W polskim przemyśle utrzymuje się różnica między rosnącymi sektorami nastawionymi na sprzedaż krajową a tymi nastawionymi na eksport, w których produkcja spada. W tej drugiej grupie wyróżnia się motoryzacja zaczynająca odczuwać efekty niemieckich problemów — czytamy w piątkowym „Pulsie Biznesu”.
„Polski przemysł jest jakby w czyśćcu — jako całość nie rośnie zgodnie z trendem historycznym, ale też nie przechodzi recesji takiej, jak przemysł niemiecki czy ostatnio węgierski” — stwierdzono w piątkowym wydaniu gazety.
Czytaj też: Chiny budują największe na świecie lotnisko na sztucznej wyspie
Powołując się na dane GUS, zwrócono uwagę, że w samym listopadzie produkcja przemysłowa spadła o 1,5 proc. rok do roku, „ale patrząc na średnią trzymiesięczną – wskaźnik bardziej stabilny i miarodajny – notujemy wzrost w okolicach 1 proc.”. „Ten trend nie zmienia się już od pół roku. Dane są raz lepsze, raz gorsze, ale na ogół trend jest minimalnie wzrostowy. Dla porównania — w Unii Europejskiej produkcja spada w tempie 1 proc., a w Niemczech w tempie 3 proc.” — podano.
Promocja
Inwestowanie bez prowizji?
Tak – to możliwe. W XTB nie płacisz prowizji za inwestowanie w prawdziwe akcje i ETF-y do kwoty 100 000 EUR miesięcznego obrotu (Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10 EUR)).
Wybieraj spośród przeszło 3600 spółek notowanych na 16 najpopularniejszych giełdach świata wykorzystując do tego rozbudowany skaner.
Czytaj też: Resort cyfryzacji: AI i cyberbezpieczeństwo priorytetami prezydencji w UE
„W ujęciu zagregowanym tradycyjnie nie widać różnic między sektorami, a one są nadzwyczaj istotne w obecnym cyklu. Utrzymuje się istotna różnica między sektorami nastawionymi na sprzedaż krajową a tymi nastawionymi na eksport. W pierwszych produkcja rośnie w średnim tempie 3 proc., a w drugich spada w średnim tempie 1 proc. Do pierwszej grupy należy m.in. sektor spożywczy, przetwórstwo drewna i papieru, przemysł poligraficzny, chemia, farmacja, materiały budowlane i metale. W drugiej grupie, tej eksportowej, znajdują się m.in. producenci elektroniki, urządzeń AGD i maszyn elektrycznych, meble, sprzęt transportowy oraz motoryzacja” — czytamy.
Jak pisze gazeta, wśród sektorów notujących największe spadki wyróżnia się motoryzacja. W samym listopadzie spadek w tym sektorze wyniósł 16,4 proc. rok do roku, co jest jednym z najgorszych wyników w ostatnich 15 latach. „W pewnej mierze jest to efekt niekorzystnego układu dni roboczych, ale średnia trzymiesięczna też jest ujemna i wynosi -4,1 proc. Tym samym do Polski zaczynają docierać skutki niemieckich turbulencji. W samych Niemczech produkcja w ciągu trzech miesięcy do października (ostatnie dostępne dane) obniżyła się o 1,5 proc., a w całej UE o 5 proc.” — czytamy w piątkowym „Pulsie Biznesu”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Źródło