Wniosek Polski o płatność z Krajowego Planu Odbudowy został właśnie pozytywnie zaopiniowany przez Unie Europejską. Jak poinformował wiceminister finansów Paweł Karbownik, ok. 13 grudnia br. ma trafić do Polski 40 mld zł. Dodał, że trwają ostatnie procedury.
— Ostatnie procedury i w okolicach 13 grudnia trafi do Polski 40 mld złotych — napisał na serwisie społecznościowym X Paweł Karbownik.
x.com
12 listopada br. szefowa Ministerstwa Fundusz i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że Komisja Europejska zaakceptowała wstępnie drugi i trzeci wniosek Polski o płatność.
MFiPR zaznaczyło w komunikacie, że przygotowuje się na największy przelew środków unijnych, jaki kiedykolwiek jednorazowo trafił do Polski — do końca listopada ma ostatecznie zostać zaakceptowany trzeci wniosek o płatność z KPO dla Polski, który zawierać będzie trzecią i czwartą transzę pieniędzy (łącznie polski plan przewiduje dziewięć transz). W sumie da to kwotę 9,4 mld euro (40 mld zł). 5,3 mld euro będą stanowić pożyczki, a 4,1 mld euro trafi do Polski w formie bezzwrotnej.
Pod koniec ubiegłego tygodnia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko powiedział, że w kolejnym kroku Polska skieruje do Komisji Europejskiej następny wniosek o płatność. Ma to nastąpić w grudniu.
Pierwszy wniosek o płatność z KPO na 6 mld 300 mln euro (ok. 27 mld zł) Polska złożyła w połowie grudnia 2023 r., 1,5 roku od akceptacji przez KE polskiego Planu. W lutym br. Komisja wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku. Pieniądze wpłynęły do Polski w połowie kwietnia br.
Po rewizji Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności składa się z 57 inwestycji i 54 reform. Polska otrzyma z KPO 59 mld 800 mln euro (257 mld 100 mln zł), w tym 25 mld 270 mln euro (108 mld 600 mln zł) w postaci dotacji i 34 mld 540 mln euro (148 mld 500 mln zł) w formie preferencyjnych pożyczek.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło