Rodzice mogą dostać nowy dodatek. Przysługuje konkretnej grupie Polaków

Rodzice, którzy musieli wziąć wolne w pracy, żeby zająć się dzieckiem w razie zamknięcia placówki oświatowej z powodu powodzi, mają prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. O nowym świadczeniu informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadziła tzw. specustawa powodziowa.

Rodzice mogą dostać nowy dodatek. Przysługuje konkretnej grupie Polaków
Rodzice mogą dostać nowy dodatek. Przysługuje konkretnej grupie Polaków | Foto: Evgeny Bakharev / Shutterstock
  • Nowy zasiłek opiekuńczy jest adresowany do osób z terenów dotkniętych wrześniową powodzią w południowo-zachodniej Polsce
  • Na świadczenie mogą liczyć rodzice, którzy musieli wziąć wolne w pracy, żeby zająć się dzieckiem do 8. roku życia w sytuacji, gdy placówka, do której uczęszcza maluch, została zamknięta z powodu powodzi
  • Świadczenie zostało zapisane w tzw. specustawie powodziowej
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Powódź, z którą walczyły tysiące Polek i Polaków, wymogła na rządzących uchwalenie specustawy. Na jej mocy osoby poszkodowane otrzymają pomoc — m.in. przedsiębiorcy mogą liczyć na ulgi i ułatwienia finansowe. Skorzystają na niej także rodzice z terenów dotkniętych kataklizmem.

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który wprowadziła tzw. specustawa powodziowa, jest adresowany do osób z terenów dotkniętych wrześniową powodzią w południowo-zachodniej Polsce.

„Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu rodzicowi, który musiał wziąć wolne w pracy, żeby zająć się dzieckiem do 8. roku życia w sytuacji, gdy placówka, do której uczęszcza maluch, została zamknięta z powodu powodzi. Co ważne, dzieckiem nie może opiekować się niania lub dzienny opiekun” – informuje Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.

Rodzice mogą dostać nowy dodatek. Przysługuje konkretnej grupie Polaków

Jak wyjaśnia rzecznik, dodatkowy zasiłek otrzyma również rodzic na opiekę nad dzieckiem do 18. roku życia, które ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, dzieckiem do 16 lat z orzeczeniem o niepełnosprawności, dzieckiem do 24 lat z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub dzieckiem z orzeczeniem o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo

Zamiast potoku rwąca rzeka. Powódź w Michałkowej

Ten dodatkowy zasiłek przysługuje także opiekunowi dorosłej osoby z niepełnosprawnością w przypadku zamknięcia placówki, do której taka osoba uczęszcza. Dotyczy to także osób zagrożonych niedostosowaniem społecznym. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, trzeba złożyć oświadczenie. Pracownik lub zleceniobiorca dostarcza je swojemu pracodawcy lub zleceniodawcy.

Osoba, która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą albo współpracuje z prowadzącym działalność, przesyła oświadczenie do ZUS. Może to zrobić przez internet – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS/eZUS. W tym celu powinien skorzystać z pisma ogólnego POG ZUS. W oświadczeniu musi być wpisana klauzula: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia” – dodaje Dyląg. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *