Zapaść sprzedaży nowych mieszkań w Polsce. Największe spadki w kluczowych miastach

Drugi kwartał przyniósł spadek sprzedaży mieszkań na sześciu głównych rynkach w Polsce. Według danych firmy doradczej JLL, deweloperzy sprzedali łącznie 9,8 tys. mieszkań, co oznacza spadek o blisko 11 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Spadki w Warszawie i Krakowie były o wiele większe.

Sprzedaż mieszkań spadła, ale ceny wręcz przeciwnie. Na zdj. osiedle w Sopocie
Sprzedaż mieszkań spadła, ale ceny wręcz przeciwnie. Na zdj. osiedle w Sopocie | Foto: maradek / Shutterstock

Drugi kwartał to przestój pomiędzy dwoma programami dopłat — sygnalizuje firma JLL w swoim raporcie. Jest to związane z informacyjnym chaosem związanym z nowym programem dopłat do kredytów.

Kraków i Warszawa odnotowały największe spadki sprzedaży — odpowiednio 27 proc. i 19 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału. To największe rynki mieszkaniowe w Polsce. Najwolniej spadała sprzedaż w Poznaniu i Łodzi — odpowiednio o 10 proc. i 7 proc. kdk. Jedynie w Trójmieście liczba sprzedanych mieszkań utrzymała się na podobnym poziomie jak w pierwszym kwartale, z niewielkim spadkiem o 2 proc.

Czytaj też: Kredytu na start nie ma, a ceny nowych mieszkań i tak wzrosły

— Zasadniczy spadek popytu miał wprawdzie miejsce już w pierwszym kwartale bieżącego roku, ale przekonanie uczestników rynku o nieodległym uruchomieniu programu “naStart”, który miał ruszyć od 1 lipca w połączeniu z doświadczeniami z pierwszej połowy 2023 i wpływem programu “Bezpieczny Kredyt 2 proc.” na popyt, podtrzymały zakupy dokonywane w pierwszych miesiącach roku przez nabywców przewidujących wzrost cen i kurczenie się oferty. Podobnie ocenili sytuację deweloperzy. Spokojnie ruszali z inwestycjami i wprowadzali do sprzedaży kolejne projekty, z wyższymi cenami z myślą o nowej fali popytowej w kolejnych miesiącach — komentuje Kazimierz Kirejczyk z JLL.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo

Dlaczego tak ważne jest, aby rodzice dzielili się opieką nad dzieckiem?

Raport JLL pokazuje, że pomimo spadku sprzedaży, drugi kwartał przyniósł dużą liczbę lokali wprowadzonych do sprzedaży — łącznie prawie 15,3 tys. nowych mieszkań. To oznacza, że oferta na koniec czerwca wzrosła o ponad 14 proc., a nabywcy mogli wybierać mieszkania z puli około 48,4 tys.

Średnie ceny lokali, które pozostały w ofercie na koniec czerwca 2024 r., najbardziej wzrosły w Warszawie (4,9 proc.) i Łodzi (4,6 proc.), a najmniej we Wrocławiu (0,5 proc.). Jedynym rynkiem, gdzie odnotowano niewielki spadek średniej ceny, był Poznań, z poziomem korekty o 0,7 proc.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy największy wzrost cen, powyżej 20 proc., miał miejsce w Warszawie (20,1 proc.). Łódź zanotowała wzrost cen na poziomie 18 proc., a Kraków, Trójmiasto i Poznań odnotowały wzrosty między 12 proc. a 14,8 proc. Wrocław natomiast zanotował wzrost na poziomie 8,9 proc.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *