziej dynamicznie rozwijającym się rynkiem w sektorze OOH
17.12.2024
Świat logistyki w oczekiwaniu na pokój
17.12.2024
Polskie Elektrownie Jądrowe wybrały doradcę do spraw finansowania
16.12.2024
Wiesz, kto rządzi światem? Pytamy o 15 gigantów biznesu
15.12.2024
Fabryka Audi do zamknięcia. Tysiące pracowników stracą pracę
15.12.2024
Amerykańska komisja wznawia dochodzenie w sprawie kontrowersyjnego biznesu Elona Muska
13.12.2024
Na poczcie będzie można oddać stare żelazko, czajnik czy telefon komórkowy
13.12.2024
Lotnisko Chopina zbliża się do 20 mln pasażerów
12.12.2024
Dobre Rozmowy x Worlds Together
12.12.2024
Polski atom z francuskim wsparciem. Kolejne listy intencyjne
12.12.2024
Emerytura dla JDG. Jakie błędy popełniają przedsiębiorcy?
12.12.2024
Jak wybrać najlepsze finansowanie dla firmy? Praktyczny poradnik dla przedsiębiorców
12.12.2024
Lubisz kurczaka? To rekordowy rok polskich producentów. 150 mln sztuk miesięcznie
11.12.2024
Minister Siemoniak: sprawne państwo chroni wolność najważniejszych mediów
11.12.2024
LOT szuka nowych samolotów regionalnych. Decyzja w przyszłym roku
11.12.2024
Raport CASE: branża tytoniowa w Polsce przyniosła budżetowi państwa 38,6 mld zł w 2023 roku
10.12.2024
Nowa ukraińska sieć weszła do Polski. Rossmann ma konkurencję
10.12.2024
Źródło