Poprzednie siły napędowe polskiej ekspansji gospodarczej stopniowo słabną, a niepewność geopolityczna może osłabić entuzjazm niektórych zagranicznych inwestorów. W tym kontekście jeszcze większego znaczenia nabiorą znaczące projekty, które również przyczyniają się do postępu technologicznego polskich pracowników. Jedną z takich inicjatyw jest fabryka Electromobility Poland zlokalizowana w Jaworznie.

- W 2024 r. w Polsce z powodu masowych zwolnień pracę straciło 27 tys. osób, a sektor motoryzacyjny został szczególnie dotknięty
- Model wzrostu oparty na imitacji zagranicznych technologii staje się coraz bardziej wyczerpywalny, co wymusza inwestycje w innowacje i kapitał ludzki.
- Fabryka Electromobility Poland w Jaworznie może odegrać kluczową rolę na rynku pracy, zapewniając miejsca pracy i wspierając rozwój umiejętności w zakresie najnowocześniejszych technologii motoryzacyjnych w regionie uznawanym za centrum polskiego przemysłu motoryzacyjnego
W obliczu wyzwań na rynku pracy i zamknięcia zakładów motoryzacyjnych w Polsce, inwestycja Electromobility Poland (EMP) w Jaworznie ma duże znaczenie dla rynku pracy. Fabryka poświęcona pojazdom elektrycznym i hybrydowym, która ma powstać na skrzyżowaniu województw śląskiego i małopolskiego, może stać się katalizatorem ożywienia zatrudnienia i podniesienia kwalifikacji w sektorze motoryzacyjnym.
Uczestnicy dyskusji „O realnym rozwoju polskiego przemysłu przyszłości” podkreślali, w jakim stopniu przyszłość zatrudnienia i jakość miejsc pracy zależą od skutecznego przyciągania inwestycji, unowocześniania gospodarki i rozważnego wsparcia państwa.
Wyzwania na rynku pracy
Pomimo, że ogólna stopa bezrobocia utrzymuje się na historycznie niskim poziomie, w ostatnich miesiącach w Polsce nastąpił gwałtowny wzrost masowych zwolnień – w 2024 r. pracę straci 27 000 osób. Sektor motoryzacyjny został szczególnie dotknięty, ponieważ wielu producentów części i silników zamknęło działalność, a główni pracodawcy, tacy jak Stellantis w Tychach, Magneti Marelli w Bielsku-Białej i MA Poland, ogłosili cięcia obejmujące łącznie setki miejsc pracy. Ta sytuacja podkreśla pilną potrzebę nowych inwestycji w regionie, które będą w stanie wchłonąć wykwalifikowany personel i zapobiec odpływowi specjalistów.
Źródło