Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the gd-rating-system domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/gibnews/htdocs/gibnews.pl/wp-includes/functions.php on line 6121
Sektorowe rady ds. kompetencji tworzą przyszłe kadry! - Gospodarka i Biznes News

Sektorowe rady ds. kompetencji tworzą przyszłe kadry!

Sektorowe rady ds. kompetencji to miejsca współpracy biznesu, edukacji, nauki i instytucji branżowych. Analizują sytuację w danej branży i na tej podstawie przygotowują rekomendacje, w których wskazują, jakich kwalifikacji brakuje w poszczególnych sektorach. Następnie Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przyznaje dofinansowanie na usługi szkoleniowe i doradcze wynikające z przyjętych rekomendacji. Obecnie PARP prowadzi konkurs na wybór podmiotów, którym powierzy organizację i prowadzenie sektorowych rad ds. kompetencji (SRK). Konkurs potrwa do 25 lutego 2025 roku.

Sektorowe rady ds. kompetencji tworzą przyszłe kadry! - INFBusiness

– Sektorowe rady ds. kompetencji są oddolnymi inicjatywami, w których każdy sektor sam decyduje, kto powinien włączyć się w prace rady. Obowiązkowo jednak w skład rad muszą wejść m.in. przedstawiciele przedsiębiorców i instytucji edukacyjnych. Członkowie rad tworzą wspólne projekty służące lepszemu przygotowaniu przyszłych kadr – wyjaśnia Daniel Nowak, ekspert z Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach w PARP. – Taki system jest w stanie wesprzeć przedsiębiorców zarówno właściwymi rozwiązaniami gospodarczymi, jak i odpowiednio przygotowanymi, wyedukowanymi zespołami pracowników. Zacieśniona współpraca na linii biznes – edukacja przyczynia się do zmniejszania luk kompetencyjnych, co przynosi wymierne korzyści dla firm i obywateli.

Wyjść naprzeciw oczekiwaniom

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na przestrzeni lat wielokrotnie spotykała się z przedsiębiorcami, którzy przyznawali, że mają trudności w pozyskaniu kadry o wymaganych kompetencjach. Te negatywne tendencje potwierdzały badania Bilansu Kapitału Ludzkiego (BKL), realizowane przez PARP i Uniwersytet Jagielloński. Jego wyniki z lat ubiegłych wskazywały, że trzy czwarte przedsiębiorców deklarowało problem ze znalezieniem kandydatów do pracy odpowiadających ich potrzebom. Twierdzili, że nie mają czasu na uczenie kandydatów podstawowych umiejętności, deklarowali jednak możliwość ich doszkalania.

Z tych samych badań wynikało, że ok. 30% pracodawców nie inwestowało w rozwój swoich pracowników, natomiast 25% spośród tych pracodawców, którzy korzystali z edukacji pozaformalnej, nie była zadowolona z jej efektów. Jako główną przyczynę braku zainteresowania podnoszeniem kompetencji swoich zespołów przedsiębiorcy wskazywali brak oferty odpowiadającej na ich potrzeby.

– Niedostępność osób z odpowiednimi kompetencjami jest dla przedsiębiorców tak samo dużym ograniczeniem w rozwoju firmy jak niedostępność kapitału. Wynika z ogromnych zmian na rynku i oznacza konieczność ciągłego podnoszenia kompetencji. Obecnie obserwujemy duży wzrost zapotrzebowania na pracowników z nowymi umiejętnościami i wysokim poziomem kompetencji – mówi Daniel Nowak z PARP i dodaje: – System rad sektorowych w Polsce stanowi odpowiedź na konieczność zwiększenia dopasowania kompetencyjnego pracowników do wymagań gospodarki.

Warto zaznaczyć, że działalność SRK jest zbieżna z inną inicjatywą realizowaną przez PARP na rzecz podniesienia kompetencji. Mowa o konkursie „Pracodawca Jutra”, w którym m.in. nagradzane są firmy współpracujące z sektorem edukacji. Dzięki konkursowi możliwa jest wymiana dobrych praktyk w zakresie zarządzania ludźmi w organizacjach oraz tworzenia przyjaznego środowiska pracy, kształtowanego technologią oraz innowacjami.

Cele i zadania systemu rad sektorowych (SRK)

Celem systemu rad sektorowych jest zmniejszenie niedopasowania kompetencyjnego na rynku pracy. Jest on osiągany poprzez działania realizowane przez SRK, obejmujące szeroki zakres zadań, tj.:

  • identyfikowanie luk kompetencyjnych zarówno obecnych, jak i przyszłych, z uwzględnieniem przewidywanych zmian w sektorze;
  • formułowanie rekomendacji w zakresie dostosowania kadr gospodarki do aktualnych potrzeb przedsiębiorców w danym sektorze gospodarki;
  • wsparcie legislacyjne – przygotowywanie propozycji zmian prawnych, które mogą poprawić jakość kształcenia zawodowego;
  • inicjowanie współpracy edukacyjno-zawodowej – wsparcie praktyk, staży oraz współtworzenie podstawy programowej dla edukacji zawodowej;
  • inicjowanie współpracy przedsiębiorców z uczelniami i administracją publiczną w celu zintegrowania tych środowisk;
  • monitorowanie sektora – analiza sytuacji w branży oraz jej przyszłych potrzeb, z uwzględnieniem wpływu cyfryzacji, automatyzacji oraz zmian środowiskowych.

System SRK łączy świat biznesu i edukacji

Rady sektorowe przygotowują ramy prawne dla efektywnego i praktycznego kształcenia specjalistów. Zachęcają przedsiębiorców do angażowania się w kształcenie poprzez organizację praktyk i staży oraz współtworzenie podstawy programowej dla kształcenia zawodowego. W ramach systemu budowane jest partnerstwo przedsiębiorstw z instytucjami rynku pracy i edukacji oraz administracją publiczną, co pozwala na dostarczanie wiarygodnych danych o potrzebnych kwalifikacjach w poszczególnych sektorach i zwiększa skuteczność działań edukacyjnych, a także pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego.

Organizację i prowadzenie rady sektorowej powierza Prezes PARP. W skład rad mogą wchodzić przedstawiciele przedsiębiorstw, sektora edukacyjnego, instytutów badawczych, firm szkoleniowych oraz ministerstw. Wspólnie pracują nad tym, aby zapewnić wysoki poziom kształcenia, odpowiadający na aktualne i przyszłe potrzeby rynku pracy. Dodatkowo SRK prowadzą dialog z decydentami politycznymi, przez co wpływają na kształt regulacji prawnych, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju danego sektora.

– Ekspercki i szeroki skład rad pozwala na rzetelną identyfikację luk kompetencyjnych w sektorze i ich prognozowanie. Są one podstawą do podejmowania przez administrację publiczną decyzji opartych na dowodach, przy zachowaniu współpracy wszystkich uczestników systemu – komentuje Małgorzata Łuczak, ekspertka z Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach PARP.

Trwa konkurs PARP na organizację SRK. Koniec pierwszej rundy aplikacyjnej już 7 października!

Do 25 lutego 2025 r. przyjmowane są wnioski w konkursie, który ma wyłonić podmioty odpowiedzialne za organizację i prowadzenie sektorowych rad ds. kompetencji (SRK). Jednocześnie przypominamy, że nabór został podzielony na trzy rundy:

  • od 17 lipca 2024 r. do 7 października 2024 r.,
  • od 8 października 2024 r. do 2 stycznia 2025 r.,
  • od 3 stycznia 2025 r. do 25 lutego 2025 r., do godz. 16.00.

Po upływie terminu konkretnego przedziału czasowego nastąpi ocena wniosków złożonych w danym okresie. Takie rozwiązanie ma skrócić czas rozpatrywania wniosków w danej rundzie aplikacyjnej.

Wyłonione w konkursie podmioty będą mogły jako jedyne wnioskować o wsparcie finansowe ze środków programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021–2027 (FERS) na realizację projektów obejmujących identyfikację i monitorowanie potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w sektorach. Wnioskodawca jednak będzie musiał zapewnić własne środki na organizację i prowadzenie sektorowej rady ds. kompetencji, czyli zadania związane np. z ustaleniem regulaminu rady, składu członkowskiego, itd.

Na ten cel w obecnej perspektywie finansowej przeznaczono około 480 mln zł, w tym dla podmiotów prowadzących rady zarezerwowano ok. 100 mln zł, reszta będzie przeznaczona dla przedsiębiorców sektorów na szkolenia i doradztwo wynikające z rekomendacji rad.

– Naszym celem jest wyłonienie podmiotów, które najlepiej spełniają wymagania dotyczące zarządzania, monitorowania i wspierania działań rady w danym sektorze, dlatego PARP realizuje konkurs w dwóch trybach: otwartym i zamkniętym. W trybie zamkniętym zaproszenia skierowaliśmy do podmiotów, które już wcześniej prowadziły rady sektorowe. Tryb otwarty umożliwia ubieganie się o powierzenie organizacji i prowadzenia SRK nowym podmiotom zainteresowanym danym sektorem – mówi Marzena Cieślak, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Kadr w Przedsiębiorstwach z PARP.

Szczegółowe informacje dotyczące naboru otwartego znajdują się na stronie internetowej PARP.

Sektorowe rady ds. kompetencji tworzą przyszłe kadry! - INFBusiness

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Artykuł sponsorowany Udostępnij artykuł Newsletter Bądź na bieżąco z informacjami ze świata biznesu i finansów Zapisz się

Najpopularniejsze w BUSINESS INSIDER

Standardy, synergia, sukces. Reklamodawcy inicjują przemianę rynku [RELACJA] Biznes

Standardy, synergia, sukces. Reklamodawcy inicjują przemianę rynku [RELACJA]

wczoraj 17:00 Redakcja Businessinsider "Browary będą znikać". Prezes Carlsberg Polska o sytuacji branży Biznes

"Browary będą znikać". Prezes Carlsberg Polska o sytuacji branży

wczoraj 11:43 Jacek Frączyk Ujawnili, ile Cristiano Ronaldo płaci swoim pracownikom. Jest kwota Biznes

Ujawnili, ile Cristiano Ronaldo płaci swoim pracownikom. Jest kwota

wczoraj 07:20 KUC Najbogatsza Rosjanka właśnie straciła połowę majątku. W tle romans i napad Czeczenów Biznes

Najbogatsza Rosjanka właśnie straciła połowę majątku. W tle romans i napad Czeczenów

wczoraj 06:41 KUC Mrówka pokonała słonia. Porównanie finansów Legii i Jagiellonii z ich przeciwnikami Biznes

Mrówka pokonała słonia. Porównanie finansów Legii i Jagiellonii z ich przeciwnikami

piątek 15:35 Jacek Frączyk Ruszyła pierwsza edycja programu #NestleDlaNauki Materiał promocyjny

Ruszyła pierwsza edycja programu #NestleDlaNauki

piątek 13:37Jednorazowe e-papierosy z Rosją w tle. Dziwna przeszłość nikotynowego biznesu w Polsce Tylko u nas Biznes

Jednorazowe e-papierosy z Rosją w tle. Dziwna przeszłość nikotynowego biznesu w Polsce

piątek 06:00 Grzegorz Kowalczyk Wszystkie spółki DANONE w Polsce dołączają do ruchu B Corp Materiał promocyjny

Wszystkie spółki DANONE w Polsce dołączają do ruchu B Corp

piątek 00:00Blik z autoryzacją w Rumunii. "Kluczowy krok w rozwoju" Biznes

Blik z autoryzacją w Rumunii. "Kluczowy krok w rozwoju"

czwartek 14:47 JAF Volkswagen Financial Services łączy emocjonalny storytelling z przekazem o flotach w najnowszej kampanii marketingowej Materiał promocyjny

Volkswagen Financial Services łączy emocjonalny storytelling z przekazem o flotach w najnowszej kampanii marketingowej

czwartek 12:26Allegro łączy siły z Visa i wprowadza kartę płatniczą Materiał promocyjny

Allegro łączy siły z Visa i wprowadza kartę płatniczą

czwartek 11:05Nowa siła na rynku profesjonalnych usług audytorsko-doradczych Materiał promocyjny

Nowa siła na rynku profesjonalnych usług audytorsko-doradczych

czwartek 11:04Co tam, panie, w KRS-ie? Czyli jak wspierać jawność obrotu gospodarczego w Polsce Materiał promocyjny

Co tam, panie, w KRS-ie? Czyli jak wspierać jawność obrotu gospodarczego w Polsce

środa 15:00Dino rośnie w siłę. Już blisko 2,6 tys. sklepów Biznes

Dino rośnie w siłę. Już blisko 2,6 tys. sklepów

środa 10:35 ANA Co się dzieje w imperium Zygmunta Solorza? Onet ujawnia kulisy sprawy Biznes

Co się dzieje w imperium Zygmunta Solorza? Onet ujawnia kulisy sprawy

środa 10:07 ANA Zbigniew Jagiełło odpowiada na zarzuty. "Niedorzeczne" Biznes

Zbigniew Jagiełło odpowiada na zarzuty. "Niedorzeczne"

wtorek 15:32 ygi Akt oskarżenia w sprawie byłego prezesa PKO BP już w sądzie. Osiem zarzutów Biznes

Akt oskarżenia w sprawie byłego prezesa PKO BP już w sądzie. Osiem zarzutów

wtorek 13:09 KUC MAP reaguje na doniesienia w sprawie Totalizatora Sportowego Biznes

MAP reaguje na doniesienia w sprawie Totalizatora Sportowego

wtorek 11:51 KUC Już jutro konferencja Wellbeing Summit Materiał promocyjny

Już jutro konferencja Wellbeing Summit

wtorek 11:03Gaz jako paliwo nie odszedł jeszcze do lamusa. "Na świecie rozwija się bardzo dynamicznie" Biznes

Gaz jako paliwo nie odszedł jeszcze do lamusa. "Na świecie rozwija się bardzo dynamicznie"

wtorek 11:01 REN Odkryj potencjał gospodarki obiegu zamkniętego. Sprawdź dostępne dotacje i wsparcie Materiał promocyjny

Odkryj potencjał gospodarki obiegu zamkniętego. Sprawdź dostępne dotacje i wsparcie

wtorek 10:43Saszetki z alkoholem na sklepowych półkach. Mamy odpowiedź firmy Biznes

Saszetki z alkoholem na sklepowych półkach. Mamy odpowiedź firmy

wtorek 09:55 Anna Anagnostopulu Grow Now otwiera swoje biuro w USA  - to nowe możliwości globalnej sprzedaży dla polskich marek Materiał promocyjny

Grow Now otwiera swoje biuro w USA – to nowe możliwości globalnej sprzedaży dla polskich marek

wtorek 09:34WeNet zaczyna grać w innej lidze i stawia na AI. "To krok milowy dla naszego rozwoju" [WYWIAD] Biznes

WeNet zaczyna grać w innej lidze i stawia na AI. "To krok milowy dla naszego rozwoju" [WYWIAD]

wtorek 09:00 Grzegorz Kubera W sklepach pojawił się alkohol w tubkach. Polski gigant się odcina Biznes

W sklepach pojawił się alkohol w tubkach. Polski gigant się odcina

wtorek 08:05 KUC Wielkie przegrupowanie w handlu. Lidl wygrał wojnę na reklamy, Leroy Merlin ucierpiał na Rosji Biznes

Wielkie przegrupowanie w handlu. Lidl wygrał wojnę na reklamy, Leroy Merlin ucierpiał na Rosji

wtorek 06:25 Jacek Frączyk Konkurencyjność europejskiej gospodarki oraz wyzwania związane z polską prezydencją w UE głównymi tematami III Kongresu „Dialog o Gospodarce” Materiał promocyjny

Konkurencyjność europejskiej gospodarki oraz wyzwania związane z polską prezydencją w UE głównymi tematami III Kongresu „Dialog o Gospodarce”

poniedziałek 16:39Kłopoty z dyrektywą odpadową. Brak decyzji niepokoi biznes Biznes

Kłopoty z dyrektywą odpadową. Brak decyzji niepokoi biznes

poniedziałek 06:50 ygi ORLEN przeznaczył 35 mln zł na walkę ze skutkami powodzi Materiał promocyjny

ORLEN przeznaczył 35 mln zł na walkę ze skutkami powodzi

27.09.2024Klęska rządu w walce z e-papierosami. Tak łagodzi prawo dla branży wartej miliony Tylko u nas Biznes

Klęska rządu w walce z e-papierosami. Tak łagodzi prawo dla branży wartej miliony

27.09.2024 Grzegorz Kowalczyk W rodzinno-biznesowej układance Zygmunta Solorza nie dzieci są najważniejsze. Eksperci o "paraliżu decyzyjnym" Biznes

W rodzinno-biznesowej układance Zygmunta Solorza nie dzieci są najważniejsze. Eksperci o "paraliżu decyzyjnym"

27.09.2024 DSZ Minister porozmawia w sprawie Rafako. 100 mln zł z państwowej kasy Biznes

Minister porozmawia w sprawie Rafako. 100 mln zł z państwowej kasy

26.09.2024 JAF Z historycznego budynku poczty luksusowy hotel. Jest decyzja w Krakowie Biznes

Z historycznego budynku poczty luksusowy hotel. Jest decyzja w Krakowie

26.09.2024 JAF Jak kupować energię dla firmy? Praktyczny poradnik dla firm Materiał promocyjny

Jak kupować energię dla firmy? Praktyczny poradnik dla firm

25.09.2024Po powodzi turyści masowo uciekają z Dolnego Śląska Biznes

Po powodzi turyści masowo uciekają z Dolnego Śląska

25.09.2024 ANA „Granty na Eurogranty” - nabór trwa! Materiał promocyjny

„Granty na Eurogranty” – nabór trwa!

25.09.2024Polska firma porozumiała się z Hiszpanami. Będą budować kolej dużych prędkości Biznes

Polska firma porozumiała się z Hiszpanami. Będą budować kolej dużych prędkości

24.09.2024 DS InPost Pay - dołącz do sprzedażowej rewolucji w e-commerce! Materiał promocyjny

InPost Pay – dołącz do sprzedażowej rewolucji w e-commerce!

24.09.2024Motoryzacyjny gigant zwalnia w Gliwicach. Setki pracowników na bruk Biznes

Motoryzacyjny gigant zwalnia w Gliwicach. Setki pracowników na bruk

24.09.2024 Jacek Frączyk Rekord na Okęciu. Najlepsze trzy miesiące w historii Biznes

Rekord na Okęciu. Najlepsze trzy miesiące w historii

24.09.2024 JAF Orlen postawi fotowoltaikę na dachach stacji benzynowych Biznes

Orlen postawi fotowoltaikę na dachach stacji benzynowych

24.09.2024 KUC Będą ułatwienia dla firm zatrudniających żołnierzy WOT. Oto szczegóły Biznes

Będą ułatwienia dla firm zatrudniających żołnierzy WOT. Oto szczegóły

24.09.2024 KUC Jak BXF Energia planuje zrewolucjonizować rynek zielonej energii. Rozmowa z Piotrem Świeckim, prezesem BXF Energia z Grupy Budimex Materiał promocyjny

Jak BXF Energia planuje zrewolucjonizować rynek zielonej energii. Rozmowa z Piotrem Świeckim, prezesem BXF Energia z Grupy Budimex

23.09.2024Prokuratura zasypana wnioskami ze spółek. Donoszą na poprzedników Biznes

Prokuratura zasypana wnioskami ze spółek. Donoszą na poprzedników

23.09.2024 KUC Akcenta: ryzyko walutowe dotyczy każdego eksportera i importera. Można je ograniczyć lub zlikwidować online Materiał promocyjny

Akcenta: ryzyko walutowe dotyczy każdego eksportera i importera. Można je ograniczyć lub zlikwidować online

23.09.2024W Gdańsku powstaje fabryka wież wiatrowych. "Nie obawiamy się o zbyt" Tylko u nas Biznes

W Gdańsku powstaje fabryka wież wiatrowych. "Nie obawiamy się o zbyt"

22.09.2024 Barbara Oksińska Wiceminister cyfryzacji komentuje wstrzymaną inwestycję Intela. To "wieczność" Biznes

Wiceminister cyfryzacji komentuje wstrzymaną inwestycję Intela. To "wieczność"

21.09.2024 DS 1,8 tys. osób do zwolnienia. Protest pracowników Biznes

1,8 tys. osób do zwolnienia. Protest pracowników

20.09.2024 JAF

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *