„Czas na ratyfikację”. UE odpowiada na cła USA

Antonio Costa, przewodniczący Rady Europejskiej, stwierdził, że nadszedł czas, aby poprzeć porozumienia z Mercosurem i Meksykiem, a także wyraził poparcie dla Komisji Europejskiej w dyskusjach handlowych z USA. Jest to odpowiedź na nowe taryfy wprowadzone przez Donalda Trumpa.

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa
Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa | Zdjęcie: FREDERICK FLORIN / East News

„Handel jest znaczącym motorem globalnego dobrobytu. UE nadal będzie silnym zwolennikiem wolnego i sprawiedliwego handlu” – zauważył Costa.

„Będziemy współpracować ze wszystkimi partnerami i będziemy kontynuować wzmacnianie i poszerzanie naszych powiązań handlowych. Nadszedł czas, aby ratyfikować umowy z Mercosur i Meksykiem oraz asertywnie zaangażować się w negocjacje z Indiami i innymi kluczowymi partnerami” – kontynuował.

Kod HTML

Oświadczenie Przewodniczącego Rady Europejskiej

W środę wieczorem prezydent USA Donald Trump uchwalił rozporządzenie ustanawiające „wzajemne taryfy” wynoszące co najmniej 10% na towary importowane; w przypadku produktów z UE stawka wyniesie 20%. Taryfy ogłoszone przez USA mają stanowić połowę całkowitych taryf i pozataryfowych barier handlowych nałożonych przez inne kraje. W przypadku Chin taryfy wyniosą 34% (zostanie to dodane do wcześniej zadeklarowanych taryf 20%, co łącznie wyniesie 54%); w przypadku Japonii wyniosą 24%; w przypadku Indii 26%; a w przypadku Korei Południowej 25%. Uniwersalna stawka taryfowa w wysokości 10% ma wejść w życie 5 kwietnia, natomiast taryfy specyficzne dla poszczególnych krajów zostaną wdrożone 9 kwietnia.

Chociaż wielu światowych liderów szybko odpowiedziało na zapowiedź Trumpa, Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za politykę handlową UE, zareagowała po ponad siedmiu godzinach. W swoim czwartkowym porannym oświadczeniu nie ujawniła, jak przewidywano, wartości towarów amerykańskich, które miałyby zostać objęte odwetowymi taryfami UE. Zamiast tego przypomniała, że UE finalizuje taryfy ogłoszone wcześniej w reakcji na wzrost taryf na stal i aluminium przez USA (obowiązujący od 13 kwietnia) i wprowadziła nowe taryfy.

Po nałożeniu przez USA 25% taryf na stal i aluminium 12 marca szefowa KE ogłosiła taryfy odwetowe o łącznej wartości 26 mld euro. Ogłosiła zawieszenie taryf z pierwszej administracji Trumpa w wysokości 8 mld euro i ujawniła nowe taryfy o wartości 18 mld euro, w tym na produkty ze stali i aluminium, tekstylia, wyroby skórzane, sprzęt gospodarstwa domowego, narzędzia gospodarstwa domowego, tworzywa sztuczne, produkty z drewna, drób, wołowinę, niektóre owoce morza, orzechy, jaja, produkty mleczne, cukier i warzywa.

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *