W 2024 r. polski rynek nieruchomości odnotował wzrost inwestycji, rosnąc o około 130% rok do roku do 4,8 mld EUR; ponadto odnotowano 46% wzrost wolumenu transakcji, zgodnie z analizą EY. Firma przewiduje wzrost zainteresowania nieruchomościami premium i rynkiem wynajmu instytucjonalnego.

Autorzy raportu podkreślili, że odrodzenie inwestycji nastąpiło głównie w ostatnim kwartale 2024 r., a przeznaczono na nie 2,3 mld EUR. „Wzrost średniej wartości transakcji oznacza pozytywną zmianę nastrojów inwestorów, szczególnie z krajów europejskich, których udział w wolumenie transakcji przekroczył 50 proc.”, stwierdziła Anna Kicińska z Real Estate Market Group, cytowana w raporcie.
Zgodnie z wynikami, wiodącymi rynkami w 2024 r. pod względem wolumenu transakcji były sektory biurowy i detaliczny , w tym takie transakcje jak kompleks biurowy UNIT, centrum handlowe Silesia City Center i Magnolia Park. Autorzy raportu zwrócili uwagę, że rynek PRS (Private Rented Sector – instytucjonalny wynajem mieszkań) staje się coraz ważniejszy, biorąc pod uwagę udział aktywności transakcyjnej odnotowanej w 2024 r.
„Przewidujemy, że zainteresowanie inwestorów wysokiej jakości nieruchomościami i projektami PRS wzrośnie w 2025 r. Rosnący entuzjazm i gotowość do konkurowania o nieruchomości premium wskazują na wzmożoną aktywność w tym segmencie, przyciągając inwestorów poszukujących stabilnych, długoterminowych inwestycji” – podkreśliła Anna Kicińska.
Eksperci zauważyli, że kluczowym czynnikiem w podejmowaniu decyzji dotyczących inwestycji lub zakupu nieruchomości będzie zgodność z kryteriami ESG (Environmental, Social and Governance). „Działania zmierzające do osiągnięcia zerowej emisji będą kluczowe dla deweloperów, inwestorów, banków finansujących sektor nieruchomości i użytkowników końcowych tych przestrzeni” – stwierdzili.
Raport wskazuje, że głównym wyzwaniem stojącym przed dzisiejszym rynkiem nieruchomości jest osiągnięcie neutralności węglowej. Autorzy zauważyli jednak, że w wielu przypadkach dążenie do neutralności węglowej może nie być opłacalne finansowo. „W dłuższej perspektywie, jeśli jest to niepraktyczne, nieruchomości mogą zostać opuszczone lub wyburzone” – wyjaśniono w raporcie.
Autorzy wspomnieli, że przewidywane zmiany w planowaniu przestrzennym na rok 2026 „będą miały znaczący wpływ na branżę budowlaną”. Wskazali, że władze lokalne będą musiały przyjąć nowe, nadrzędne plany mające na celu zwiększenie przejrzystości i efektywności procesów inwestycyjnych.
„Istnieje również możliwość utworzenia Funduszu Inwestycyjnego w Nieruchomości, czyli rodzaju podmiotu inwestycyjnego specjalizującego się w posiadaniu, zarządzaniu lub finansowaniu dochodowych nieruchomości. Dzięki temu inwestorzy będą mieli szansę inwestować w portfel nieruchomości, korzystając jednocześnie z ulg podatkowych” – zauważyli.
EY oferuje usługi w zakresie audytu, doradztwa podatkowego, biznesowego, strategicznego i transakcyjnego. (PAP)
fos/ pogłębiarka/